Pływanie i ćwiczenia w wodzie to rodzaj aktywności fizycznej szczególnie często polecanej osobom starszym. Zajęcia na basenie są bezpieczne, wpływają wyjątkowo korzystanie na stan zdrowia i samopoczucie, a przy tym idealnie sprawdzają się w przypadku zmniejszonej siły i wytrzymałości mięśniowo-stawowej, do jakich dochodzi u osób po 60. roku życia. Dla seniorów, którzy dotąd nie pływali, mamy dobrą wiadomość — na naukę pływania nigdy nie jest za późno!

Senior w basenie może czuć się naprawdę bezpiecznie

Pływanie i ćwiczenia w wodzie to rodzaj aktywności fizycznej, w której ryzyko kontuzji jest zredukowane praktycznie do zera. Środowisko wodne sprawia, że ciało poddane aktywności nie musi znosić żadnych obciążeń, poza naturalnym oporem wody. Co więcej, aktywność w wodzie szczególnie polecana jest osobom z nadwagą oraz I i II stopniem otyłości. W wodzie nasze ciała ważą bowiem 90% mniej niż na powierzchni! W takim przypadku nie ma mowy np. o niebezpiecznym obciążaniu stawów podczas ćwiczeń.

Wykonywanie konkretnych ruchów, czy pozycji jest w wodzie zdecydowanie łatwiejsze. Nawet osoby z ograniczeniami stawowo-mięśniowymi wywołanymi np. przykurczami, czy zanikiem mięśni, mogą z powodzeniem wykonać trening w wodzie. W basenie zwiększa się także ruchomość i mobilność naszych stawów, a ryzyko upadku, czy uderzenia praktycznie nie istnieje, zatem nie musimy obwiać się groźnych kontuzji, czy urazów.

Warto w tym miejscu dodać, że zarówno pływanie, jak i sama nauka pływania oraz wszelkie ćwiczenia wykonywane w wodzie doskonale wzmacniają mięśnie szkieletowe, odprężają i stanowią prawdziwą terapię zarówno dla ciała, jak i ducha.

Basen i aktywność w wodzie to dla seniora wiele korzyści

To, że aktywność fizyczna ma dla osób starszych — ich zdrowia i samopoczucia, szczególne znaczenie, wiemy doskonale. A wybór różnego typu zajęć sportowych bezpiecznych dla osób starszych jest naprawdę imponujący, pisaliśmy o tym m.in. w artykule 5 propozycji aktywności fizycznych dla seniora. A jak jest w przypadku pływania i ćwiczeń wykonywanych w wodzie? Nie ma chyba aktywności, która pokonałaby pływanie, czy aqua aerobik w zakresie korzyści płynących z takich właśnie treningów. Dlaczego warto pływać i ćwiczyć w wodzie? Dlaczego warto rozpocząć naukę pływania, jeśli dotąd nie pływaliśmy? Najważniejsze zalety aktywności w wodzie i korzyści dla seniorów z pływania to:

 • poprawa koordynacji ruchowej, poprawa elastyczności ruchów,
 • zwiększenie objętości płuc i wzrost ich wentylacji, dotlenienie organizmu,
 • przyspieszenie przemiany materii,
 • redukcja tkanki tłuszczowej, wysmuklenie sylwetki, zrzucenie zbędnych kilogramów,
 • przeciwdziałanie osteoporozie, wzmocnienie kości i mięśni szkieletowych,
 • poprawa krążenia i zmniejszenie obrzęków,
 • poprawa mobilności i ruchomości stawowo-mięśniowej,
 • regulacja ciśnienia tętniczego krwi,
 • poprawa samopoczucia i zmniejszone ryzyko wystąpienia problemów i chorób psychicznych, w tym zmniejszone ryzyko wystąpienia depresji,
 • zminimalizowane ryzyko urazów i kontuzji,
 • automasaż mięśni oraz powięzi za pośrednictwem wody,
 • poprawa jędrności i elastyczności skóry,
 • poprawa nastroju i ogólnego samopoczucia (zwiększenie produkcji endorfin).

Całkiem sporo jak na pływanie, czy ćwiczenia w wodzie, prawda? Jeśli zdecydujemy się na zajęcia na basenie dedykowane seniorom i organizowane w grupach, zyskamy dodatkowo korzyści płynące z zawierania nowych znajomości i ze spotkań z osobami w podobnym wieku. Czy istnieją dla seniorów jakieś przeciwwskazania do pływania w basenie? Warto zwrócić uwagę na rany powierzchniowe i uszkodzenia skóry, do tego przewlekłe choroby oskrzeli, tracheotomia oraz brak kontroli nad czynnościami fizjologicznymi.

Nauka pływania dla seniorów — sprawdź zajęcia w Twojej okolicy!

Nauka pływania, jak i samo pływanie, czy ćwiczenia w wodzie będą jeszcze większą przyjemnością, jeśli zdecydujemy się na uczestnictwo w zajęciach grupowych. Większość pływalni i aquaparków ma w swojej ofercie tego typu zajęcia dedykowane właśnie seniorom. W grupie raźniej, a i motywacja do trenowania większa. Co więcej, zdarza się, że część z proponowanych zajęć odbywających się na basenie jest dla osób starszych bezpłatna. Inne wiążą się z koniecznością wniesienia niewielkiej opłaty. Z reguły jest to kilkanaście złotych miesięcznie za zajęcia raz w tygodniu, czy 25-35 złotych miesięcznie, jeśli chcemy uczestniczyć w zajęciach 2 lub 3 razy tygodniowo.

Rodzaje treningów w basenie idealnych dla seniora

Jaka oferta czeka na basenie na seniorów? Poza zajęciami z nauki pływania można po prostu popływać zdrowotnie lub zdecydować się na aqua aerobik senior, czyli trening skupiający się na ćwiczeniach aerobowych w wodzie przeznaczony dla osób starszych. Inne propozycje to m.in. aqua walking, czyli chodzenie w wodzie, czy aqua joga, a więc joga w basenie.