Regularne badania profilaktyczne powinny stać się obowiązkową pozycją w kalendarzu seniora. Dlaczego? Otóż tego typu badania pozwalają w porę wykryć zagrażające życiu niebezpieczeństwa. Wiele chorób w początkowym stadium nie daje żadnych objawów. Jedynie regularne poddawanie się badaniom, pozwala wykryć podstępne choroby na etapie umożliwiającym ich pełne wyleczenie. Jakie zatem badania powinniśmy robić regularnie?

1. Pomiar ciśnienia tętniczego

Zastanawiając się, co należy regularnie badać w jesieni życia, z pewnością większość seniorów wskaże na pomiar ciśnienia tętniczego. Słusznie. To proste, bezbolesne i szybkie w przeprowadzeniu (także samodzielnym) badanie pozwala m.in. na wykrycie zmian miażdżycowych, niezbędnych w profilaktyce choroby wieńcowej, udaru i zawału serca. Pomiar ciśnienia tętniczego możemy wykonać aparatem sprężynowym, za pomocą sfigmomanometru elektronicznego lub też za pomocą ciśnieniomierza nadgarstkowego. W pierwszym przypadku dokładny pomiar wymaga pewnej wprawy, dlatego warto sięgnąć tutaj po profesjonalną pomoc. W drugim przypadku pomiar jest zdecydowanie prostszy i ogranicza się do prawidłowego założenia mankietu oraz naciśnięcia przycisku na aparacie – wynik pomiaru wyświetli się na ekranie. Używając ciśnieniomierza nadgarstkowego, należy pamiętać o trzymaniu badanego nadgarstka na wysokości serca.

Rutynowa, coroczna kontrola ciśnienia tętniczego powinna być wykonywana już od chwili, gdy skończymy 30. rok życia. Wraz z upływem lat warto zwiększyć częstotliwość wykonywanych badań. W przypadku wyników odbiegających od normy (norma to 120/80 mm Hg do 139/89 mm Hg), zaleca się wykonywanie pomiarów dwukrotnie w ciągu dnia przez okres kilku dni.

Regularne badania profilaktyczne w zakresie ciśnienia tętniczego to ważny element zapobiegania chorobom układu sercowo-naczyniowego. O tym, jak jeszcze dbać o zdrowie w tym zakresie pisaliśmy szerzej w artykule Zdrowe serce seniora.

2. Lipidogram

Lipidogram to badanie laboratoryjne krwi, na podstawie którego dokonuje się oceny stężenia trójglicerydów i cholesterolu. Wszelkie nieprawidłowości w tym zakresie sygnalizują ryzyko rozwinięcia się miażdżycy. Badanie, jakie wykonujemy na czczo, polega na pomiarze całkowitego poziomu cholesterolu oraz w rozbiciu na frakcje – LDL i HDL. Pierwsza z frakcji to tzw. zły cholesterol, będący przyczyną zmian miażdżycowych w tętnicach. Z kolei HDL to tzw. cholesterol dobry, chroniący przed owymi zmianami.

Jeśli wynik badania jest prawidłowy, kolejne badanie możemy wykonać za 5 lat. W przypadku jakichkolwiek nieprawidłowości oraz w sytuacji prawidłowego wyniku, lecz występowania czynników wysokiego ryzyka (m.in. palenie papierosów, nadciśnienie, występowanie choroby wieńcowej u któregoś z rodziców) lipidogram wykonujemy raz w roku.

3. Pomiar stężenia glukozy

To kolejne badanie laboratoryjne krwi. W tym przypadku ocenie poddany zostaje poziom glukozy, a samo badanie (także wykonujemy je na czczo) pozwala na wczesne wykrycie cukrzycy lub stanu przedcukrzycowego. Jeśli wynik badania będzie prawidłowy (90 mg/dl), kolejna wizyta w ambulatorium konieczna będzie dopiero za 3 lata. Wynik odbiegający od normy, a także otyłość, czy obciążenia genetyczne (cukrzyk w rodzinie) to wskazania do częstszych badań – najczęściej raz w roku.

Pamiętajmy, że dobrą ochroną przed cukrzycą oraz wahaniami glukozy we krwi jest właściwa dieta. Warto skonsultować się w tej kwestii ze specjalistą i stosować się do zdrowych zasad, o których pisaliśmy m.in. w artykule Dietetyk radzi – jak być zdrowym seniorem?

4. EKG

To bezbolesne, bezinwazyjne, w pełni bezpieczne i niewymagające specjalnego przygotowania badanie, pozwala wykryć choroby mięśnia sercowego. Seniorzy powinni poddawać się badaniu systematycznie raz w roku.

Badanie traw zaledwie 5 do 10 minut, może być wykonywane w stanie spoczynku lub podczas wysiłku pacjenta.

5. Badanie okulistyczne

Wraz z wiekiem zaczyna szwankować nam wzrok – to naturalne zjawisko. Jednak nawet w sytuacji, gdy nic nie budzi naszych obaw i niepokoju, warto wybrać się na wizytę kontrolną do lekarza okulisty. Okulistyczne badania profilaktyczne pozwalają sprawdzić ostrość widzenia, kontrolują ciśnienie w oku (prawidłowy wynik wynosi 9-20 mg Hg), badają jego dno, umożliwiają wykrycie jaskry. Warto dodać, że na 20 minut przed badaniem okulistycznym lekarz zaaplikuje nam specjalne krople do oczu. Przez ok. 6 godzin po badaniu możemy mieć także niewielkie problemy z ostrością widzenia, które jednak samoczynnie ustępują. Pamiętajmy, że wzrok należy badać regularnie co 12 miesięcy.

Dowiedz się jak możemy Ci pomóc. Sprawdź czym jest nasz fundusz hipoteczny