Zdany przez wnuka lub wnuczkę egzamin na prawo jazdy to z pewnością powód do dumy. Gdy emocje już opadną, a świeżo upieczony kierowca odbierze dokument uprawniający do kierowania pojazdem, czas na kolejny krok – zakup pierwszego samochodu. I tutaj często pojawia się myśl, aby wesprzeć wnuka w zakupie – sprezentować pierwsze auto lub pomóc w jego jak najlepszym wyborze. W dzisiejszym artykule podpowiadamy, jakie auto dla początkującego kierowych będzie najlepsze i jak kupić pierwszy samochód. Zapraszamy do lektury!

Jaki samochód dla początkującego kierowcy? Te elementy weźmy pod uwagę

Sprezentowanie wnukowi jego pierwszego w życiu samochodu, z pewnością pozostanie wydarzeniem niezapomnianym i dostarczającym radości, zarówno młodemu kierowcy, jak i dziadkom. Co więcej, skorzystanie z opcji renty dożywotniej, może być sposobem na sfinansowanie miesięcznych rat i wsparcie ukochanego wnuka.

Jednak nie tylko sam zakup, ale również każda pomoc w wyborze auta z pewnością zostanie przez wnuka doceniona. Jeśli wciąż jesteśmy aktywnymi kierowcami (o tym, jak cieszyć się bezpieczną jazdą po 60-ce pisaliśmy w artykule Senior za kierownicą – jak cieszyć się bezpieczna jazdą samochodem?) możemy wraz z wnukiem odwiedzać wybrane miejsca sprzedaży i wspólnie odbywać jazdy próbne.

Wybierając pierwszy samochód dla młodego kierowcy, zastanówmy się przede wszystkim nad budżetem. Z powodzeniem możemy nabyć dobry model za kwotę nieprzekraczającą 15 tysięcy złotych. I takim pojazdom przyjrzymy się nieco bliżej. Na co zwrócić uwagę kupując auto dla początkującego kierowcy?

Poszukujesz dodatkowych środków do emerytury? Sprawdź rentę dożywotnią!

Gabaryty

Kluczową kwestią jest, aby auto młodego kierowcy było zbliżone pod względem wielkości do tego, jakim nasz wnuk jeździł podczas kursu na prawo jazdy. Określone gabaryty będą w takiej sytuacji przez naszego początkującego kierowcę „opanowane”, co zdecydowanie ułatwi wykonywanie poszczególnych manewrów, jak chociażby parkowanie. Poza tym warto wspomnieć, że młodzi ludzie zazwyczaj nie potrzebują dużego, przestronnego, typowo rodzinnego samochodu z pokaźnych rozmiarów bagażnikiem. Auto służy im zazwyczaj do poruszania się po mieście, a w takim przypadku mniejsze gabaryty pojazdu są z pewnością wskazane. Warto postawić więc na model zakwalifikowany jako auto miejskie.

Moc silnika

Kierowca, który dopiero chwilę wcześniej odebrał swój wymarzony dokument uprawniający do kierowania samochodem, może nie mieć takiego wyczucia w zakresie przyspieszenia, czy prędkości, jak kierowca z większym doświadczeniem. Dlatego zastanawiając się, jakie auto wybrać dla wnuka, podpowiadamy, że optymalnym rozwiązaniem będą pojazdy z silnikami o mocy w granicach od 70 do 100 koni mechanicznych. Takie silniki zapewniają odpowiednie przyspieszenie, niezbędne np. do manewrów wyprzedzania, jednak pozwalają jednocześnie młodym ludziom nabrać nieco wprawy i wyczucia w kierowaniu. Co prawda wnuk może mieć wątpliwości co do takiej mocy silnika (z pewnością wolałby większą moc), jednak proponowane tutaj rozwiązanie będzie na pewno bezpieczną opcją. Na wbijające w fotel przyspieszenie przyjdzie jeszcze czas.

Karoseria

Pierwsze samodzielnie pokonywane kilometry za kierownicą własnego samochodu to niestety duże prawdopodobieństwo, że na karoserii samochodu pojawią się drobne przerysowania, czy delikatne wgniecenia. Dlatego wybierając pierwsze auto, możemy przymknąć oko na ewentualne, subtelne mankamenty blacharsko-lakiernicze pojazdu. Oczywiście bez przesady. Sporej wielkości wgniecenia, czy ubytki lakieru zamalowywane farbą olejną są nie do przyjęcia.

Komfort, bezpieczeństwo i ekonomia

Pierwszy samochód młodego kierowcy, jak zresztą i każdy kolejny, powinien być przede wszystkim bezpieczny. Nie mniejsze znaczenie mają tutaj także komfort jazdy oraz czynnik ekonomiczny. Dlatego wybierając pierwszy samochód dla wnuka, warto postawić na ten wyposażony w poduszki powietrzne, system klimatyzacji, wspomaganie kierownicy (przyda się przy parkowaniu) i manualną skrzynię biegów (jej opanowanie pozwoli wnukowi stać się lepszym kierowcą). W kwestii opłacalności zakupu weźmy pod uwagę nie tylko cenę samochodu, ale także koszt jego utrzymania (spalanie), ewentualny koszt napraw oraz części zamiennych.

Jaki samochód na początek? Oto najpopularniejsze modele

Rozpoczynając poszukiwania pierwszego samochodu dla młodego kierowcy, warto sprawdzić zarówno oferty dostępne w internecie (o wygodzie zakupów w sieci pisaliśmy m.in. w artykule Nowoczesny senior zakupy robi online!), jak i w lokalnych komisach samochodowych oraz salonach oferujących sprzedaż samochodów używanych. Jakie modele samochodów są najpopularniejszym rozwiązaniem dla początkującego kierowcy? Specjaliści polecają m.in. Fiata Pandę III, Forda Fiestę MK7, Fiata Punto III, oraz Opla Corsę.