Odwrócona hipoteka

Odwrócona hipoteka jest usługą umożliwiającą uzyskanie dodatkowego do emerytury dochodu dla osób, które ukończyły 65 rok życia i są właścicielami mieszkania lub domu. Klient uzyskuje comiesięczne świadczenie pieniężne wraz z zagwarantowanym prawem do dożywotniego użytkowania swojego mieszkania.

Odwrócona hipoteka na świecie

Odwrócona hipoteka jest obecna w 13 z 27 krajów Unii Europejskiej. Największymi rynkami odwróconej hipoteki na świecie są Stany Zjednoczone, Australia, Wielka Brytania, Irlandia i Hiszpania. Odwrócona hipoteka oferowana jest w dwóch modelach. W modelu kredytowym (odwrócony kredyt hipoteczny) oferowanym przez banki oraz modelu sprzedażowym (renta dożywotnia) w postaci renty dożywotniej. Są to produkty uzupełniające się skierowane do różnych grup Klientów.

Najważniejszą różnicą między odwróconym kredytem hipotecznym a rentą dożywotnią jest czas wypłacania świadczeń. Tylko renta dożywotnia wypłacana jest do końca życia. Odwrócony kredyt hipoteczny wypłacany będzie na z góry określony czas.

Odwrócona hipoteka w Polsce

W dniu 15 grudnia 2014 r. weszła w życie ustawa o odwróconym kredycie hipotecznym. Do chwili obecnej żaden bank nie zaoferował odwróconego kredytu hipotecznego pomimo istnienia ustawy.

W Polsce już od 2010 roku dostępna jest na rynku renta dożywotnia oferowana przez profesjonalne podmioty – fundusze hipoteczne, z której z powodzeniem korzystają emeryci w całej Polsce. Renta dożywotnia oferowana jest ona w oparciu o kodeks cywilny (art. 903-906) tak samo jak w Niemczech czy na Węgrzech. Umowa renty dożywotniej zawierana jest formie aktu notarialnego a wypłaty z tytułu renty dożywotniej wypłacane są dożywotnio.

Wylicz swoją rentę dożywotnią

Dowiedz się, ile może wynosić Twoja renta hipoteczna

Jestem
 
 • kobietą
 • mężczyzną
i mam
lat
posiadam  nieruchomość
o wartości
 
 • 200.000 zł
 • 300.000 zł
 • 400.000 zł
 • 500.000 zł
 • większej

W przypadku innych wartości nieruchomości prosimy o bezpośredni kontakt z Funduszem Hipotecznym Familia.

tel. 801 801 841
Otrzymasz od nas: 0 miesięcznie, do końca Twojego życia. Zadzwoń:
801 801 841

* Powyższa oferta ma charakter informacyjny. Nie stanowi ona oferty handlowej w rozumieniu art. 66 §1 kodeksu cywilnego oraz innych właściwych przepisów prawnych.

Do funduszu hipotecznego Familia
mogą przystąpić tylko osoby które ukończyły 65 lat.

Czym jest odwrócona hipoteka?

Niewiele osób wie, że odwrócona hipoteka w Polsce funkcjonuje od 10 lat, a w niektórych krajach europejskich (np. Wielkiej Brytanii) jest dostępna od ponad 25 lat. Niektórzy mylą odwrócony kredyt hipoteczny z rentą dożywotnią, ale są to dwa różne produkty. Czym jest odwrócona hipoteka? Najprościej mówiąc, rozwiązanie to pozwala właścicielowi mieszkania zamienić je na dodatkowe środki finansowe, które można przeznaczyć na dowolny cel.

Hipoteka odwrócona jest oferowana w dwóch modelach:

 • renta dożywotnia (model sprzedażowy),
 • odwrócony kredyt hipoteczny (model kredytowy).

Każdy z tych produktów jest dedykowany innej grupie seniorów, którzy potrzebują dodatkowego wsparcia finansowego.

Odwrócona hipoteka – często zadawane pytania

Interesuje Cię odwrócona hipoteka? Słyszałeś o rencie dożywotniej, ale nie wiesz, czym różni się ona od odwróconego kredytu hipotecznego? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na pytania często zadawane przez seniorów i ich rodziny.

Odwrócony kredyt hipoteczny czy renta dożywotnia?

Odwrócony kredyt hipoteczny i renta dożywotnia to dwa różne produkty finansowe, które często są ze sobą mylone. Odwrócony kredyt hipoteczny reguluje ustawa z dnia 23 października 2014 r. o odwróconym kredycie hipotecznym. Do oferowania tego produktu są upoważnione banki. Obecnie w Polsce żaden z banków nie oferuje tego typu produktu. Na podstawie umowy zawartej między bankiem a seniorem, ten pierwszy (kredytodawca) zobowiązuje się do wypłaty środków finansowych na rzecz tego drugiego (kredytobiorcy). Odwrócony kredyt hipoteczny charakteryzuje się tym, że:

 • środki wypłacane są jedynie przez ściśle określony czas wskazany w umowie,
 • przeniesienie prawa własności nieruchomości na bank następuje dopiero po śmierci kredytobiorcy (seniora),
 • spłata kredytu następuje po śmierci seniora ze środków uzyskanych ze sprzedaży nieruchomości (alternatywą jest spłata zadłużenia przez spadkobierców zainteresowanych nieruchomością),
 • zabezpieczenie transakcji odbywa się poprzez ustanowienie wpisu na hipotece nieruchomości.
 • Ustawa o odwróconym kredycie hipotecznym reguluje zarówno obowiązki, jak i prawa każdej ze stron, w tym także zagadnienie przedterminowej spłaty kredytu.

