Serce to najważniejszy mięsień naszego ciała. Nie bez powodu dane epidemiologiczne wskazują, że najwięcej chorób i zgonów wśród Polaków jest związanych właśnie z układem krążenia. Warto więc dołożyć wszelkich starań, aby jak najdłużej służyło nam we wzorowej kondycji. Jest to szczególnie istotne wśród seniorów, u których choroby związane z krążeniem mogą być groźne dla życia. Jak więc prawidłowo dbać o serce?

Jak mieć zdrowe serce po 60-tce?

Istnieje wiele czynników, które wpływają na kondycję oraz pracę serca. Wśród najważniejszych z nich należy wymienić tryb życia oraz sposób odżywiania. Coraz częściej mówi się jednak również o typach osobowości – im więcej się denerwujemy i stresujemy, tym trudniej ma nasze serce. Warto więc pielęgnować w sobie zdrowe nawyki w każdym wieku, aby serce służyło nam jak najdłużej bez chorób towarzyszących. Jak zatem dbać o serce seniora?

Kontroluj swoje tętno

Tętno oznacza liczbę uderzeń serca na minutę. W stanie spoczynku, czyli kiedy odpoczywamy, jego prawidłowa wartość powinna wynosić około 60-70 uderzeń na minutę. Bicie serca można czuć wyraźnie podczas aktywności fizycznej, np. marszobiegu, pływania lub w sytuacjach stresowych. Świadczy to o jego przyspieszonej pracy. Podczas odpoczynku, kiedy organizm jest wyciszony, tętno powinno jednak powrócić do wartości spoczynkowej.

Wyliczono, że przeciętnie w ciągu naszego życia serce wykonuje około 3 miliardów uderzeń i właśnie taka wartość stanowi granicę jego wytrzymałości. Łatwo więc przekalkulować, że tętno przekraczające wartości w normie, np. 80-90 uderzeń na minutę zmniejsza wydolność tego organu. Może to więc skracać nasze życie. Jeśli zauważysz u siebie zbyt wysokie lub za niskie tętno, koniecznie zgłoś się do kardiologa.

Dbaj o prawidłową dietę

Wiele osób zadających sobie pytanie, jak mieć zdrowe serce, powinno również dokładnie przyjrzeć się swojej diecie. Prawidłowa praca układu krążenia wymaga spożywania nienasyconych kwasów tłuszczowych, które można znaleźć w olejach roślinnych, pestkach, orzechach i nasionach, a także w rybach. Jednocześnie należy pamiętać o ograniczeniu w swojej codziennej diecie nasyconych tłuszczów zwierzęcych, które są źródłem cholesterolu – zwłaszcza tłustego mięsa i pełnotłustego nabiału. Zamiast tego warto postawić na chude gatunki mięsa, zwłaszcza drób i ryby, a także na nasiona roślin strączkowych, które są świetnym źródłem białka w diecie. O tym, jak poradzić sobie z wysokim cholesterolem przeczytasz we wpisie: Podpowiadamy: Jak obniżyć cholesterol u seniora?.

W diecie ograniczona powinna zostać także ilość soli oraz cukru. Co więcej, warto czytać etykiety produktów, ponieważ można je znaleźć również w wielu sklepowych produktach, w których się ich nie spodziewamy. W prawidłowej diecie nie ma miejsca na wysokoprzetworzone produkty oraz dania typu fast-food.

Jednocześnie warto pamiętać, że odpowiedzią na pytanie, jak dbać o serce seniora, jest zachowanie umiaru. W praktyce należy więc unikać nadmiernego jedzenia i rozkładać dzienną rację pokarmową na 5 regularnych posiłków w ciągu dnia.

Nie zapominaj o ruchu

Ruch tuż obok prawidłowo zbilansowanej diety stanowi podstawę zdrowia i dobrego samopoczucia. Mimo że łatwiej jest posiedzieć w fotelu, warto wybrać się na spacer, a jeśli pozwalają na to siły – uprawiać sport, np. pływanie, nordic walking lub wybrać się na zajęcia fitness dla seniorów. Nie daj się zniechęceniu, niesprzyjającej aurze na dworze, czy swoim dolegliwościom, takim jak pojawiające się wraz z wiekiem bóle mięśni i stawów. Dobrze dobrana aktywność fizyczna pomoże Ci się ich pozbyć, a jednocześnie wspiera prawidłowe funkcjonowanie serca i układu krążenia.

Warto pamiętać, aby rodzaj aktywności fizycznej dopasować do swoich możliwości, ale również upodobań. W końcu ruch ma Ci sprawiać przyjemność, a nie stawać się codzienną udręką. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca, aby osoby starsze podejmowały aktywność fizyczną na umiarkowanym poziomie przez co najmniej 30 minut, co najmniej 5 dni w tygodniu. Może być to spacer, ale również lekcje tańca. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Taniec dla seniorów – dowiedz się, dlaczego warto tańczyć.

Seniorze, dbaj o swoje serce!

Jeśli poszukujesz odpowiedzi, jak mieć zdrowe serce pamiętaj o:

  • unikaniu stresowych sytuacji,
  • normalizacji masy ciała i zdrowej diecie,
  • regularnej aktywności fizycznej,
  • unikaniu używek – alkoholu oraz palenia papierosów.

Po 60 roku życia warto też regularnie korzystać z porad kardiologa, który zadba o niezbędne badania, oceni Twój stan zdrowia oraz w razie potrzeby – dobierze właściwe leczenie. Prawidłowo wyregulowana cukrzyca, nadciśnienie, czy hipercholesterolemia sprawiają, że Twojemu sercu będzie lżej!