Odwrócona hipoteka

Odwrócona hipoteka jest usługą umożliwiającą uzyskanie dodatkowego do emerytury dochodu dla osób, które ukończyły 65 rok życia i są właścicielami mieszkania lub domu. Klient uzyskuje comiesięczne świadczenie pieniężne wraz z zagwarantowanym prawem do dożywotniego użytkowania swojego mieszkania.

Odwrócona hipoteka na świecie

Odwrócona hipoteka jest obecna w 13 z 27 krajów Unii Europejskiej. Największymi rynkami odwróconej hipoteki na świecie są Stany Zjednoczone, Australia, Wielka Brytania, Irlandia i Hiszpania. Odwrócona hipoteka oferowana jest w dwóch modelach. W modelu kredytowym (odwrócony kredyt hipoteczny) oferowanym przez banki oraz modelu sprzedażowym (renta dożywotnia) w postaci renty dożywotniej. Są to produkty uzupełniające się skierowane do różnych grup Klientów.

Najważniejszą różnicą między odwróconym kredytem hipotecznym a rentą dożywotnią jest czas wypłacania świadczeń. Tylko renta dożywotnia wypłacana jest do końca życia. Odwrócony kredyt hipoteczny wypłacany będzie na z góry określony czas.

Odwrócona hipoteka czy warto

W dniu 15 grudnia 2014 r. weszła w życie ustawa o odwróconym kredycie hipotecznym. Do chwili obecnej żaden bank nie zaoferował odwróconego kredytu hipotecznego pomimo istnienia ustawy.

W Polsce już od 2010 roku dostępna jest na rynku renta dożywotnia oferowana przez profesjonalne podmioty – fundusze hipoteczne, z której z powodzeniem korzystają emeryci w całej Polsce. Renta dożywotnia oferowana jest ona w oparciu o kodeks cywilny (art. 903-906) tak samo jak w Niemczech czy na Węgrzech. Umowa renty dożywotniej zawierana jest formie aktu notarialnego a wypłaty z tytułu renty dożywotniej wypłacane są dożywotnio.

Odwrócona hipoteka w postaci renty dożywotniej jest oferowana przez Fundusz Hipoteczny Familia. Z naszej oferty mogą skorzystać seniorzy, którzy są właścicielami mieszkania i mają co najmniej 65 lat. Po podpisaniu umowy naszym Klientom wypłacamy dożywotnie świadczenie w ustalonej wcześniej kwocie. Na polskim rynku działamy od 2010 roku i zachęcamy wszystkich do zapoznania się z opiniami naszych Klientów oraz kontaktu z naszymi doradcami, którzy bardzo chętnie odpowiedzą na wszelkie pytania.

Wylicz swoją rentę dożywotnią

Dowiedz się, ile może wynosić Twoja renta hipoteczna

Jestem
 
 • kobietą
 • mężczyzną
i mam
lat
posiadam  nieruchomość
o wartości
 
 • 200.000 zł
 • 300.000 zł
 • 400.000 zł
 • 500.000 zł
 • większej

W przypadku innych wartości nieruchomości prosimy o bezpośredni kontakt z Funduszem Hipotecznym Familia.

tel. 801 801 841
Otrzymasz od nas: 0 miesięcznie, do końca Twojego życia. Zadzwoń:
801 801 841

* Powyższa oferta ma charakter informacyjny. Nie stanowi ona oferty handlowej w rozumieniu art. 66 §1 kodeksu cywilnego oraz innych właściwych przepisów prawnych.

Do funduszu hipotecznego Familia
mogą przystąpić tylko osoby które ukończyły 65 lat.

Czym jest odwrócona hipoteka?

Niewiele osób wie, że odwrócona hipoteka w Polsce funkcjonuje od 10 lat, a w niektórych krajach europejskich (np. Wielkiej Brytanii) jest dostępna od ponad 25 lat. Niektórzy mylą odwrócony kredyt hipoteczny z rentą dożywotnią, ale są to dwa różne produkty. Czym jest odwrócona hipoteka? Najprościej mówiąc, rozwiązanie to pozwala właścicielowi mieszkania zamienić je na dodatkowe środki finansowe, które można przeznaczyć na dowolny cel.

Hipoteka odwrócona jest oferowana w dwóch modelach:

 • renta dożywotnia (model sprzedażowy),
 • odwrócony kredyt hipoteczny (model kredytowy).