Renta dożywotnia to drugi model odwróconej hipoteki, która z powodzeniem od wielu lat funkcjonuje na polskim rynku. Umowa między stronami jest zawierana na podstawie Kodeksu cywilnego. Największe różnice między rentą dożywotnią a odwróconym kredytem hipotecznym polegają na tym, że:

 • renta dożywotnia jest wypłacana dożywotnio (do śmierci seniora), w przypadku odwróconego kredytu hipotecznego jedynie przez ściśle określony czas,
 • instytucja finansowa staje się właścicielem nieruchomości w momencie podpisania umowy i dzięki temu podatki od nieruchomości, opłaty z tytułu użytkowania wieczystego i ubezpieczenia nieruchomości ponosi właściciel (fundusz hipoteczny) – w przypadku odwróconego kredytu hipotecznego to Klient zobowiązany jest do ponoszenia tych kosztów,
 • senior może skorzystać z dodatkowych rozwiązań oferowanych jedynie przez fundusz hipoteczny, np. Familia Fundusz Hipoteczny proponuje bezpłatne pakiety opieki medycznej i prawnej.
 • Pozostałe korzyści płynące ze skorzystania z renty dożywotniej w naszym Funduszu Hipotecznym, znajdziesz w zakładce „Renta dożywotnia”.

Odwrócona hipoteka – na jaką kwotę mogę liczyć?

Mimo że odwrócony kredyt hipoteczny w Polsce jest dostępny od wielu lat, to z uwagi na treść ustawy, aktualnie nie jest on dostępny w ofertach banków. Jeżeli jednak potrzebujesz dodatkowych pieniędzy, możesz skorzystać z renty dożywotniej. Aby poznać przybliżoną kwotę świadczenia, jakie będziemy Ci wypłacać co miesiąc, skorzystaj z zamieszczonego na naszej stronie kalkulatora. Po uzupełnieniu pól, kalkulator wyliczy szacunkową kwotę. Wiążącą ofertę przedstawiamy po wycenie nieruchomości przez rzeczoznawcę.

Czy po podpisaniu umowy o rentę dożywotnią będę mógł korzystać z mieszkania?

Tak. Umowa przewiduje, że senior po podpisaniu umowy o rentę dożywotnią w dalszym ciągu ma prawo użytkować lokal. Nie ma możliwości, aby fundusz hipoteczny mógł domagać się od seniora opuszczenia zajmowanego przez niego mieszkania. Prawo seniora do dożywotniego użytkowania nieruchomości jest zapisane w podpisanej umowie oraz zabezpieczone wpisem w księdze wieczystej dla lokalu.

W przypadku renty dożywotniej senior może też wynająć mieszkanie, z którego dotychczas korzystał i przenieść się np. do rodziny. W ten sposób uzyska dodatkowe środki z najmu nieruchomości.

Dla kogo jest kredyt z odwróconą hipoteką, a dla kogo renta dożywotnia?

Odwrócona hipoteka to rozwiązanie dedykowane seniorom. Działanie polskiego systemu emerytalnego pozostawia wiele do życzenia, a świadczenia wypłacane seniorom nie zawsze wystarczają na pokrycie nawet najbardziej podstawowych potrzeb. Jednocześnie w Polsce przywiązanie do własności jest bardzo duże, dlatego wielu seniorów ma własne mieszkanie.

Odwrócona hipoteka to rozwiązanie dla seniorów, którzy potrzebują dodatkowych środków, ale tylko przez pewien czas. Umowa o kredyt z odwróconą hipoteką zawsze jest podpisywana na określony czas, np. 5 czy 10 lat.

Renta dożywotnia jest wypłacana dożywotnio, czyli do śmierci seniora. To szczególnie korzystne rozwiązanie dla osób, którzy mają niskie świadczenie emerytalne i chcą podnieść komfort życia lub mieć dodatkowe pieniądze na opiekę medyczną.

Hipoteka odwrócona – zalety i wady

Jak każde rozwiązanie, odwrócona hipoteka ma swoje zalety i wady. Jeżeli spojrzeć na opinie seniorów, którzy skorzystali z tego produktu finansowego, to największą zaletą jest możliwość uzyskania dodatkowych środków, bez konieczności sięgania po drogie pożyczki czy kredyty. Pieniądze wypłacane są dożywotnio co miesiąc. Senior może również uzyskać dodatkowo jednorazowo wyższą wypłatę na dowolny cel. Nie bez znaczenia jest też możliwość dalszego użytkowania mieszkania.

Odwrócona hipoteka w modelu odwróconego kredytu hipotecznego nie jest aktualnie dostępna w Polsce. Seniorzy, którzy chcą zapewnić sobie dodatkowe środki, mogą skorzystać tylko z jednego rodzaju produktu, czyli renty dożywotniej.

801 801 841
Z nami stać Cię na więcej! Sprawdź szczegóły.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej informacji