Senior i kawa to połączenie, które wzbudza sporo pytań i wątpliwości. Czy aby na pewno kawa nie zaszkodzi osobie po sześćdziesiątce? Jaki wpływ na zdrowie starszych osób ma kofeina? Spieszymy z odpowiedzią! O ile nie ma wyraźnych zdrowotnych przeciwwskazań, kawa jest jak najbardziej bezpieczna dla seniora. Co więcej, kawę warto pić! Jedyny warunek – pamiętajmy o odpowiednich ilościach.

Senior i kawa, czyli bezpieczne dwie filiżanki dziennie

Przyjmuje się, że bezpieczna ilość kawy, jaką senior może wypić w ciągu dnia, to dwie filiżanki. Ilość kofeiny zawarta w dwóch filiżankach tego płynu jest nie tylko bezpieczna, ale także wpływa pozytywnie na zdrowie osoby starszej. Co więcej, kawa może stanowić element codziennej diety, jeśli nie występują żadne medyczne przeciwwskazania w tym zakresie i senior nie choruje lub nie skarży się na:

 • bezsenność;
 • problemy z zasypianiem;
 • niedobory mikro i makroelementów (przede wszystkim magnezu);
 • nerwowość, czy nadpobudliwość.

Taka wiadomość z pewnością ucieszy osoby starsze, dla których filiżanka kawy o poranku, czy też popołudniową porą stanowi ulubiony rytuał lub po prostu nawyk, z którym ciężko byłoby się pożegnać. Pamiętajmy jedynie, że kawa działa silnie moczopędnie i może prowadzić do odwodnienia organizmu, o co w przypadku osób starszych wcale nie tak trudno. Dlatego w zestawie z filiżanką kawy proponujemy szklankę wody, dla prawidłowego nawodnienia organizmu i uzupełnienia wypłukiwanych przez kawę elektrolitów.

Kawa a zdrowie i dieta seniora

Dieta seniora powinna uwzględniać szczególne zalecenia, być właściwie komponowana i wykluczać określone grupy produktów. Od diety w znacznej mierze zależy nie tylko zdrowie seniora, ale i kondycja oraz ogólne samopoczucie. Na szczęście dla wszystkich „kawoszy” po sześćdziesiątce, owe szczególne zalecenia, nie wykluczają kawy. Kofeina w diecie osób starszych może występować, oczywiście we wspomnianej wcześniej ilości. Warto jednak pamiętać, że:

 • Pijąc kawę, pamiętajmy o zwiększeniu ilości wypijanej w ciągu dnia wody. Pozwoli to zapobiec odwodnieniu organizmu.
 • Kawa wypłukuje z organizmu magnez odpowiedzialny m.in. za dobry stan układu nerwowego, czy kondycję mięśni (jego niedobór prowadzi do skurczy). Dlatego pijąc kawę, warto spożywać produkty bogate w ten cenny dla naszego zdrowia pierwiastek, np. awokado, orzechy włoskie, banany, płatki i otręby owsiane, pestki dyni, czy też kaszę gryczaną.
 • Tradycyjna kawa to nie jedyna możliwość. Senior może sięgnąć np. po kawę zbożową, która nie zawiera kofeiny, lub naturalną kawę rozpuszczalną, w której składzie jest nieco mniej kofeiny w porównaniu z paloną kawą mieloną.

Dlaczego warto pić kawę, także po sześćdziesiątcee?

Dla wielu osób, życie na emeryturze dopiero się zaczyna! Sporo wolnego czasu otwiera zupełnie nowe możliwości i zdecydowanie warto je wszystkie wykorzystać. W tym kontekście rytuał picia ulubionej kawy można na emeryturze przenieść do pobliskiej kawiarni i tam wraz z przyjaciółmi delektować się jej aromatem i smakiem. Bo jak się okazuje, kawa może mieć także dobroczynny wpływ na zdrowie seniora.

Wiemy już, ile kaw dziennie można wypić, gdy jest się seniorem, i gdy nie zabronił nam tego nasz lekarz. Teraz czas poznać pozytywne dla zdrowia i samopoczucia osób starszych właściwości kawy:

 • wpływa pozytywnie na układ trawienny i nieco przyspiesza metabolizm, co zapewnia lepsze samopoczucie i… łatwiejsze utrzymanie prawidłowej wagi ciała;
 • zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób serca. Jak dowiedli naukowcy z Beth Israel Deaconess Medical Center w Bostonie, umiarkowane picie kawy ogranicza ryzyko występowania nadciśnienia tętniczego, niewydolności serca i cukrzycy typu II);
 • ma duże znaczenie w profilaktyce choroby Alzheimera i Parkinsona – badacze z uniwersytetów Południowej Florydy i Miami wykazali, że spożywanie kofeiny zapobiega chorobie, a gdy już się ona pojawi, spowalnia je rozwój;
 • polepsza pamięć krótkotrwałą i koncentrację – osoby spożywające codzienną dawkę kofeiny są mniej narażone na występowanie demencji;
 • pozwalauniknąć takich chorób, jak: kamica żółciowa, rak jelita grubego, rak wątroby i pęcherza moczowego, cukrzyca typu II, nadwaga i otyłość, zawał serca, czy też udar mózgu.

Na koniec warto dodać, że picie kawy sprzyja kontaktom towarzyskim! Dlatego może już pora umówić się na kawę z kimś bliskim w ulubionej kawiarni?