Pieniądze towarzyszą nam przez całe życie. Zazwyczaj kieszonkowe jest pierwszą formą ich zarabiania. W zależności od naszego temperamentu lub wychowania – jedni od razu je wydają, inni zbierają, by móc kupić sobie coś droższego. Pieniądze stają się szczególnie istotne, kiedy przestajemy być aktywni zawodowo, a źródłem naszych dochodów staje się emerytura lub renta dożywotnia. W dzisiejszym wpisie przedstawiamy, czym jest edukacja finansowa i dlaczego jest ona tak ważna w życiu każdego seniora.

Oszczędzanie na emeryturze

Oszczędzanie na emeryturze jest istotną kwestią nie tylko dla osób, które otrzymują niewielkie comiesięczne wynagrodzenie. Wynika to głównie z faktu, że w dojrzałym wieku jesteśmy narażeni na choroby, często skarżymy się na gorsze samopoczucie, a co za tym idzie, w dużej mierze przeznaczamy pieniądze na nasze zdrowie. Oczywiście, kiedy przestajemy być aktywni zawodowo, nie przeznaczamy pieniędzy wyłącznie na zdrowie. Wiele osób właśnie wtedy znajduje czas na realizację swoich życiowych marzeń. Bez względu na to, jaki postawimy sobie cel, to w jego osiągnięciu bardzo pomoże oszczędzanie pieniędzy. Perspektywa wyjazdu na wczasy do ciepłych krajów lub skorzystania z atrakcyjnej oferty prywatnego sanatorium stanie się dużo bliższa, jeżeli po prostu zaczniemy na to odkładać pieniądze.

Poszukujesz dodatkowych środków w swoim budżecie? Sprawdź rentę dożywotnią!

Pozornie tanie oferty handlowe

Co najczęściej przeszkadza nam w oszczędzaniu pieniędzy? Niestety na rynku jest wielu handlowców wykorzystujących brak wiedzy osób starszych, oferując im pozornie atrakcyjne produkty. Perspektywa szybkiego pomnożenia oszczędności bądź też ulokowania ich w przedstawionej propozycji jest główną przyczyną utraty pieniędzy przez nazbyt ufne, starsze osoby. Należy więc zachować dużą ostrożność i z rozwagą podejmować decyzje o powierzeniu osobistych funduszy komukolwiek. Zawsze, kiedy mamy jakiekolwiek wątpliwości można poradzić się najbliższych lub zasięgnąć opinii z innych źródeł. Nawet jeżeli wpuścimy kogokolwiek do domu, nie mamy obowiązku zakupu oferowanego przez nią produktu czy usługi.

Kuszące warunki drogich pożyczek

Aktualnie dużą popularnością cieszy się również zaciąganie krótkoterminowych pożyczek na niewielkie kwoty. O ile zazwyczaj pierwsza taka umowa nie wiąże się z dodatkowymi kosztami, to w przypadku braku możliwości spłaty określonych pieniędzy w wymaganym terminie, naliczane koszty są niezmiernie wysokie. Dużym niebezpieczeństwem jest również oferowanie coraz wyższych pożyczek po uregulowaniu poprzedniego zadłużenia. Takie działania bardzo często powodują wpadnięcia w pętlę kredytową, a co za tym idzie jedynie pogorszenie sytuacji finansowej. Z tego właśnie powodu, zanim zdecydujemy się na jakąkolwiek pożyczkę, warto dokładnie rozważyć, na co zostaną przeznaczone te pieniądze oraz czy na pewno będziemy w stanie ją spłacić w wymaganym terminie.

Możliwości uzyskania dodatkowych źródeł finansowania

Jedną z najciekawszych możliwości uzyskania dodatkowego źródła finansowania dla seniorów są dożywotnie renty. Ich główną zaletą jest to, że w przeciwieństwie do pożyczki – określona kwota regularnie wpływa na konto bankowe, a otrzymane pieniądze możemy przeznaczyć na dowolny cel. Forma ta jest najchętniej wybierane przez osoby, które chcą zachować swoją niezależność po przejściu na emeryturę. Jest to również rozwiązanie, które doskonale sprawdza się w przypadku nagłej choroby lub choćby pogorszenia stanu zdrowia. Z renty dożywotniej chętnie korzystają osoby, które chcą utrzymać swoje dochody na poziomie zbliżonym do tego sprzed pójścia na emeryturę.