Soczewki kontaktowe to nowoczesna i dyskretniejsza forma okularów, zdecydowanie bardziej popularna wśród ludzi młodych i aktywnych, niż wśród seniorów. Co jednak lepiej nosić? Czy klasyczne okulary to przeżytek i więcej korzyści przyniosą seniorowi soczewki kontaktowe? Czy soczewki w przypadku osób starszych będą zupełnie niefunkcjonalne, np. ze względu na wady wzroku właściwe dla jesieni życia? W tym artykule przyjrzymy się kwestii soczewek kontaktowych i okularów dla seniora. Zapraszamy do lektury!

Okulary czy soczewki kontaktowe?

Co wybrać – okulary czy soczewki kontaktowe? Na takie pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ wiele zależy od naszej wady wzroku, stylu życia, czy po prostu indywidualnych preferencji. Zarówno klasyczne okulary, jak i soczewki kontaktowe mają swoich zwolenników i przeciwników.

Co przemawia za tym, aby pozostać przy okularach? Do zalet okularów z pewnością możemy zaliczyć fakt, iż to doskonałe rozwiązanie w sytuacji, gdy musimy skorzystać ze wsparcia dla oczu jedynie podczas wykonywania pewnych czynności, np. oglądania telewizji, czytania, czy prowadzenia samochodu (o bezpieczeństwie za kierownicą piszemy więcej w artykule Senior za kierownicą – jak cieszyć się bezpieczną jazdą samochodem?). W takim przypadku wielokrotne ściąganie soczewek w ciągu dnia byłoby uciążliwe, a same soczewki niefunkcjonalne.

Okulary sprawdzą się także, jeśli w ciągu dnia często ucinamy sobie drzemkę lub też wykonujemy zadania, które zmuszają nas do ciągłej zmiany kąta i odległości widzenia. Warto również dodać, że okulary mogą stanowić interesujący element naszych codziennych stylizacji – modny dodatek, który możemy mieć np. w wielu wersjach kolorystycznych. Oferta rynkowa w tym zakresie jest naprawdę imponująca.

Soczewki kontaktowe to z kolei rozwiązanie problemu okularów uciskających lub zsuwających się z nosa, parujących szkieł, gdy wejdziemy do pomieszczenia, w którym panuje wyższa temperatura, czy też dyskomfortu podczas aktywności fizycznej – w takich sytuacjach okulary mogą nam przeszkadzać. Soczewki kontaktowe są rozwiązaniem zdecydowanie wygodniejszym. Czy to jednak propozycja dla każdego, bez względu na wiek?

Soczewki kontaktowe dla osób w średnim wieku i seniorów

Nie ma przeciwwskazań wiekowych w kwestii korzystania z soczewek kontaktowych. Jednak ostateczną decyzję w sprawie aplikacji soczewek powinien podjąć specjalista – lekarz okulista lub optometrysta. To także specjalista określi, jakich soczewek kontaktowych potrzebujemy i o jakich parametrach – moc soczewek może różnic się od mocy okularów, jakie nosimy.

W większości przypadków seniorom dedykowane są soczewki kontaktowe dwuogniskowe, które stanowią odpowiednie rozwiązanie w przypadku starowzroczności. Z kolei podczas aktywności fizycznej (o tym, jaka forma ruchu jest dla seniora najlepszym rozwiązaniem, piszemy szeroko w artykule Aktywność fizyczna na emeryturze), czytania, czy pracy przy komputerze sprawdzają się soczewki kontaktowe progresywne. Odpowiednio dobrane soczewki mogą być naprawdę wygodnym rozwiązaniem dla seniora. Istotne jest jednak to, aby osoba starsza nie miała żadnych obaw w kwestii korzystania z soczewek. Najczęściej takie obawy dotyczą zakładania i ściągania soczewek, co wymaga sporej precyzji w ruchu palcami tuż przy gałce ocznej. Sama pielęgnacja soczewek nie należy już do zadań trudnych ani uciążliwych i każda osoba w starszym wieku z pewnością sobie z tym zadaniem poradzi.

Soczewki kontaktowe dla seniora – spośród czego możemy wybrać?

Jeśli chcemy korzystać z soczewek kontaktowych jedynie okazjonalnie, np. podczas spotkań towarzyskich, najlepszym rozwiązaniem mogą okazać się jednodniowe soczewki kontaktowe. Tego typu soczewek nie musimy czyścic ani w żaden sposób pielęgnować. Propozycją na dłużej są np. soczewki miesięczne. Warto w tym miejscu pamiętać, że oczy czasem potrzebują odpoczynku od soczewek kontaktowych. Co więcej, w szczególnych przypadkach, takich jak choroba oczu, np. zapalenie spojówek, zamiana soczewek na klasyczne okulary jest po prostu konieczna.

Zadbaj o siebie. Sprawdź rentę dożywotnią!