Emerytura może być cudownym okresem. Dzieci są już dorosłe, nasza sytuacja finansowa w większości przypadków jest ustabilizowana, wreszcie możemy zająć się naszym partnerem, rozwijaniem pasji, być może dokształcaniem się… Ale tylko pod warunkiem, że pozwala nam na to nasz stan zdrowia. Organem, który najbardziej może się nam dać we znaki po sześćdziesiątce, zwłaszcza jeśli nasze dotychczasowe nawyki były dalekie od tego, co nazywa się „zdrowym stylem życia”, jest serce. Dlatego na emeryturze warto o nie zadbać. Zwłaszcza że na samodoskonalenie się nigdy nie jest za późno! Jak zadbać o serce na emeryturze?
Dieta przyjazna sercu

Pierwszą rzeczą, której musimy się przyjrzeć, jeśli chcemy cieszyć się zdrowiem i niezależnością przez długie lata, jest nasza dieta. Niestety, tradycyjna polska kuchnia nie jest przyjazna układowi sercowo-naczyniowemu. Zdecydowanie za dużo w niej tłustych mięs, węglowodanów prostych i alkoholu, a za mało wartościowych źródeł białka, węglowodanów złożonych bogatych w błonnik i kwasów omega-3. Dlatego dbanie o serce warto zacząć od zadbania o zawartość naszego talerza. Wbrew pozorom – zdrowa dieta wcale nie musi być droga! Wystarczy, że smażenie zamienimy na pieczenie i duszenie, wieprzowinę na kurczaka i ryby, a samotny kiszony ogórek na zdrowe sałatki z warzyw i owoców sezonowych. Kwasy tłuszczowe omega-3 znajdziemy w takich lokalnych produktach, jak olej i siemię lniane, które są świetnymi dodatkami do sałatek i koktajli, lub doskonale wszystkim znany tran. Jeżeli jego specyficzny smak nie do końca nam odpowiada, nie ma problemu. Obecnie tran można kupić w formie przyjaznych kubkom smakowym kapsułek. Dieta seniora powinna być również bogata w takie pierwiastki, jak potas i magnez – to one w ogromnej mierze odpowiadają za prawidłową pracę serca. Możemy je oczywiście suplementować, ale zdecydowanie lepiej jest dostarczać je wraz z pożywieniem. Potas znajdziemy na przykład w bananach, burakach, ziemniakach i fasoli, a magnez – w zielonych warzywach, takich jak brokuł czy szpinak, również w orzechach, natce pietruszki czy botwinie oraz, co zapewne ucieszy sporą liczbę osób, w dobrej jakości gorzkiej czekoladzie. Jak widać, zdrowa dieta wcale nie musi być nudna, droga i niesmaczna. Nie musimy nawet wykluczać z niej naszych ulubionych produktów – wystarczy zmodyfikować sposób ich przygotowania.
Aktywność sportowa dla seniora

Drugim sposobem na zadbanie o nasze serce jest sport. Na emeryturze nie mamy już wymówek, że zajmowanie się domem, praca i dzieci pochłaniają tyle czasu, że nie mamy kiedy zadbać o tężyznę fizyczną. Sport nie oznacza oczywiście, że musimy od razu kupować karnet na siłownię. W zupełności wystarczy, jeśli codziennie znajdziemy 30 minut na szybszy spacer. Warto też wrócić do aktywności, które kiedyś sprawiały nam przyjemność. Doskonałe rezultaty daje pływanie, dużą popularnością cieszy się również nordic walking. Dzięki kijkom tego rodzaju spacery angażują więcej grup mięśniowych, dając tym samym lepsze efekty. Możemy również pokusić się o odkrywanie nowych form aktywności. Wiele siłowni i centrów sportowych, niestety zlokalizowanych głównie w większych miastach, oferuje specjalne zajęcia dla seniorów, gdzie osoby na emeryturze mogą brać udział w takich aktywnościach, jak zumba czy joga, a nawet zacząć stawiać pierwsze kroki na siłowni pod okiem wykwalifikowanych trenerów! Pamiętajmy, żeby przynajmniej trzy razy w tygodniu znaleźć czas na gimnastykę – regularny wysiłek fizyczny nie tylko wzmacnia mięsień sercowy, ale również pomaga obniżyć poziom cukru we krwi oraz poziom złego cholesterolu.
Chwila relaksu

Sport i zdrowa dieta są oczywiście bardzo ważne, ale na niewiele się zdadzą, jeżeli zaniedbamy tak ważną rzecz, jak wypoczynek. Zwróćmy uwagę na jakość oraz ilość naszego snu, a także każdego dnia znajdźmy chwilę na relaks z kubkiem ulubionej herbaty i dobrą książką. W ten sposób najlepiej zadbamy o nasze samopoczucie, obniżymy poziom stresu, a tym samym — zatroszczymy się o nasze serce.

Jak widać – dbanie o serce oznacza po prostu prowadzenie zdrowego stylu życia, a zalecenia dla emerytów niewiele różnią się od tych, które można by dać osobie w każdym innym wieku. Pamiętajmy, że troska o własne zdrowie jest ważna na każdym etapie życia, poza tym dobre samopoczucie sprawi, że będziemy mogli naprawdę cieszyć się naszą emeryturą, a nie spędzać ją w kolejkach do lekarza.