Brak apetytu u seniora to często spotykany problem, który może prowadzić do poważnego w skutkach niedożywienia oraz niedowagi. Odpowiednio zbilansowana dieta dla osób starszych jest niezbędna dla zachowania sprawności, zdrowia i dobrego samopoczucia. Warto więc sprawdzić, czym pobudzić apetyt u seniora, aby skutecznie pomóc swojemu bliskiemu lub podopiecznemu.

Brak apetytu u seniora – co może być przyczyną?

Zmniejszenie ilości przyjmowanych pokarmów wśród osób starszych jest zjawiskiem całkowicie naturalnym, które wynika z fizjologii. Wraz z postępującymi procesami starzenia, spada tempo przemiany materii. Dodatkowo osoby starsze są też często mniej aktywne, co zmniejsza ich zapotrzebowanie na energię. Jeśli jednak pojawia się przewlekły brak apetytu u seniora, któremu towarzyszy spadek masy ciała, możemy mieć powody do niepokoju.

Długotrwały brak apetytu nie tylko pogarsza samopoczucie, ale również może powodować niedobory witamin i minerałów u seniora. Jeśli połączymy je ze znacznym spadkiem masy ciała, możemy mówić o tak zwanej anoreksji wieku podeszłego. Wbrew pozorom zjawisko to występuje stosunkowo często wśród osób starszych – szacuje się, że może dotyczyć nawet 25% seniorów żyjących w Europie.

Brak apetytu u osoby starszej może mieć podłoże:

 • fizjologiczne – związane z zaburzeniem mechanizmu odczuwania głodu i sytości, który regulowany jest hormonalnie. Zmiany stężenia cholecystokininy, greliny oraz glukagonopodobnego peptydu 1 może powodować uczucie sytości już po zjedzeniu niewielkiej porcji pokarmu;
 • patologiczne – jadłowstręt może pojawić się w wyniku chorób takich jak: refluks, wrzody żołądka, nowotwory, przewlekła obturacyjna choroba płuc, choroba wieńcowa, przebyty zawał serca lub udar mózgu, niewydolność nerek czy depresja wieku starczego;
 • środowiskowe – brak apetytu może być spowodowany samotnością, niepełnosprawnością, przewlekłym stresem, a nawet złym statusem ekonomicznym.

Zanim sięgniemy po preparaty na apetyt dla seniora, warto ustalić podłoże niechęci do jedzenia.

starsza kobieta pije zioła na apetyt dla seniorów

Polecane zioła na apetyt dla seniora

W początkowej fazie problemów z jedzeniem u osoby starszej, warto sięgnąć po coś na apetyt dla seniora o naturalnym składzie. Może się okazać, że ziołowy preparat na apetyt dla seniora przyniesie oczekiwane rezultaty. Wśród naturalnych substancji poprawiających apetyt wymienia się przede wszystkim wyciągi z:

 • kopru,
 • mięty,
 • cykorii,
 • anyżu,
 • mniszka lekarskiego,
 • krwawnika.

Można je stosować zarówno w formie naparów, jak i sięgnąć po ziołowe tabletki na apetyt dla seniora dostępne w aptekach. W przypadku problemów z przełykaniem większych kapsułek, dobrym rozwiązaniem może okazać się syrop na apetyt dla seniora. Jego płynna formuła jest lepiej przyswajalna przez wiele osób starszych.

Leki na apetyt dla seniorów – co powinny zawierać?

Jeżeli mimo podejmowanych prób poprawy apetytu niechęć do jedzenia wciąż narasta, warto pomyśleć o skonsultowaniu problemu z lekarzem. Może on zalecić leki na apetyt dla seniora na receptę, wśród których znajdują się preparaty z grupy progestagenów, kortykosteroidów lub kannabinoidów.

Innym rozwiązaniem mogą być tak zwane nutridrinki, które zalicza się do preparatów żywienia medycznego. To produkty w formie płynnej o niewielkiej objętości, zapewniające wysoką porcję energii i niezbędnych dla seniora składników odżywczych, dzięki czemu mogą zastąpić tradycyjny posiłek. Nutridrinki są dostępne w wielu wersjach smakowych, co ułatwia znalezienie wariantu wpisującego w gust osoby starszej.

Preparaty na apetyt dla seniora powinny uzupełniać niedobory witamin i składników mineralnych, dlatego warto rozważyć ich dodatkową suplementację. Na szczególną uwagę zasługuje żelazo, cynk oraz witaminy z grupy B. Natomiast po stosowaniu długotrwałej antybiotykoterapii, należy sięgnąć po preparaty probiotyczne.

starszy mężczyzna przygotowuje posiłek pobudzający apetyt u seniorów
Jak pobudzić apetyt u seniora? Sprawdzone sposoby

Leki oraz preparaty ziołowe to nie jedyny sposób na apetyt dla seniorów. Zanim zdecydujemy się na ich stosowanie, warto sięgnąć po naturalne metody, które mogą przynieść oczekiwane rezultaty, takie jak:

 • dopasowanie posiłków do wieku osoby starszej,
 • przygotowywanie różnorodnych, smacznych i kolorowych potraw,
 • odpowiednie dostosowanie temperatury posiłków,
 • wspólne gotowanie i jedzenie.

Jednym ze sprawdzonych sposobów dla seniora na apetyt jest także aktywność fizyczna – przy czym należy ją dopasować do indywidualnych możliwości. W przypadku osób aktywnych i cieszących się dobrą formą, doskonale sprawdzają się zajęcia fitness 60+, które jednocześnie sprzyjają spędzaniu czasu wśród rówieśników. Osoby starsze uskarżające się na bóle ze strony układu ruchu, mogą spróbować sportów wodnych – świetnym pomysłem może być nauka pływania dla seniorów. Ćwiczenia w wodzie znacznie pobudzają apetyt, a dodatkowo poprawiają nastrój. Innym rodzajem aktywności jest joga dla seniorów, którą można łatwo dostosować do możliwości danej osoby. Już nawet krótkie ćwiczenia rozciągające pozytywnie wpływają samopoczucie i zaostrzają apetyt.