Problemy ze stawami dotykają wiele osób niezależnie od płci oraz wieku. Jednak to seniorom stawy dokuczają najdotkliwiej, co wynika bezpośrednio z naturalnego procesu starzenia się tkanek. Problemy często pogłębiają i przyspieszają nieaktywny tryb życia, zła dieta, przeciążenia fizyczne, czy też nadwaga. Jeśli ludzie młodzi w porę zatroszczą się o swoje stawy, najprawdopodobniej będą cieszyć się ich zdrowiem do późnej starości. A co w przypadku seniorów? Na szczęście istnieje kilka sposobów, które pozytywnie wpływają na kondycję naszych stawów i tym samym wyraźnie poprawiają jakość naszego codziennego życia. Jeśli zastanawiasz się, jak skutecznie dbać o stawy, odpowiedź znajdziesz w tym artykule. Zapraszamy do lektury!

Aktywność fizyczna to podstawa

Aby utrzymać dobrą kondycję stawów, ważna jest aktywność fizyczna. Im wcześniej zadbamy o regularną dawkę ćwiczeń, tym lepiej dla naszych stawów i całego układu kostnego. W wieku dojrzałym także powinniśmy ćwiczyć, ponieważ uprawianie sportu w wysokim stopniu chroni stawy przed degradacją. Nie musi to być intensywny trening. Wystarczą umiarkowane ćwiczenia, istotne jednak, aby były wykonywane systematycznie.

Nawet minimalny ruch poprawia ukrwienie i dotlenienie stawów, dzięki czemu maleje ryzyko ich uszkodzeń oraz powstawanie stanów zapalnych. Co więcej, podczas wykonywania ćwiczeń, stabilizują się połączenie kostne, co znacząco redukuje odczuwanie bólu. Do umiarkowanej, codziennej aktywności zaliczymy np. wchodzenie po schodach (zamiast windy), prace w ogrodzie, czy spacery. Ważne jednak, aby nie dopuścić w tym zakresie do przeciążeń. Wśród polecanych seniorom aktywności fizycznych znajdują się także:

  • jazda na rowerze,
  • nordic walking,
  • taniec,
  • joga.

O innych pomysłach na codziennych ruch i ćwiczenia dla osób starszych pisaliśmy m.in. w artykule 5 propozycji aktywności fizycznych dla seniora.

Ważne jest utrzymywanie prawidłowej wagi ciała

Nadwaga i otyłość nie służą naszym stawom. Stąd też kontrola wagi i utrzymywanie prawidłowej masy ciała to kluczowe zalecenia dla zdrowia stawów. Nadprogramowe kilogramy obciążają kręgosłup i cały układ kostny, w tym stawy. W skrajnym przypadku nadmiar kilogramów wywołuje przeciążenia, które skutkują zwyrodnieniami i nieodwracalnymi zmianami w obrębie tkanki kostnej i chrzęstnej. Najmocniej narażone na tego typu powikłania są stawy kolanowe, biodrowe oraz stawy u rąk. Z kolei utrata zaledwie pół kilograma, zmniejsza obciążenia organizmu nawet czterokrotnie! Postaraj się więc o regularną dawkę ruchu i odpowiednią dietę — dla prawidłowej wagi, lekkiej sylwetki i oczywiście zdrowych stawów.

Aby cieszyć się zdrowymi stawami, warto zadbać o odpowiednią dietę

Dobrze zbilansowana dieta dostarcza organizmowi wszelkich niezbędnych składników odżywczych oraz witamin i minerałów. Zdrowa dieta przekłada się na zdrowie organizmu, jego kondycję oraz prawidłowe funkcjonowanie wszystkich narządów i układów. Dlatego również dla naszych stawów tak ważne jest to, po co sięgamy podczas codziennych posiłków.

Jaka dieta będzie dobra dla stawów? Specjaliści polecają dietę śródziemnomorską, a zatem opierającą się na posiłkach komponowanych z tłustych ryb, świeżych owoców i warzyw, zdrowych olejów roślinnych oraz produktów pełnoziarnistych. Taka dieta pozwoli zaopatrzyć organizm m.in. w niezbędne kwasy Omega-3 oraz selen, a także witaminy D, A, E, C oraz witaminy z grupy B.

Nie lekceważymy obrażeń i urazów

Kości i stawy osób starszych są znacznie osłabione ze względu na wiek. Dlatego nawet niewielki uraz może wywołać poważne konsekwencje. Pozornie niegroźne uderzenie, czy upadek mogą spowodować powstanie guza, który to następnie może doprowadzić do rozpadu chrząstki i finalnie nie tylko spotęgować odczuwany w stawach ból, ale i wywołać ich stan zapalny. Każdy uraz, czy odczuwany ból powinien skłonić nas do wizyty w gabinecie lekarskim i odbycia w tym zakresie konsultacji.

Zero nikotyny = zdrowe stawy

Jeśli zastanawiasz się, jak dbać o stawy, podpowiadamy — rzuć palenie. Nikotyna zwiększa ryzyko wystąpienia osteoporozy, osłabia kości i stawy, a tym samym sprawia, że układ kostny jest bardziej podatny na złamania. Nałogowi palacze zdecydowanie częściej cierpią na zapalenie kaletki oraz stany zapalne poszczególnych ścięgien, reumatoidalne zapalenie stawów, czy po prostu bóle poszczególnych odcinków kręgosłupa (głównie odcinka krzyżowego).