Opaska SOS dla seniorów swoim wyglądem przypomina zegarek, jednak jej funkcje są zdecydowanie cenniejsze dla zdrowia, a nawet życia osoby starszej. Opaska monitoruje na bieżąco funkcje życiowe seniora i łączy się z systemem Android lub iOS na naszych smartfonach. Dzięki temu dostęp do informacji o poszczególnych parametrach może mieć nie tylko osoba nosząca ten przydatny gadżet, ale również jej najbliżsi, a nawet lekarz. Jaka opaska dla seniora jest najlepsza i co warto o niej wiedzieć?

Opaska SOS dla seniora – co to jest?

Opaska medyczna dla seniora to gadżet przypominający zegarek na rękę, który łączy w sobie funkcje kilku urządzeń medycznych. Ich powstanie zawdzięczamy intensywnie rozwijającej się telemedycynie, która ma na celu chronić zdrowie i życie osób niepełnosprawnych, przewlekle chorych oraz samotnych seniorów. W efekcie opaska życia dla seniora pozwala mu pozostać we własnym domu i zachować samodzielność. Rozwiązanie to ma również wiele innych cennych zalet, wśród których należy wymienić:

 • budowanie poczucia bezpieczeństwa u osób starszych,
 • odciążenie opiekunów seniorów w niektórych pomiarach medycznych,
 • łatwa obsługa, zrozumiała dla seniora i opiekuna,
 • wygodny pasek na rękę przypominający klasyczny zegarek,
 • odporność na wstrząsy i zamoczenie,
 • wytrzymałe baterie wymagające ładowania co kilka dni,
 • możliwość połączenia z aplikacją mobilną gwarantującą szybką reakcję ze strony teleopieki (funkcja dodatkowo płatna) w razie zagrożenia, na przykład upadku lub zasłabnięcia.

Opaska monitorująca dla seniora noszona na nadgarstku umożliwia swobodne wykonywanie codziennych czynności – nie trzeba jej zdejmować nawet na czas kąpieli. Dodatkowo design urządzenia jest dopasowany do potrzeb osób starszych. Ekran, duże guziki i wyraziste kolory ułatwiają obsługę i rozpoznawanie poszczególnych funkcji. Co istotne, większość gadżetów tego typu posiada guzik wysyłający sygnał SOS w sytuacjach zagrożenia. Na szczególną uwagę zasługuje również opaska mierząca ciśnienie i puls dla seniora, która kontroluje te ważne parametry. O tym, ile one powinny wynosić, przeczytasz w artykule: Prawidłowe ciśnienie i puls u osób starszych.

starsze małżeństwo sprawdza działanie opaski sos dla seniorów

Jak już wspominaliśmy, warto zadbać, aby opaska bezpieczeństwa dla seniora była połączona z oprogramowaniem Android lub iOS poprzez aplikację. Dzięki temu opiekun ma stały dostęp do parametrów monitorowanych przez urządzenie. Dodatkowo płatnym rozwiązaniem jest podłączenie opaski do systemu teleopieki. W efekcie czynna całą dobę centrala może wezwać pogotowie i udzielić pomocy osobie starszej będącej w stanie zagrożenia.

Jak działa opaska dla seniorów? Najważniejsze funkcje

Dostępne w sprzedaży opaski dla seniorów z możliwością wysłania sygnału SOS to ważny wynalazek, który stoi na straży zdrowia i życia osoby starszej. Najlepsza opaska ratunkowa dla seniora posiada szereg istotnych funkcji, wśród których na szczególną uwagę zasługują:

 • mierzenie ciśnienia, tętna oraz poziomu glukozy we krwi,
 • przypominanie o przyjęciu właściwych leków w ustalonych przez lekarza porach,
 • wysyłanie sygnału SOS w sytuacjach zagrożenia,
 • lokalizacja położenia osoby starszej (opaska GPS to dobry wybór dla seniora, który ma problemy z pamięcią),
 • detektor upadków,
 • możliwość nawiązywania połączeń głosowych,
 • nasłuchiwanie – opiekun może włączyć głośnik, kiedy nie jest w bezpośrednim kontakcie z osobą starszą.

Inteligentna opaska dla seniora – jaką wybrać?

Dobra opaska alarmowa dla seniora powinna mieć wszystkie opisane powyżej funkcje, jednak warto mieć świadomość, że bardziej rozbudowane modele oznaczają zazwyczaj również wyższe ceny. Najtańsza opaska życia dla seniorów wyposażona jest jedynie w podstawowe funkcje, takie jak głośnik oraz przycisk SOS. Koszty takiego urządzenia zaczynają się już od około 80 zł. Bardziej zaawansowane modele, jak na przykład opaska dla seniora z detektorem upadku i możliwością dokonywania pomiarów biometrycznych może osiągać nawet cenę około 400 zł. Jest to jednak koszt, jaki warto ponieść, aby zagwarantować bliskiej osobie starszej bezpieczeństwo oraz możliwość wezwania pomocy w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia.

Co więcej, wiele firm medycznych organizuje regularnie programy pilotażowe opasek dla seniorów, kiedy można je zakupić w promocyjnej cenie. Na finansowanie tego typu urządzeń coraz częściej decydują się również samorządy w ramach programów profilaktycznych i społecznych. Warto więc sprawdzić, czy w Twojej okolicy akurat nie jest prowadzony nabór osób chętnych do wzięcia udziału w programie.