Każdy z tych produktów jest dedykowany innej grupie seniorów, którzy potrzebują dodatkowego wsparcia finansowego.

Fundusz Hipoteczny Familia proponuje odwróconą hipotekę w pierwszym modelu – renty dożywotniej. Model ten polega na wypłacaniu seniorowi co miesiąc renty w ustalonej wysokości aż do jego śmierci w zamian za przeniesienie własności nieruchomości. Co ważne, nasi Klienci w dalszym ciągu mogą korzystać z nieruchomości i użytkować ją tak, jak dotychczas. Umowa z Funduszem Hipotecznym jest podpisywana notarialnie, a każdy senior zostaje zabezpieczony stosownymi wpisami w księdze wieczystej, dzięki czemu zyskuje gwarancję zarówno dożytownich wypłat, jak i dożywotniego zamieszkiwania nieruchomości.

Odwrócona hipoteka – często zadawane pytania

Interesuje Cię odwrócona hipoteka? Słyszałeś o rencie dożywotniej, ale nie wiesz, czym różni się ona od odwróconego kredytu hipotecznego? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na pytania często zadawane przez seniorów i ich rodziny.

Odwrócony kredyt hipoteczny czy renta dożywotnia?

Odwrócony kredyt hipoteczny i renta dożywotnia to dwa różne produkty finansowe, które często są ze sobą mylone. Odwrócony kredyt hipoteczny reguluje ustawa z dnia 23 października 2014 r. o odwróconym kredycie hipotecznym. Do oferowania tego produktu są upoważnione banki. Obecnie w Polsce żaden z banków nie oferuje tego typu produktu. Na podstawie umowy zawartej między bankiem a seniorem, ten pierwszy (kredytodawca) zobowiązuje się do wypłaty środków finansowych na rzecz tego drugiego (kredytobiorcy). Odwrócony kredyt hipoteczny charakteryzuje się tym, że:

 • środki wypłacane są jedynie przez ściśle określony czas wskazany w umowie,
 • przeniesienie prawa własności nieruchomości na bank następuje dopiero po śmierci kredytobiorcy (seniora),
 • spłata kredytu następuje po śmierci seniora ze środków uzyskanych ze sprzedaży nieruchomości (alternatywą jest spłata zadłużenia przez spadkobierców zainteresowanych nieruchomością),
 • zabezpieczenie transakcji odbywa się poprzez ustanowienie wpisu na hipotece nieruchomości.
 • Ustawa o odwróconym kredycie hipotecznym reguluje zarówno obowiązki, jak i prawa każdej ze stron, w tym także zagadnienie przedterminowej spłaty kredytu.

Renta dożywotnia to drugi model odwróconej hipoteki, która z powodzeniem od wielu lat funkcjonuje na polskim rynku. Umowa między stronami jest zawierana na podstawie Kodeksu cywilnego. Największe różnice między rentą dożywotnią a odwróconym kredytem hipotecznym polegają na tym, że:

 • renta dożywotnia jest wypłacana dożywotnio (do śmierci seniora), w przypadku odwróconego kredytu hipotecznego jedynie przez ściśle określony czas,
 • instytucja finansowa staje się właścicielem nieruchomości w momencie podpisania umowy i dzięki temu podatki od nieruchomości, opłaty z tytułu użytkowania wieczystego i ubezpieczenia nieruchomości ponosi właściciel (fundusz hipoteczny) – w przypadku odwróconego kredytu hipotecznego to Klient zobowiązany jest do ponoszenia tych kosztów,
 • senior może skorzystać z dodatkowych rozwiązań oferowanych jedynie przez fundusz hipoteczny, np. Familia Fundusz Hipoteczny proponuje bezpłatne pakiety opieki medycznej i prawnej.
 • Pozostałe korzyści płynące ze skorzystania z renty dożywotniej w naszym Funduszu Hipotecznym, znajdziesz w zakładce „Renta dożywotnia”.

Odwrócona hipoteka – od czego zależy wysokość świadczenia?

Odwrócona hipoteka w modelu renty dożywotniej oznacza, że seniorowi wypłacana jest co miesiąc dożywotnia renta. Od czego zależy wysokość tego świadczenia? Czynniki, które wpływają na wysokość renty to: wiek i płeć seniora oraz wartość nieruchomości. Na podstawie tych parametrów Fundusz Hipoteczny Familia wylicza indywidualną propozycję dla każdego seniora. Jeżeli również Ty myślisz o skorzystaniu z naszej oferty, zachęcamy do wypełnienia danych w kalkulatorze zamieszczonym na stronie internetowej.

