Cera dojrzała wymaga szczególnej troski i pielęgnacji, szczególnie zimą. To bardzo wymagająca pora roku. Dlatego nasza skóra, narażona na działanie niskich temperatur, mroźnego wiatru i suchego powietrza w pomieszczeniach ogrzewanych kaloryferami, potrzebuje solidnego wsparcia. Jak skutecznie zadbać o zdrowie i piękny wygląd naszej cery? Jak powinna przebiegać pielęgnacja skóry zimą? Podpowiadamy.

Jak dbać o dojrzałą skórę zimą?

Zastanawiając się, jak dbać o cerę zimą, zacznijmy od tego, że pielęgnacja nie powinna rozpoczynać się i kończyć na aplikacji wybranego kremu, choć czasem tak nam się wydaje. Równie istotne jest prawidłowe oczyszczanie skóry, regeneracja i dostarczenie jej niezbędnych składników odżywczych. Poza preparatami kosmetycznymi warto pamiętać o nawadnianiu skóry od środka, poprzez spożywanie odpowiedniej ilości płynów w ciągu dnia (pisaliśmy o tym w artykule Podpowiadamy: ile wody trzeba pić każdego dnia?). Nie mniej istotna jest odpowiednio zbilansowana dieta bogata w warzywa, owoce oraz zdrowe tłuszcze, ponieważ zbyt mała ilość wartościowych tłuszczów w codziennym menu sprawia, że skóra staje się przesuszona i szybciej traci na swej elastyczności. Więcej na temat diety dla osób po 60. roku życia pisaliśmy w artykule Dietetyk radzi – jak być zdrowym seniorem.

Oczyszczanie skóry

Cera osób po sześćdziesiątce jest zdecydowanie bardziej sucha, cieńsza i mniej elastyczna, niż u osób młodszych. Dotyczy to zarówno kobiet, jak i mężczyzn, a odpowiadają za to m.in. hormony (u kobiet jest to związane z menopauzą i spadkiem poziomu estrogenów) oraz wynikające z wieku dojrzałego – spadek aktywności gruczołów łojowych w skórze oraz zmniejszenie się grubości tkanki podskórnej. Wszystko to sprawia, że skóra po 60. staje się bardziej delikatna, często przesuszona, pojawiają się zmarszczki, czasem także podrażnienia. Pielęgnacja, w tym oczyszczanie skóry, powinna być dostosowana do specyficznych potrzeb skóry dojrzałej – zwłaszcza zimą.

Do prawidłowego oczyszczania skóry sięgnijmy po delikatne kremowe żele i pianki. Pamiętajmy także, że woda podczas mycia twarzy, nie może być zbyt ciepła, ani zbyt zimna. Z kolei dla złuszczenia martwego naskórka najlepiej będzie sięgnąć po delikatny peeling enzymatyczny, np. w formie kremu. Peelingi mechaniczne mogą nie tylko podrażnić skórę, ale nawet ją uszkodzić.

Regeneracja i odżywianie skóry

Kremy lipidowe to podstawa w pielęgnacji cery dojrzałej. Uzupełniają poziom lipidów oraz chronią skórę przed podrażnieniami, a nawet chorobami. Sprawdzą się także zimą. Aby odpowiednio odżywić cerę, sięgajmy natomiast po preparaty dedykowane cerze dojrzałej jak najbardziej skoncentrowane i bogate w substancje odżywcze.

Jak chronić twarz przed mrozem, wiatrem i promieniowaniem UV?

Zimą nasza skóra jest szczególnie narażona na negatywne oddziaływanie czynników atmosferycznych. Niskie temperatury i silny wiatr mogą podrażniać skórę, wywoływać jej nieprzyjemne pieczenie i zaczerwienienie. Zimą nasza cera staje się także jeszcze bardziej sucha. Dlatego tak ważne jest, aby odpowiednio chronić skórę – zwłaszcza wystawioną na mróz, wiatr i słońce twarz. Tak. Nie zapominajmy również o negatywnym oddziaływaniu promieniowania UV, które przyczynia się do utraty przez skórę elastyczności, jej odwodnienia i nadmiernego przesuszenia. Cera po sześćdziesiątce nie jest w stanie bronić się tak dobrze przed promieniowaniem UV, jak cera osób młodszych. Dlatego zimą sięgajmy po kremy z filtrami UV.

Na mroźną, wietrzną pogodę najlepszy będzie krem tłusty, ewentualnie półtłusty. Idealnie, jeśli preparat będzie dodatkowo zawierał cenne lipidy oraz zapewniał działanie przeciwzmarszczkowe. Panie, które wykonują na co dzień makijaż, mogą sięgnąć po lżejsze wersje kremów natłuszczających (te typowo tłuste mogą być nieodpowiednie pod makijaż). W drogeriach jest ich obecnie całkiem duży wybór. Jaką funkcję będzie pełnić krem natłuszczający z lipidami? Taki kosmetyk:

  • zatrzyma w skórze wodę i nie dopuści do jej odwodnienia,

  • stworzy na skórze warstwę ochronną przed mrozem i wiatrem,

  • zabezpieczy przed zaczerwienieniem, ściąganiem i pieczeniem skóry,

  • dostarczy skórze niezbędnych substancji odżywczych,

  • zadziała na cerę przeciwzmarszczkowo.

Aby aplikacja kremu była skuteczniejsza, a preparat mógł dotrzeć do głębszych warstw skóry, możemy przed nałożeniem kosmetyku wykonać 15-minutową kąpiel parową, tzw. parówkę nad garnkiem z gorącą wodą. Taki zabieg rozszerzy pory skóry i pozwoli aktywniej działać wybranemu kosmetykowi.

Zadbaj o siebie. Sprawdź rentę dożywotnią!