Ogólnopolska Karta Seniora to projekt Stowarzyszenia MANKO dający osobom po 60. roku życia dostęp do wielu zniżek z kilku dziedzin życia. Jej celem jest aktywizowanie seniorów w życiu społecznym oraz stwarzanie im szans do dalszego rozwoju. Do programu dołączyło już ponad 550 tys. seniorów, którzy chętnie korzystają z dostępnych benefitów. Jakie konkretnie karta ta daje możliwości, ile kosztuje oraz gdzie można ją wyrobić? Sprawdź, co musisz wiedzieć o tym pakiecie wsparcia!

Co to jest Karta Seniora?

Ulgi i zniżki dla seniorów mają na celu wsparcie osób starszych. Miesięczne świadczenia emerytalne w wielu przypadkach nie należą do najwyższych, dlatego tego typu bonifikaty tuż obok wsparcia aparatu państwowego są mile widziane. Wśród dostępnych propozycji na szczególną uwagę zasługuje Ogólnopolska Karta Seniora. Jest ona przeznaczona dla osób, które ukończyły 60. rok życia, a jej celem jest aktywizacja osób w starszym wieku. Karta wydawana jest imiennie na konkretne imię i nazwisko, dlatego może z niej korzystać wyłącznie uprawniona osoba.

Karta Seniora wydawana jest na określony czas. W zależności od swoich preferencji można wyrobić ją na rok lub 2 lata. Wyrobienie karty jest niestety w większości przypadków płatne, jednak poniesiony koszt stosunkowo szybko się zwraca.

  • Karta Seniora ważna rok kosztuje 35 zł.
  • Kasta Seniora na 2 lata to koszt 50 zł.

Co ważne, niektóre gminy finansują dostęp do programu swoim mieszkańcom, dlatego warto dowiedzieć się, czy w danym miejscu zamieszkania istnieje możliwość darmowego skorzystania z karty. Ogólnopolska Karta Seniora jest wydawana bezpłatnie już w 210 gminach oraz miastach. Data ważności karty widnieje na jej odwrocie, dzięki czemu osoba starsza może w łatwy sposób sprawdzić, do kiedy może z niej korzystać.

seniorzy, którzy otrzymali Ogólnopolską Kartę Seniora

Karta Seniora – jak ją wyrobić i gdzie?

Ogólnopolska Karta Seniora wydawana jest na wniosek osoby zainteresowanej, która ukończyła 60. rok życia. Jej uzyskanie jest łatwe i nie wymaga poświęcenia dużej ilości czasu. Gdzie ją wyrobić? Niezbędnych formalności możesz dokonać zarówno stacjonarnie, jak i znacznie wygodniej – online.

W tradycyjny sposób wniosek o wydanie Ogólnopolskiej Karty Seniora można złożyć w urzędzie miasta lub gminy właściwym dla adresu zamieszkania, o ile przystąpił on do programu Gmina Przyjazna Seniorom. Wniosek o kartę seniora możesz też złożyć za pośrednictwem strony internetowej www.glosseniora.pl w zakładce Ogólnopolska Karta Seniora. W kolejnym kroku osoba starsza ubiegająca się o wydanie karty musi opłacić należność za kartę, a wypełniony wniosek wraz z potwierdzeniem płatności przesłać na adres: Stowarzyszenia MANKO: Redakcja „Głos Seniora”, os. Urocze 12, 31-953 Kraków.

Po pozytywnej weryfikacji i rozpatrzeniu wniosku, Ogólnopolska Karta Seniora zostanie przesłana na adres osoby wnioskującej. Regulamin stowarzyszenia nie określa czasu potrzebnego na rozpatrzenie wniosku, jednak działacze dokładają wszelkich starań, aby senior mógł możliwie szybko cieszyć się z benefitów programu.

Do czego uprawnia Karta Seniora w 2024 roku?

Posiadacze Karty Seniora mogą korzystać z atrakcyjnych zniżek już w ponad 3000 punktach na terenie całego kraju. Obejmują one swym zasięgiem m.in.: kulturę i sztukę (bilety wstępu do instytucji kulturalnych takich jak teatr lub muzeum), sport i rekreację (karnety na siłownie, zajęcia fitness), porady lekarskie i zabiegi lecznicze w prywatnych placówkach medycznych, turnusy w ośrodkach rehabilitacyjno-wypoczynkowych, wstęp na basen, zniżki do wielu restauracji i kawiarni, na usługi weterynaryjne, noclegi, usługi fryzjerskie i kosmetyczne, szkoły językowe, a nawet usługi remontowo-budowlane oraz wulkanizacyjne.

Warto przy tym pamiętać, że Ogólnopolska Karta Seniora nie uprawnia do korzystania ze zniżek w znanych dyskontach spożywczych. Mają one jednak często własne programy skierowane do osób starszych, dlatego warto o ewentualne zniżki zapytać obsługi podczas zakupów. Zdarza się jednak, że niektóre sklepy i lokale usługowe są otwarte na przystąpienie do programu wspierającego seniorów, dlatego warto informować sprzedawców o takiej możliwości. Każdego dnia do programu dołączają koleni usługodawcy, dlatego najlepiej na bieżąco śledzić stronę internetową Stowarzyszenia MANKO działającego na rzecz poprawy jakości życia, zdrowia i bezpieczeństwa seniorów.

Karta Seniora – jakie sklepy i zniżki obowiązują?

Karta Seniora daje wiele możliwości. Jakie zniżki można znaleźć w ramach tego programu? O tym, czy w danym miejscu można skorzystać ze zniżki, decyduje przystąpienie danej placówki do programu i honorowanie karty. Listę współpracujących z programem placówek można łatwo znaleźć na stronie internetowej www.oks.glosseniora.pl. Co istotne, dostępne rabaty sięgają nawet 20%, co stanowi znaczne odciążenie dla portfela każdego seniora.

Niestety mimo wielu ulg, zniżek i programów wspomagających codzienne życie osób starszych w Polsce, wielu seniorów wciąż boryka się z trudnościami finansowymi. Niskie emerytury w wielu przypadkach nie są w stanie pokryć kosztów życia, rachunków, zakupu leków oraz pomocy medycznej.

W takiej sytuacji warto poszukać dodatkowych źródeł dochodu. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że nie każdy senior jest w stanie dorabiać do emerytury. Pomocnym rozwiązaniem może być wtedy odwrócona hipoteka. Rosnąca popularność tego wsparcia wynika z możliwości otrzymywania stałego, dodatkowego i nieopodatkowanego źródła dochodu. Na czym to polega w praktyce?

Renta dożywotnia przyznawana jest w zamian za przekazanie funduszowi hipotecznemu praw do swojej nieruchomości, np. mieszkania lub domu. Senior zachowuje jednak prawa do dożywotniego użytkowania przekazanego mienia, dzięki czemu może pozostać w domu do końca życia bez obaw o utratę dobytku. Porozumienie ujęte jest w formie umowy jasno określającej warunki oraz dbającej o bezpieczeństwo finansowe osoby starszej. Dzięki temu renta dożywotnia jest dla wielu seniorów sprawdzonym sposobem na zapewnienie godnych warunków do życia.