Odwrócona hipoteka

Odwrócona hipoteka jest usługą umożliwiającą uzyskanie dodatkowego do emerytury dochodu dla osób, które ukończyły 65 rok życia i są właścicielami nieruchomości. Klient uzyskuje comiesięczne świadczenie pieniężne wraz z zagwarantowanym prawem do dożywotniego użytkowania swojego mieszkania.

Odwrócona hipoteka na świecie

Odwrócona hipoteka jest obecna w 13 z 27 krajów Unii Europejskiej. Największymi rynkami odwróconej hipoteki na świecie są Stany Zjednoczone, Australia, Wielka Brytania, Irlandia i Hiszpania. Hipoteka oferowana jest w dwóch modelach. W modelu kredytowym (odwrócony kredyt hipoteczny) oferowanym przez banki oraz modelu sprzedażowym (renta dożywotnia) w postaci renty dożywotniej. Są to produkty uzupełniające się skierowane do różnych grup Klientów.

Najważniejszą różnicą między kredytem a rentą dożywotnią jest czas wypłacania świadczeń. Tylko renta dożywotnia wypłacana jest do końca życia. Odwrócony kredyt hipoteczny wypłacany będzie na z góry określony czas.

Odwrócony kredyt hipoteczny czy warto?

W dniu 15 grudnia 2014 r. weszła w życie ustawa o odwróconym kredycie hipotecznym. Do chwili obecnej żaden bank nie zaoferował odwróconego kredytu hipotecznego pomimo istnienia ustawy.

W Polsce już od 2010 roku dostępna jest na rynku renta dożywotnia oferowana przez profesjonalne podmioty – fundusze hipoteczne, z której z powodzeniem korzystają emeryci w całej Polsce. Renta dożywotnia oferowana jest ona w oparciu o kodeks cywilny (art. 903-906) tak samo jak w Niemczech czy na Węgrzech. Umowa renty dożywotniej zawierana jest formie aktu notarialnego a wypłaty z tytułu renty dożywotniej wypłacane są dożywotnio.

Odwrócona hipoteka w postaci renty dożywotniej jest oferowana przez Fundusz Hipoteczny Familia. Z naszej oferty mogą skorzystać seniorzy, którzy są właścicielami mieszkania i mają co najmniej 65 lat. Po podpisaniu umowy naszym Klientom wypłacamy dożywotnie świadczenie w ustalonej wcześniej kwocie. Na polskim rynku działamy od 2010 roku i zachęcamy wszystkich do zapoznania się z opiniami naszych Klientów oraz kontaktu z naszymi doradcami, którzy bardzo chętnie odpowiedzą na wszelkie pytania.

Wylicz swoją rentę dożywotnią

Dowiedz się, ile może wynosić Twoja renta hipoteczna

Jestem
 
 • kobietą
 • mężczyzną
i mam
lat
posiadam  nieruchomość
o wartości
 
 • 200.000 zł
 • 300.000 zł
 • 400.000 zł
 • 500.000 zł
 • większej

W przypadku innych wartości nieruchomości prosimy o bezpośredni kontakt z Funduszem Hipotecznym Familia.

tel. 801 801 841
Otrzymasz od nas: 0 miesięcznie, do końca Twojego życia. Zadzwoń:
801 801 841

* Powyższa oferta ma charakter informacyjny. Nie stanowi ona oferty handlowej w rozumieniu art. 66 §1 kodeksu cywilnego oraz innych właściwych przepisów prawnych.

Do funduszu hipotecznego Familia
mogą przystąpić tylko osoby które ukończyły 65 lat.

Czym jest odwrócona hipoteka?

Niewiele osób wie, że odwrócona hipoteka w Polsce funkcjonuje od 10 lat, a w niektórych krajach europejskich (np. Wielkiej Brytanii) jest dostępna od ponad 25 lat. Niektórzy mylą odwrócony kredyt hipoteczny z rentą dożywotnią, ale są to dwa różne produkty. Najprościej mówiąc, rozwiązanie to pozwala właścicielowi mieszkania zamienić je na dodatkowe środki finansowe, które można przeznaczyć na dowolny cel.

Hipoteka odwrócona jest oferowana w dwóch modelach:

 • renta dożywotnia (model sprzedażowy),
 • odwrócony kredyt hipoteczny (model kredytowy).