Odwrócona hipoteka – na jaką kwotę mogę liczyć?

Mimo że odwrócony kredyt hipoteczny w Polsce jest dostępny od wielu lat, to z uwagi na treść ustawy, aktualnie nie jest on dostępny w ofertach banków. Jeżeli jednak potrzebujesz dodatkowych pieniędzy, możesz skorzystać z renty dożywotniej. Aby poznać przybliżoną kwotę świadczenia, jakie będziemy Ci wypłacać co miesiąc, skorzystaj z zamieszczonego na naszej stronie kalkulatora. Po uzupełnieniu pól, kalkulator wyliczy szacunkową kwotę. Wiążącą ofertę przedstawiamy po wycenie nieruchomości przez rzeczoznawcę.

Czy po podpisaniu umowy o rentę dożywotnią będę mógł korzystać z mieszkania?

Tak. Umowa przewiduje, że senior po podpisaniu umowy o rentę dożywotnią w dalszym ciągu ma prawo użytkować lokal. Nie ma możliwości, aby fundusz hipoteczny mógł domagać się od seniora opuszczenia zajmowanego przez niego mieszkania. Prawo seniora do dożywotniego użytkowania nieruchomości jest zapisane w podpisanej umowie oraz zabezpieczone wpisem w księdze wieczystej dla lokalu.

W przypadku renty dożywotniej senior może też wynająć mieszkanie, z którego dotychczas korzystał i przenieść się np. do rodziny. W ten sposób uzyska dodatkowe środki z najmu nieruchomości.

Dla kogo jest kredyt z odwróconą hipoteką, a dla kogo renta dożywotnia?

Odwrócona hipoteka to rozwiązanie dedykowane seniorom. Działanie polskiego systemu emerytalnego pozostawia wiele do życzenia, a świadczenia wypłacane seniorom nie zawsze wystarczają na pokrycie nawet najbardziej podstawowych potrzeb. Jednocześnie w Polsce przywiązanie do własności jest bardzo duże, dlatego wielu seniorów ma własne mieszkanie.

Odwrócona hipoteka to rozwiązanie dla seniorów, którzy potrzebują dodatkowych środków, ale tylko przez pewien czas. Umowa o kredyt z odwróconą hipoteką zawsze jest podpisywana na określony czas, np. 5 czy 10 lat.

Renta dożywotnia jest wypłacana dożywotnio, czyli do śmierci seniora. To szczególnie korzystne rozwiązanie dla osób, którzy mają niskie świadczenie emerytalne i chcą podnieść komfort życia lub mieć dodatkowe pieniądze na opiekę medyczną.

Które rozwiązanie jest korzystniejsze – odwrócona hipoteka czy renta dożywotnia? W Polsce seniorzy nie mają wyboru, ponieważ żaden bank nie proponuje odwróconej hipoteki w modelu odwróconego kredytu hipotecznego. Renta dożywotnia to rozwiązanie, które zapewnia seniorowi dodatkowy zastrzyk finansowy co miesiąc. Otrzymywane środki może on przeznaczyć zgodnie z własnym uznaniem. Jednocześnie ma prawo przebywać w mieszkaniu lub domu dożywotnio, może też wynająć nieruchomość, zapewniając sobie w ten sposób dodatkowy dochód.

Hipoteka odwrócona – zalety i wady

Jak każde rozwiązanie, odwrócona hipoteka ma swoje zalety i wady. Jeżeli spojrzeć na opinie seniorów, którzy skorzystali z tego produktu finansowego, to największą zaletą jest możliwość uzyskania dodatkowych środków, bez konieczności sięgania po drogie pożyczki czy kredyty. Pieniądze wypłacane są dożywotnio co miesiąc. Senior może również uzyskać dodatkowo jednorazowo wyższą wypłatę na dowolny cel. Nie bez znaczenia jest też możliwość dalszego użytkowania mieszkania.

Odwrócona hipoteka w modelu odwróconego kredytu hipotecznego nie jest aktualnie dostępna w Polsce. Seniorzy, którzy chcą zapewnić sobie dodatkowe środki, mogą skorzystać tylko z jednego rodzaju produktu, czyli renty dożywotniej.

