Dbanie o zdrowie i sprawność są niezwykle ważne w każdym wieku, dlatego seniorzy nie powinni rezygnować z dziennej dawki ruchu. Regularna aktywność fizyczna seniorów ma korzystny wpływ na ich samopoczucie, a także może zapobiec niekorzystnym zmianom w organizmie. Dobrze dopasowane ćwiczenia ruchowe osób starszych do ich możliwości korzystnie wpływają na aspekt fizyczny i psychiczny.

Aktywność fizyczna seniora – korzyści dla ciała i ducha

Dlaludzi starszych rekreacja ruchowa oznacza nie tylko poprawę mobilności, lecz także pozytywne dla zdrowia skutki. Zmniejsza ryzyko wystąpienia pewnych chorób, na które ta grupa wiekowa jest szczególnie narażona – osteoporoza, choroby sercowo-naczyniowe czy udar. Regularna aktywność zapobiega rozwojowi nadciśnienia tętniczego, a także pogłębianiu się schorzenia u osób, które już na nie cierpią. To tylko pokazuje, że odpowiednie ćwiczenia fizyczne dla osób starszych wykazują działanie prewencyjno-zapobiegawcze. Już nawet trzydziestominutowy spacer kilka razy w tygodniu będzie wystarczającym treningiem, wpływającym pozytywnie na zdrowie.

Co więcej, dzienna dawka ruchu przyczynia się także do poprawy nastroju seniora. Podczas wykonywania ćwiczeń dochodzi do zwiększonej produkcji endorfiny, która potocznie nazywana jest hormonem szczęścia. Dodatkowo, kiedy rekreacja ruchowa podejmowana jest na zewnątrz, mózg dotlenia się bardziej. Aktywność ruchowa ludzi starszych niweluje zaburzenia nastroju i snu, co wpływa na znaczną poprawę ich samopoczucia każdego dnia. Wpływa także na sprawność intelektualną, pozwalając zachować spostrzegawczość i podnosząc przy tym zdolność do koncentracji i samodzielnego myślenia.

Przy planowaniu ćwiczeń niezwykle ważne jest, aby aktywność była dostosowana do możliwości i stanu zdrowia seniora. Pomoże to w uniknięciu niechcianych kontuzji, a także odpowiednia intensywność treningu nie zniechęci osoby starszej do podejmowania dalszej aktywności fizycznej. Osobom z niskim poziomem sprawności lub takim, którzy dopiero zaczynają być aktywni, rekomenduje się mniejszą dawkę wysiłku fizycznego, którą z czasem można zwiększać.

Ćwiczenie aktywności ruchowej ludzi starszych w grupie

Aktywność ruchowa osób starszych – jak dbać o kondycję seniora?

Formy aktywnościdla ludzi starszych są różnorodne, a każda z nich będzie wnosić coś dobrego dla zdrowia. Pozwoli to na ułożenie zróżnicowanego planu treningowego, który nie będzie monotonny. Osoba starsza może się zdecydować na wykonywanie ćwiczeń zarówno w domu i na świeżym powietrzu, a także w miejscach specjalnie do tego przystosowanych, jak na przykład basen. Jaki typ wysiłku fizycznego proponowany jest seniorom? Podpowiadamy!

Nordic walking i spacer

Świetnym pomysłem dla seniorów, którzy dopiero zaczynają z aktywnym stylem życia, jest zwykły spacer. Nawet spacerowanie przez pół godziny kilka razy w tygodniu będzie dobrą dawką ruchu, a dodatkowo aktywność na świeżym powietrzu pozwoli dotlenić mózg i poprawić samopoczucie. Jeśli senior potrzebuje większego, ale nie przemęczającego wysiłku, może spróbować nordic walking. Jest to forma marszu w szybszym tempie wraz ze specjalnymi kijkami. Zaletą tej dyscypliny jest zaangażowanie różnych partii mięśni – nóg, klatki piersiowej, ramion czy brzucha.

Bieganie

Bieganie jest szczególnie rekomendowane seniorom, którym aktywność fizyczna nie jest obca. Jeśli jednak nie istnieją żadne przeciwwskazania, każda osoba starsza może spróbować swoich sił. Należy jednak pamiętać, żeby na początku przygody z bieganiem intensywność nie była zbyt duża, by senior się nie przemęczył i nie zniechęcił. Bieganie dla seniora to forma rekreacji ruchowej przy mile spędzonym czasie, a także wiele korzyści dla zdrowia.

Joga

Sposobem na aktywizacjęosób starszych może być także joga dla seniorów. Taką formę rekreacji mogą podejmować wszyscy niezależnie od wieku. Szczególnie ważna jest tu możliwość dostosowania samych ćwiczeń, jak i ich intensywności do indywidualnych potrzeb i możliwości osoby starszej. Joga poprawia ruchomość stawów, a także może złagodzić bóle kręgosłupa.

Rower

Jazda na rowerze przynosi dobroczynne korzyści dla zdrowia i samopoczucia. Dobrze dotlenia mózg oraz pomaga w regulacji ciśnienia tętniczego, a przede wszystkim wzmacnia mięśnie. Jeśli senior polubi taki rodzaj ćwiczeń, można pomyśleć o zakupie specjalnego sprzętu, który pozwoli mu cieszyć się aktywnością fizyczną w domowym zaciszu niezależnie od pogody na zewnątrz. Zastanawiasz się jaki rower stacjonarny dla seniora wybrać? Warto zwrócić uwagę na funkcję pozwalającą regulować wysokość siodełka i kierownicy.

Pływanie

Wizyta na basenie to rewelacyjny sposób na aktywne spędzanie czasu. Pływanie nie obciąża stawów, a woda ułatwia wykonywanie ćwiczeń, które mogłyby sprawiać dyskomfort w normalnych warunkach. Dzieje się tak, ponieważ ciało zanurzone w wodzie zmniejsza swój ciężar. Powtarzające się treningi pływania wzmocnią mięśnie kręgosłupa, a także przyczynią się do poprawy kondycji i odporności. Wiele basenów obecnie oferuje zajęcia z aqua aerobiku skierowanego dla osób starszych, czyli gimnastyki w wodzie.