Smog to obecnie jeden z poważniejszych problemów, z jakimi przyszło nam się borykać. To realne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia – zwłaszcza osób starszych. Dlatego, zanim wybierzemy się na zimowy spacer, sprawdźmy aktualny stan stężenia zanieczyszczenia powietrza w rejonie, w którym mieszkamy. Istotna jest także wiedza dotycząca tego, jak skutecznie ochronić się przed smogiem. Zacznijmy jednak od wyjaśnienia, czym dokładnie jest smog.

Czym jest smog i dlaczego jest groźny dla zdrowia?

Smog to termin, który powstał z angielskich słów smoke (dym) oraz fog (mgła). Te dwa określenia doskonale definiują smog, jako zjawisko atmosferyczne, będące zanieczyszczeniem powietrza, które w zasadzie możemy dostrzec już na „pierwszy rzut oka”. Smog pojawia się, gdy mamy bezwietrzną pogodę. Powietrze jest nie tylko zanieczyszczone, ale i zamglone. Wszystkiemu towarzyszy dodatkowo wysoka wilgotność. Jakie składniki smogu są najbardziej szkodliwe dla naszego zdrowia i występują najczęściej? Są to przede wszystkim:

  • drobne cząsteczki kurzu, popiołu, fragmentów ogumienia,

  • produkty pochodzące z niecałkowitego spalenia węgla, śmieci, paliw (mają właściwości rakotwórcze),

  • ozon, tlenki węgla, siarki i azotu.

To właśnie sezon jesienno-zimowy sprzyja pojawianiu się smogu, kiedy to nasze piece i kotłownie pracują „pełną parą”.

Dlaczego smog jest groźny dla zdrowia? Wdychając tak zanieczyszczone powietrze, narażamy się nie tylko na choroby układu oddechowego, ale przede wszystkim dyskomfort w oddychaniu, pogorszone samopoczucie, problemy z koncentracją, a nawet depresję. Wystarczy krótkie przebywanie na zewnątrz i kontakt ze smogiem, aby wyraźnie poczuć się gorzej. Smog ma negatywny wpływ na zdrowie każdego człowieka oddychającego zanieczyszczonym powietrzem. Jednak jego największa szkodliwość dotyka przede wszystkim osoby starsze oraz dzieci.

Negatywny wpływ smogu na zdrowie seniora

Jak już pisaliśmy m.in. w artykule Okres zachorowań na grypę – grypa u seniora, osoby starsze często zmagają się z dużą ilością schorzeń i dolegliwości, a także cierpią na choroby przewlekłe (m.in. układu krążenia, czy układu oddechowego). Wszystko to wpływa na obniżenie odporności organizmu, w wyniku czego senior bardziej narażony jest na kolejne zachorowania, w tym choroby wywoływane przez smog. Co więcej, warto podkreślić, że smog może przyczynić się do pogłębienia chorób już występujących u seniora.

Czym grozi smog? Jakie dolegliwości i choroby wywołuje? Nawet krótkotrwały kontakt ze smogiem może wywołać, zwłaszcza u osób starszych, problemy z oddychaniem, pamięcią i koncentracją. Smog podrażnia krtań, tchawicę, spojówki (często dochodzi do ich zapalenia), sprawia, że szybciej się męczymy. W najgroźniejszych przypadkach oddychanie tak silnie zanieczyszczonym powietrzem może prowadzić do zachorowań na nowotwory (m.in. płuc, krtani, zatok, gardła), wywoływać astmę, zapalenie oskrzeli i płuc, czy paraliż układu krążenia. Smog jest także przyczyną występowania już nasilania się alergii.

W przypadku seniorów istotną informacja jest, że smog wpływa negatywnie także układ nerwowy. W wieku dojrzałym takie oddziaływanie może prowadzić do zmian przypominających te występujące w chorobie Alzheimera.

Twoja emerytura jest niewystarczająca? Sprawdź rentę dożywotnią!

Jak chronić się przed smogiem? Kilka praktycznych wskazówek

Wiemy już, czym grozi smog i jak ogromna jest jego szkodliwość. Na szczęście okazuje się, że nie jesteśmy wobec smogu zupełnie bezbronni. Jak się skutecznie ochronić przed smogiem? Przede wszystkim:

  1. Na bieżąco śledź komunikaty dotyczące aktualnego stężenia zanieczyszczeń powietrza w rejonie, w którym mieszkasz (informacje dotyczące jakości powietrza podawane są m.in. wraz z telewizyjną prognozą pogody, a także w internecie na portalach pogodowych oraz przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska).

  2. Unikaj intensywnego wietrzenia mieszkania w dniach, kiedy stężenie zanieczyszczeń powietrza jest wysokie.

  3. Ograniczaj czas spędzany na zewnątrz w dniach, kiedy jakość powietrza ulega pogorszeniu (powinieneś zrezygnować zwłaszcza ze wszelkiego typu aktywności na powietrzu, w tym spacerów, biegania, nordic walking).

  4. Zaopatruj się w certyfikowaną maskę antysmogową – będzie niezastąpiona, jeśli pojawi się konieczność wyjścia z domu i kontaktu ze smogiem (tutaj pamiętaj, aby korzystać z maski zgodnie z instrukcją, a także o tym, aby regularnie wymieniać jej filtry).

  5. Jeśli możesz sobie na to pozwolić, zaopatruj się w urządzenie do oczyszczania powietrza (to niestety spory wydatek). W ten sposób jeszcze lepiej zadbasz o jakość powietrza w domu.

  6. Hoduj w domu rośliny doniczkowe, które przyczyniają się do poprawy jakości powietrza, np. paproć, dracenę wonną, bluszcz pospolity, a także aglaonemię, epipremnum złociste, daktylowca, czy figowca.