Każdy z tych produktów jest dedykowany innej grupie seniorów, którzy potrzebują dodatkowego wsparcia finansowego.

Fundusz Hipoteczny Familia proponuje hipotekę w pierwszym modelu – renty dożywotniej. Model ten polega na wypłacaniu seniorowi co miesiąc renty w ustalonej wysokości aż do jego śmierci w zamian za przeniesienie własności nieruchomości. Co ważne, nasi Klienci w dalszym ciągu mogą korzystać z nieruchomości i użytkować ją tak, jak dotychczas. Umowa z Funduszem Hipotecznym jest podpisywana notarialnie, a każdy senior zostaje zabezpieczony stosownymi wpisami w księdze wieczystej, dzięki czemu zyskuje gwarancję zarówno dożytownich wypłat, jak i dożywotniego zamieszkiwania nieruchomości.

Odwrócona hipoteka – często zadawane pytania

Słyszałeś o rencie dożywotniej, ale nie wiesz, czym różni się ona od odwróconego kredytu hipotecznego? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na pytania często zadawane przez seniorów i ich rodziny.

Odwrócony kredyt hipoteczny czy renta dożywotnia?

Odwrócony kredyt hipoteczny i renta dożywotnia to dwa różne produkty finansowe, które często są ze sobą mylone. Odwrócony kredyt hipoteczny reguluje ustawa z dnia 23 października 2014 r. o odwróconym kredycie hipotecznym. Do oferowania tego produktu są upoważnione banki. Obecnie w Polsce żaden z banków nie oferuje tego typu produktu. Na podstawie umowy zawartej między bankiem a seniorem, ten pierwszy (kredytodawca) zobowiązuje się do wypłaty środków finansowych na rzecz tego drugiego (kredytobiorcy). Odwrócony kredyt hipotecznycharakteryzuje się tym, że:

 • środki wypłacane są jedynie przez ściśle określony czas wskazany w umowie,
 • przeniesienie prawa własności nieruchomości na bank następuje dopiero po śmierci kredytobiorcy (seniora),
 • spłata kredytu następuje po śmierci seniora ze środków uzyskanych ze sprzedaży nieruchomości (alternatywą jest spłata zadłużenia przez spadkobierców zainteresowanych nieruchomością),
 • zabezpieczenie transakcji odbywa się poprzez ustanowienie wpisu na hipotece nieruchomości.
 • Ustawa o odwróconym kredycie hipotecznym reguluje zarówno obowiązki, jak i prawa każdej ze stron, w tym także zagadnienie przedterminowej spłaty kredytu.

Renta dożywotnia to drugi model hipoteki odwróconej, która z powodzeniem od wielu lat funkcjonuje na polskim rynku. Umowa między stronami jest zawierana na podstawie Kodeksu cywilnego. Największe różnice między rentą dożywotnią a odwróconym kredytem hipotecznym polegają na tym, że:

 • renta dożywotnia jest wypłacana dożywotnio (do śmierci seniora), w przypadku odwróconego kredytu hipotecznego jedynie przez ściśle określony czas,
 • instytucja finansowa staje się właścicielem nieruchomości w momencie podpisania umowy i dzięki temu podatki od nieruchomości, opłaty z tytułu użytkowania wieczystego i ubezpieczenia nieruchomości ponosi właściciel (fundusz hipoteczny) – w przypadku odwróconego kredytu hipotecznego to Klient zobowiązany jest do ponoszenia tych kosztów,
 • senior może skorzystać z dodatkowych rozwiązań oferowanych jedynie przez fundusz hipoteczny, np. Familia Fundusz Hipoteczny proponuje bezpłatne pakiety opieki medycznej i prawnej.
 • Pozostałe korzyści płynące ze skorzystania z renty dożywotniej w naszym Funduszu Hipotecznym, znajdziesz w zakładce „Renta dożywotnia”.

Od czego zależy wysokość świadczenia?

