Wysokie temperatury i piekące słońce to dla wszystkich nie lada wyzwanie. Jednak dla seniora takie warunki pogodowe mogą stanowić szczególny rodzaj zagrożenia — dla jego zdrowia, a nawet życia. Dlatego warto wiedzieć, jak przygotować się na upalne dni i co robić, gdy już gorące lato rozgości się u nas na dobre. Poznaj ważne wskazówki, dzięki którym zdecydowanie łatwiej zniesiesz upały i unikniesz niebezpiecznych konsekwencji przegrzania organizmu.

Senior i upały — jakim zagrożeniem są dla starszych osób wysokie temperatury?

W grupie wiekowej 70-80 lat śmiertelność w okresie gorącego lata jest niemal dwa razy wyższa niż w innych porach roku. Dlaczego? Z biegiem lat nasz mechanizm obrony przed gorącem, a więc pocenie się i oddychanie, staje się coraz mniej wydajny. To bezpośrednia konsekwencja spadku wydajności naszego układu oddechowego, słabszego serca oraz zaniku gruczołów potowych, dla których dochodzi wraz z mijającym czasem. Stąd też, gdy za oknem robi się naprawdę gorąco, organizm seniora potrzebuje ochrony i wsparcia.

Dla osób powyżej 60. roku życia letni skwar to sygnał alarmowy. Co grozi seniorom podczas upałów? To przede wszystkim:

  • odwodnienie organizmu, które objawia się m.in. pogorszeniem pracy nerek, zmęczeniem, bólem i zawrotami głowy, nudnościami, gorączką, szumem w uszach, drgawkami, podwyższoną temperaturą ciała, większą częstotliwością bicia serca i oddechu;
  • udar cieplny, czyli przegrzanie organizmu, co grozi utratą przytomności, a nawet życia. Do typowych objawów udaru cieplnego zalicza się: wyczerpanie, uczucie gorąca, dezorientację, zaczerwienioną i suchą skórę, pragnienie, szum w uszach i skroniach, mroczki przed oczami, zawroty i ból głowy, czasem także nudności i wymioty, temperaturę ciała przekraczającą nawet 40 stopni.

Jak przetrwać upał? Poznaj ważne wskazówki

Wysokie temperatury to dla zdrowia seniora realne zagrożenie. Na szczęście przestrzeganie kilku zasad pozwala skutecznie przetrwać upał bez szkody dla zdrowia i samopoczucia.

Pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu organizmu

Podczas wysokich temperatur, regularne picie odpowiedniej ilości wody to podstawa. O tym, jak istotne jest dla zdrowia seniorów nawadnianie organizmu, pisaliśmy już w artykule Podpowiadamy: ile wody trzeba pić każdego dnia. Ile wody powinien wypijać w upały senior? Osoba dorosła powinna spożywać w upalne dni od 2 do 3 litrów napojów. Istotne, aby płyny podawane były w małych dawkach, za to często i regularnie. Poza wodą poleca się chłodne herbatki owocowe (bez dosładzania), naturalne soki owocowe (najlepiej rozrzedzone wodą) oraz preparaty z elektrolitami dedykowane osobom starszym (dostępne w aptekach). Pamiętaj o nawadnianiu organizmy, nawet jeśli nie odczuwasz pragnienia.

Stosuj kremy z filtrem UV

Jeśli to nie jest konieczne, seniorom odradza się wychodzenie z domu podczas upałów i przebywanie na zewnątrz w godzinach pomiędzy 10 a 17. Jest to czas, kiedy słońce świeci najbardziej intensywnie. Jeśli jednak zdecydujemy się na wyjście, pamiętajmy o zabezpieczeniu odsłoniętej skóry kremami z wysokimi filtrami UV. Delikatna, cienka skóra seniora jest zdecydowanie bardziej narażona na podrażnienia i poparzenia słoneczne.

Wychodzisz z domu? Pamiętaj o nakryciu głowy

Ta wskazówka wiąże się bezpośrednio z wymienioną powyżej. Jeśli już wychodzimy z domu w upalne, letnie dni to koniecznie z nakryciem głowy. Lekka, bawełniana czapka z daszkiem, czy lniany lub słomkowy kapelusz skutecznie ochronią głowę przed wysoką temperaturą i działaniem słońca.

W upały dobieraj odpowiednie ubrania

Jakie ubrania powinien wybierać senior w upały? Przede wszystkim lekkie, luźne i przewiewne, koniecznie wykonane z naturalnych tkanin (len, bawełna). Unikajmy z kolei sztucznych materiałów, które nie przepuszczają powietrza i upośledzają nasz naturalny system chłodzenia organizmu.

Przygotuj na upały także swoje mieszkanie

Jeśli to możliwe, warto wyposażyć mieszkanie w klimatyzator lub wentylator i za pomocą takich urządzeń schładzać wnętrza. Ważne jednak, aby osiągane temperatury nie były zbyt niskie — w ten sposób osoba starsza może się po prostu przeziębić. Jeśli mieszkanie jest mocno nasłonecznione (ekspozycja na stronę południową lub południowo-zachodnią) warto przysłaniać okna ciemniejszymi zasłonami, żaluzjami lub roletami i otwierać je dopiero na noc.

Lekka dieta także pomoże Ci łatwiej znieść wysokie temperatury

Aby lepiej przetrwać upał, warto zrezygnować z ciężkich, obfitych posiłków i zastąpić je lekkimi, lekkostrawnymi. Dodatkowo rekomenduje się większe spożycie surowych owoców i warzyw, które zawierają duże ilości wody oraz niezbędne witaminy i minerały.

Przeczytaj ulotki swoich lekarstw

Przyjmowanie niektórych leków wyklucza np. ekspozycję ciała na słońce. Inne preparaty wymagają specjalnego przechowywania, gdy temperatura powietrza przekracza 25 stopni Celsjusza. Warto dokładnie zweryfikować ulotki lekarstw, a nawet skonsultować się w tej kwestii z lekarzem.