Wiosenne miesiące oznaczają nie tylko więcej energii i witalności, ale również prawdziwy wysyp sezonowych owoców i warzyw. Już sama ich różnorodność i świeżość zachęcają do eksperymentów kulinarnych. Dieta dla seniora na wiosnę może więc obfitować w wiele aromatycznych i kolorowych produktów, które zapraszają do urozmaiconego jedzenia i zapobiegają niedożywieniu. Jak powinna wyglądać wiosenna dieta osób starszych?

Zdrowa dieta dla seniorów – dlaczego jest tak ważna?

Prawidłowo zbilansowana dieta dla osób starszych jest podstawą zachowania zdrowia, a przy tym pomaga zapobiegać wielu chorobom żywieniowozależnym. Warto więc pochylić się nad swoim jadłospisem, aby dostarczać organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Jednym ze sposobów na zapobieganie niedożywieniu oraz niedoborom pokarmowym jest korzystanie z sezonowych warzyw i owoców, których nie brakuje zwłaszcza wiosną. O tym, dlaczego trzeba zadbać o prawidłową dietę przeczytasz we wpisie: Niedobory witamin u seniora.

Co jednak mają w sobie sezonowe owoce i warzywa? Przede wszystkim na miesiące wiosenne przypada ich okres wegetacyjny, dzięki czemu do sklepów i na targi warzywne trafiają jedynie świeże produkty. Sprzyjające warunki atmosferyczne wspierają wzrost i dojrzewanie warzyw oraz owoców, dlatego mają one mnóstwo witamin i minerałów wspierających zdrowie i odporność u seniorów. Brak oprysków przyspieszających wzrost i dojrzewanie roślin sprawia, że na talerze trafiają produkty, które służą zdrowiu. Po trwającej kilka miesięcy zimie warto więc powrócić do zróżnicowanego żywienia, obfitującego w opóźniające starzenie antyoksydanty.

Jednocześnie należy pamiętać, że żywienie powinno być dopasowane do potrzeb i możliwości spożywania pokarmów przez seniora. Dieta po 80. roku życia powinna zawierać więcej gotowanych owoców i warzyw, które są łatwiej przyswajane przez organizm.

Dieta seniora na wiosnę – jakie produkty powinny się w niej znaleźć?

Jak nietrudno zauważyć, z każdym kolejnym dniem na straganach warzywnych przybywa świeżych warzyw i owoców. Aby dieta seniora była zdrowa, warto upewnić się jednak, czy pochodzą one od polskich rolników. Produkty importowane z zagranicy bardzo często zawierają resztki konserwantów i środków ochrony roślin, które stosuje się, aby były dorodne i przetrwały transport w niezmienionej postaci.

starsza kobieta robi danie z diety dla seniorów

Wiosenny jadłospis dla seniora powinien zawierać świeże i umyte:

  • rzodkiewki – ich charakterystyczny, ostry smak dodaje charakteru wiosennym kanapkom i twarożkom. Dodatkowo zawierają dużo magnezu, wapnia, żelaza, potasu i witaminy C słynącej z właściwości antyoksydacyjnych;
  • szczypiorek – doskonały dodatek do kanapek, sałatek i posypywania dań. Pełni on nie tylko funkcję dekoracyjną, ponieważ zawiera wiele witaminy C, witamin z grupy B, potasu, fosforu oraz żelaza. Ponadto jego intensywny smak poprawia apetyt, z którym u seniorów bywa różnie;
  • botwina – młode liście buraków zawierają niemal wszystkie witaminy oraz szereg składników mineralnych jak żelazo, magnez i potas. Świeża botwina to długo wyczekiwana nowalijka, która pozwala przygotować aromatyczną zupę. Jej spożywanie nie jest jednak zalecane seniorom cierpiącym na choroby nerek;
  • bób – zaliczany jest do roślin strączkowych, które są doskonałym źródłem roślinnego białka, ale też kwasu foliowego oraz błonnika pokarmowego. Bób wspiera regulowanie ciśnienia tętniczego, a także pomaga obniżyć poziom cholesterolu we krwi. Niestety u niektórych seniorów może powodować wzdęcia, dlatego należy spożywać go z umiarem;
  • rzeżucha – jej zaletą jest możliwość łatwego wyhodowania w zaciszu własnego domu. Rzeżucha stanowi świetny dodatek do kanapek oraz posiada lekkie właściwości moczopędne, co sprzyja regulowaniu ciśnienia krwi przy nadciśnieniu tętniczym.

W jadłospisie seniora warto uwzględnić również młode ziemniaki, rabarbar, szpinak, ogórki gruntowe, pomidory, młodą marchew i pietruszkę, szparagi, natkę pietruszki, koperek oraz różne rodzaje sałat. Dieta dla osoby starszej wcale nie musi oznaczać nieapetycznych dań pozbawionych smaku i koloru!

Wiosenna dieta dla seniora – przykładowy jadłospis

Dieta dla seniora bogata w produkty sezonowe to recepta na zdrowie. Poniżej znajdziesz przykładowy jadłospis, który można dowolnie modyfikować, zamieniając poszczególne produkty sezonowe.

Śniadanie

2 kromki pieczywa razowego z masłem, twarożek z rzodkiewką i szczypiorkiem

Drugie śniadanie

Koktajl owocowy ze świeżych truskawek, szpinaku i banana

Obiad

Botwina, młode ziemniaki, jajko sadzone, mizeria ze świeżych ogórków gruntowych ze szczypiorkiem, koperkiem i jogurtem naturalnym

Podwieczorek

Kawałek kruchego ciasta z rabarbarem

Kolacja

Sałatka z tuńczykiem, bobem, pomidorami, rzodkiewką i rzeżuchą z sosem z oliwy z oliwek i natką pietruszki