Odwrócona hipoteka w modelu renty dożywotniej oznacza, że seniorowi wypłacana jest co miesiąc dożywotnia renta. Od czego zależy wysokość tego świadczenia? Czynniki, które wpływają na wysokość renty to: wiek i płeć seniora oraz wartość nieruchomości. Na podstawie tych parametrów Fundusz Hipoteczny Familia wylicza indywidualną propozycję dla każdego seniora. Jeżeli również Ty myślisz o skorzystaniu z naszej oferty, zachęcamy do wypełnienia danych w kalkulatorze zamieszczonym na stronie internetowej.

Na jaką kwotę można liczyć?

Mimo że odwrócony kredyt hipoteczny w Polsce jest dostępny od wielu lat, to z uwagi na treść ustawy, aktualnie nie jest on dostępny w ofertach banków. Jeżeli jednak potrzebujesz dodatkowych pieniędzy, możesz skorzystać z renty dożywotniej. Aby poznać przybliżoną kwotę świadczenia, jakie będziemy Ci wypłacać co miesiąc, skorzystaj z zamieszczonego na naszej stronie kalkulatora. Po uzupełnieniu pól, kalkulator wyliczy szacunkową kwotę. Wiążącą ofertę przedstawiamy po wycenie nieruchomości przez rzeczoznawcę.

Czy po podpisaniu umowy o rentę dożywotnią będę mógł korzystać z mieszkania?

Tak. Umowa przewiduje, że senior po podpisaniu umowy o rentę dożywotnią w dalszym ciągu ma prawo użytkować lokal. Nie ma możliwości, aby fundusz hipoteczny mógł domagać się od seniora opuszczenia zajmowanego przez niego mieszkania. Prawo seniora do dożywotniego użytkowania nieruchomości jest zapisane w podpisanej umowie oraz zabezpieczone wpisem w księdze wieczystej dla lokalu.

W przypadku renty dożywotniej senior może też wynająć mieszkanie, z którego dotychczas korzystał i przenieść się np. do rodziny. W ten sposób uzyska dodatkowe środki z najmu nieruchomości.

Dla kogo jest kredyt z odwróconą hipoteką, a dla kogo renta dożywotnia?

Odwrócona hipoteka to rozwiązanie dedykowane seniorom. Działanie polskiego systemu emerytalnego pozostawia wiele do życzenia, a świadczenia wypłacane seniorom nie zawsze wystarczają na pokrycie nawet najbardziej podstawowych potrzeb. Jednocześnie w Polsce przywiązanie do własności jest bardzo duże, dlatego wielu seniorów ma własne mieszkanie.

Odwrócona hipoteka to rozwiązanie dla seniorów, którzy potrzebują dodatkowych środków, ale tylko przez pewien czas. Umowa o kredyt z odwróconą hipoteką zawsze jest podpisywana na określony czas, np. 5 czy 10 lat.

Renta dożywotnia jest wypłacana dożywotnio, czyli do śmierci seniora. To szczególnie korzystne rozwiązanie dla osób, którzy mają niskie świadczenie emerytalne i chcą podnieść komfort życia lub mieć dodatkowe pieniądze na opiekę medyczną.

W Polsce seniorzy nie mają wyboru, ponieważ żaden bank nie proponuje odwróconej hipoteki w modelu odwróconego kredytu hipotecznego. Renta dożywotnia to rozwiązanie, które zapewnia seniorowi dodatkowy zastrzyk finansowy co miesiąc. Otrzymywane środki może on przeznaczyć zgodnie z własnym uznaniem. Jednocześnie ma prawo przebywać w mieszkaniu lub domu dożywotnio, może też wynająć nieruchomość, zapewniając sobie w ten sposób dodatkowy dochód.

Hipoteka odwrócona – zalety i wady

Jak każde rozwiązanie, cócona hipoteka ma swoje zalety i wady. Jeżeli spojrzeć na opinie seniorów, którzy skorzystali z tego produktu finansowego, to największą zaletą jest możliwość uzyskania dodatkowych środków, bez konieczności sięgania po drogie pożyczki czy kredyty. Pieniądze wypłacane są dożywotnio co miesiąc. Senior może również uzyskać dodatkowo jednorazowo wyższą wypłatę na dowolny cel. Nie bez znaczenia jest też możliwość dalszego użytkowania mieszkania.

Odwrócona hipoteka w modelu cóconego kredytu hipotecznego nie jest aktualnie dostępna w Polsce. Seniorzy, którzy chcą zapewnić sobie dodatkowe środki, mogą skorzystać tylko z jednego rodzaju produktu, czyli renty dożywotniej.