W momencie podpisania aktu notarialnego, Fundusz staje się właścicielem nieruchomości. Oznacza to, że senior nie będzie mógł przekazać posiadanej nieruchomości w spadku np. dzieciom, wnukom czy dalszym krewnym. Dzięki temu to Fundusz, jako właściciel nieruchomości, opłaca składkę na ubezpieczenie oraz reguluje podatek od nieruchomości. Te opłaty nie obciążają już seniora – w miesięcznym budżecie zyskuje on dodatkowe środki, które może spożytkować na dowolny cel.

Sprawdź praktyczne porady dla Seniorów — zainspiruj się na naszym blogu!

Zdrowie seniora — jak dbać o stawy?

20 maja 2020

Problemy ze stawami dotykają wiele osób niezależnie od płci oraz wieku. Jednak to seniorom stawy dokuczają najdotkliwiej, co wynika bezpośrednio z naturalnego procesu starzenia się tkanek. Problemy często pogłębiają i przyspieszają nieaktywny tryb życia, zła dieta, przeciążenia fizyczne, czy też nadwaga. Jeśli ludzie młodzi w porę zatroszczą się o swoje stawy, najprawdopodobniej będą cieszyć się ich zdrowiem do...

Podpowiadamy: jak założyć ogród na balkonie?

06 maja 2020

Mini ogródek warzywny na balkonie to rozwiązanie wyjątkowo popularne w ostatnim czasie. Nikogo to chyba nie dziwi — w prosty, szybki i niedrogi sposób można stworzyć namiastkę prawdziwego ogrodu i cieszyć się świeżymi, zdrowymi warzywami i ziołami na co dzień. Wystarczy balkon i chęć działania. A jak uprawiać warzywa i zioła na balkonie, dowiesz się z tego artykułu....

Taniec dla seniorów — dowiedz się, dlaczego warto tańczyć

16 kwietnia 2020

O tym, że aktywność fizyczna w jesieni życia ma szczególne znaczenie i przynosi wiele pozytywnych rezultatów, pisaliśmy już wielokrotnie. Teraz jednak skupimy się na tańcu, ponieważ jak się okazuje, ta forma aktywności to same zalety. Dlaczego taniec jest tak znakomitą propozycją dla seniorów? Oto najważniejsze powody, dla których powinieneś zacząć tańczyć. Taniec to doskonała forma aktywnego spędzania czasu Jeśli tylko...

Przygotuj stół na Wielkanoc. Poznaj nasze wskazówki

02 kwietnia 2020

Odpowiednio przygotowany świąteczny stół to jeden z elementów naszej wielkanocnej tradycji. Ponadto, piękne dekoracje stołu sprawią, że śniadanie wielkanocne i każdy świąteczny posiłek spożywany przy stole zyskają bardziej uroczysty charakter i będą jeszcze przyjemniejszą chwilą. A tych nigdy za wiele, prawda? Zastanawiasz się, jak przygotować wielkanocny stół? Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka praktycznych wskazówek oraz inspirujących...

Dlaczego koronawirus jest groźny dla seniorów?

26 marca 2020

Koronawirus COVID-19, który pojawił się nieoczekiwanie pod koniec 2019 roku w Chinach, rozprzestrzenił się po świecie do tego stopnia, że został przez WHO, czyli Światową Organizację Zdrowia, zakwalifikowany jako pandemia. Zachorowania z jego powodu odnotowano już niemalże na całym świecie. Na szczęście o jego budowie wiemy coraz więcej, co zwiększa nasze szanse na zwalczenie problemu....

Jak się chronić przed koronawirusem? Wskazówki dla seniorów

24 marca 2020

Światowa organizacja zdrowia niedawno ogłosiła, że zagrożenie koronawirusem osiągnęło rozmiar pandemii. W praktyce oznacza to, że przypadki zachorowania pojawiły się niemalże na całym świecie. Jak pokazują intensywnie prowadzone badania nad tym patogenem, zagrożone są przede wszystkim osoby starsze oraz o obniżonej odporności. To właśnie w tej grupie występuje również największa śmiertelność z powodu wirusa SARS-Cov-2....
801 801 841
Z nami stać Cię na więcej! Sprawdź szczegóły.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej informacji