Kiedy wszystkie ceny idą w górę, a na podstawowe produkty czy usługi trzeba przeznaczać więcej pieniędzy, niemal każdy szuka sposobu, aby co nieco zaoszczędzić. Emeryci pobierający świadczenie emerytalne szczególnie odczuli ostatnie podwyżki. Jednak spora część z nich nie wie, że wiele firm i instytucji przewidziało ulgi i zniżki dla seniorów.

Jakie ulgi dla seniorów?

Emeryci stale poszukują sposobów na poprawienie ich budżetu. Oprócz opłat za media czy mieszkanie oraz zakupu podstawowych produktów spożywczych, emeryci w wielu przypadkach muszą zaopatrzyć się w leki, co jest sporym wydatkiem. Znaczna część osób starszych szuka sposobów na oszczędzanie, zastanawiając się jakie ulgi dla seniorów są dla nich dostępne. Na wstępie trzeba przyznać, że ilość miejsc, gdzie osoby starsze mogą liczyć na odpowiednie rabaty, uwarunkowana jest miejscem zamieszkania.

Wiele miast oferuje tańsze bilety na komunikację miejską dla seniorów. Zniżka nie jest uregulowana, więc jej wysokość może się różnić w poszczególnych częściach kraju. W niektórych miastach redukcja ceny biletu może wynieść nawet 50%. Dodatkowo instytucje takie jak kina czy teatry proponują tańsze bilety dla emerytów, aby zachęcić ich do czynnego życia kulturalnego pomimo rosnących cen. Najstarsi mogą także wyrobić paszport po niższej kwocie niż regularna.

Pociągowa karta seniora

Podróżującym seniorów z pewnością przyda się pociągowa karta seniora. Bilety pociągowe dla najstarszych zostały zredukowane o 30% w stosunku do podstawowej ceny. Wystarczy tylko zaznaczyć odpowiednią opcję przy zakupie biletu przez internet lub poinformować sprzedawcę w kasie biletowej. Przewozy Regionalne oferują specjalną REGIOkartę Senior, która uprawnia do odpowiedniej zniżki. Aby móc korzystać z tej ulgi, trzeba ukończyć 60. rok życia. Za wyrobienie karty trzeba zapłacić, jednak kwota stosunkowo nie jest wysoka i szybko się zwraca. Ze zniżek na bilety pociągowe szczególne będą zadowoleni ci, którzy podróżują dużo, aby odwiedzić rodzinę.

Ogólnopolska Karta Seniora

Jest to program upoważniający seniorów w różnych punktach do szeregu zniżek na terenie całego kraju. Ogólnopolska Karta Seniora przysługuje osobom, które ukończyły 60 lat. Zapewnia ona dostęp do ulg i rabatów w takich miejscach jak sanatoria, uzdrowiska czy też gabinetach rehabilitacyjnych. Karta ma za zadanie aktywizację seniorów, a jej wyrobienie to koszt 35 zł na okres jednego roku lub 50 zł na dwa lata.

PIT-0 dla seniora

PIT-0 dla seniora to ulga podatkowa dla tych, którzy mogą już pobierać świadczenie emerytalne, ale zdecydowali się kontynuować pracę. Dotyczy seniorów zatrudnionych na podstawie umowy o pracę lub zlecenie, ale nie mogą z niego korzystać osoby starsze z umową o dzieło. Seniorzy chcący skorzystać z ulgi podatkowej muszą pozostać na rynku pracy, ale przepisy dopuszczają również powrót do życia zawodowego po przebytej przerwie. Zerowy PIT nie przysługuje emerytom, którzy pobierają świadczenia i w tym samym czasie dorabiają do emerytury.

Przewidziany limit zarobkowy uprawniający do PIT-0 wynosi 85 528 zł rocznie. Do otrzymania ulgi konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku. Można to zrobić u pracodawcy.

Ulga na abonament RTV dla seniora

Osobom, które ukończyły 60. rok życia i mają prawo do świadczeń emerytalnym, przysługuje ulga na abonament RTV. Warunkiem jest to, żeby wysokość pobieranej emerytury nie przekraczała 50% przeciętnego wynagrodzenia. Co więcej, 75-letni seniorzy są całkowicie zwolnieni z abonamentu RTV niezależnie od wysokości ich emerytury. Tym samym nie muszą płacić za użytkowanie odbiorników telewizyjnych i radiowych.

starszy mężczyzna sprawdza, jakie są ulgi dla seniorów

Nie tylko ulgi dla seniorów – jak jeszcze poprawić domowy budżet?

Wszelkie zniżki dla najstarszych mogą znacznie poprawić miesięczny budżet seniora. Dodatkowy zastrzyk gotówki może także zapewnić renta dożywotnia. Jest to nic innego jak przekazanie prawa własności do nieruchomości w zamian za otrzymywanie ustalonej kwoty od odpowiedniego podmiotu. Oprócz comiesięcznej wypłaty senior będzie mógł pozostać w mieszkaniu aż do śmierci, a pieniądze pozyskane za lokal, poprawią jego standard życia.