Prędzej, czy później siwe włosy pojawiają się na głowie każdego z nas. Dlaczego siwiejemy? To przede wszystkim efekt fizjologicznych zmian zachodzących w strukturze włosa. Z wiekiem spada w organizmie ilość melaniny, będącej barwnikiem, który odpowiada za zabarwienie kreatyny – głównego budulca naszych włosów. Z biegiem czasu siwych włosów pojawia się coraz więcej i jest to proces w pełni naturalny i nieuchronny. Warto się z nim pogodzić i czerpać satysfakcję z posiadania siwych włosów, ponieważ potrafią one dodać uroku i niepowtarzalnego stylu. O ile potrafimy o nie odpowiednio zadbać. Jak to zrobić najlepiej? Podpowiadamy.

Siwe włosy wymagają szczególnej uwagi

To, jak szybko zaczynamy siwieć, zależy w głównej mierze od naszych genów, a także od trybu życia (stres, niewielka aktywność fizyczna), diety (niedobór witamin z grupy B, a także niedostateczna ilość żelaza, cynku, miedzi, jodu i selenu przyspieszają proces siwienia), czy przebytych chorób. Niezależnie jednak od tego, kiedy na głowie dostrzeżemy pierwsze srebrne pasma, powinniśmy pamiętać, że siwe włosy potrzebują szczególnej troski. Wtedy odwdzięczą się nam oryginalnym pięknem i dodadzą nam wyjątkowego uroku, a żadna fryzura nie będzie poza naszym zasięgiem – o tym, na jaką stylizację się zdecydować piszemy szerzej w artykule Najlepsza fryzura dla seniorki? Sprawdź nasz poradnik!

Dlaczego właściwa pielęgnacja siwych włosów jest tak istotna? Siwe włosy wyróżniają się specyficzną budową, która z kolei generuje nietypowe potrzeby. Włosy pozbawione naturalnego barwnika są szczególnie narażone na szkodliwe promieniowanie UV. Do tego u wielu osób siwe włosy stają się cieńsze, łamliwe i suche, u innych zaczynają się kręcić. Czasem włosy nabierają nieatrakcyjnego żółtego zabarwienia. Wszystko to wymaga odpowiedniego podejścia do pielęgnacji siwych włosów i wyboru dedykowanych im środków pielęgnacyjnych oraz kosmetycznych.

Jak pielęgnować siwe włosy?

Jeśli zdecydowaliśmy się na naturalną siwiznę i nie zamierzamy jej maskować farbowaniem, warto postawić na właściwą pielęgnację i wydobyć z naszych siwych włosów naturalne piękno. Jak to zrobić? Pielęgnacja siwych włosów to przede wszystkim:

Mycie

Dobrym pomysłem będzie zakup szamponu dedykowanego włosom siwym lub też innego, wyjątkowo delikatnego i nieinwazyjnego preparatu, jak np. szampon do włosów przeznaczony dla dzieci. Inne rozwiązanie to tzw. szampony niebieskie lub fioletowe, które sprawiają, że siwe włosy zyskują ładny, popielaty odcień, a ewentualne żółte zabarwienia zostaję zlikwidowane. Pamiętajmy jednak, że tego typu preparatów można używać jedynie raz w tygodniu. Ponadto, siwe włosy zawsze myjemy delikatnie, tak, aby dodatkowo nie naruszyć ich kruchej struktury.

Odżywianie

W kwestii odżywek i masek do włosów, seniorom dedykowane są kosmetyki zawierające substancje nawilżające, odżywiające i zatrzymujące wilgoć wewnątrz struktury włosa. Dobrze, aby odżywka lub maska zawierała także proteiny, kolagen, keratynę oraz witaminy A i E. Regularne stosowanie takich preparatów pielęgnacyjnych pozwoli zachować gęstość i połysk siwych włosów.

Suszenie i ochrona przed promieniowaniem UV

O ile to możliwe, seniorzy powinni unikać suszenia włosów gorącym powietrzem. Dlatego warto zaopatrzyć się w suszarkę z chłodnym nawiewem. Z kolei przed wyjściem na słońce należy bezwzględnie nanieść na włosy kosmetyk z filtrem UV lub po prostu sięgnąć po dowolne nakrycie głowy.

Strzyżenie

Aby włosy zachowały zarówno piękny wygląd, jak i dobrą kondycję, nie możemy zapominać o ich regularnym strzyżeniu. Wizyta w salonie fryzjerskim mniej więcej co 6 tygodni sprawi, że siwe włosy będą lepiej się układać, podcięte końcówki będą zdecydowanie ładniej się prezentować, a cała fryzura zyska lekkość i świeżość.

Siwe włosy – jak je farbować?

Zastanawiając się nad tym, jak dbać o siwe włosy, jedną z pierwszych myśli wielu osób jest farbowanie. Czy to dobry pomysł? Otóż biorąc pod uwagę fakt, że siwe włosy są dużo słabsze i bardziej kruche, zaleca się alternatywę dla tradycyjnego farbowania w formie dedykowanych siwym włosom płukanek. Możemy sami pokusić się o stworzenie takiego preparatu, np. z łupin orzecha włoskiego, rumianku, czy lawendy.

Naturalną zdolność przyciemniania włosów ma m.in. olejek goździkowy (należy go wcierać w skórę głowy, najlepiej na noc), podobnie, jak szałwia i rozmaryn. Wspomniany już rumianek sprawdzi się w przypadku włosów jasnych. Naturalne płukanki i tzw. wcierki nie tylko pogłębiają naturalny odcień włosów, ale także doskonale je odżywiają, nadając im połysk i objętość.

Seniorom, którzy pragną odświeżyć swój naturalny, jasny kolor włosów poleca się natomiast tzw. odświeżacze. Preparaty tego typu w naturalny sposób pobudzają pigmenty we włosach do działania, dzięki czemu odzyskują one swój dawny odcień.