W momencie podpisania aktu notarialnego, Fundusz staje się właścicielem nieruchomości. Oznacza to, że senior nie będzie mógł przekazać posiadanej nieruchomości w spadku np. dzieciom, wnukom czy dalszym krewnym. Dzięki temu to Fundusz, jako właściciel nieruchomości, opłaca składkę na ubezpieczenie oraz reguluje podatek od nieruchomości. Te opłaty nie obciążają już seniora – w miesięcznym budżecie zyskuje on dodatkowe środki, które może spożytkować na dowolny cel.

Sprawdź praktyczne porady dla Seniorów — zainspiruj się na naszym blogu!

Prawidłowe ciśnienie i puls u osób starszych – normy w zależności od wieku

15 czerwca 2021

Układ krwionośny to jeden z najważniejszych układów ludzkiego ciała. Jego zadaniem jest rozprowadzanie krwi wraz z tlenem i składnikami odżywczymi do tkanek całego organizmu, a także przechwytywanie zbędnych produktów przemiany materii. Funkcjonowanie naczyń krwionośnych można określić między innymi na podstawie ciśnienia oraz pulsu. Ile powinno wynosić prawidłowe ciśnienie i puls u osób starszych? Ciśnienie, puls...

Ćwiczenia dla seniorów na kręgosłup – 5 propozycji

08 czerwca 2021

Ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy dla seniorów stanowią podstawę w utrzymywaniu codziennej sprawności. Ta partia kręgosłupa sprawia bowiem wraz z wiekiem coraz więcej problemów osobom w podeszłym wieku. Odpowiednio dobrany trening pozwala nie tylko zmniejszyć ból tego odcinka, ale również wspiera zachowanie sprawności ruchowej i dobrego samopoczucia. Przedstawiamy ćwiczenia na kręgosłup dla osób starszych, które są...

Wiosenna dieta dla seniora – co warto włączyć do jadłospisu?

01 czerwca 2021

Wiosenne miesiące oznaczają nie tylko więcej energii i witalności, ale również prawdziwy wysyp sezonowych owoców i warzyw. Już sama ich różnorodność i świeżość zachęcają do eksperymentów kulinarnych. Dieta dla seniora na wiosnę może więc obfitować w wiele aromatycznych i kolorowych produktów, które zapraszają do urozmaiconego jedzenia i zapobiegają niedożywieniu. Jak powinna wyglądać wiosenna dieta osób...

Umowa renty dożywotniej – na co zwrócić uwagę przy jej podpisywaniu?

28 maja 2021

Przejście na emeryturę to wyjątkowy moment w życiu każdego seniora. Obawy związane z odnalezieniem się w nowej rzeczywistości często mieszają się z troskami o finansową przyszłość. Aby zagwarantować sobie spokojne życie, warto rozważyć dodatkowe rozwiązania, takie jak renta dożywotnia. To idealny sposób, aby zwiększyć własne przychody związane z tradycyjną emeryturą. Warto jednak skorzystać z profesjonalnego...

14. emerytura – kiedy i komu przysługuje?

25 maja 2021

14. dla emerytów to projekt, o którym przedstawiciele rządu wspominali już od kilku miesięcy. W tym roku jako następstwo 13. emerytury doczeka się on realizacji. 14. emerytura może nieco podbudować budżet seniorów, jednak jest jedynie jednorazowym wsparciem w wysokości 1250,88 zł brutto. Sprawdź, kiedy planowana jest wypłata 14. emerytury oraz czy przysługuje ona każdemu. Co...

Jak dbać o serce seniora? Poznaj nasze wskazówki

17 lutego 2021

Serce to najważniejszy mięsień naszego ciała. Nie bez powodu dane epidemiologiczne wskazują, że najwięcej chorób i zgonów wśród Polaków jest związanych właśnie z układem krążenia. Warto więc dołożyć wszelkich starań, aby jak najdłużej służyło nam we wzorowej kondycji. Jest to szczególnie istotne wśród seniorów, u których choroby związane z krążeniem mogą być groźne dla życia....
801 801 841
Z nami stać Cię na więcej! Sprawdź szczegóły.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej informacji