Z wiekiem spada nasza zdolność koncentracji, sprawność fizyczna i refleks. A wszystko to przecież jest niezbędne, aby bezpiecznie poruszać się samochodem. Na emeryturze samochód nie tylko znacznie ułatwia załatwianie codziennych obowiązków, ale służy też przyjemnościom! To przecież doskonały moment, aby aktywnie korzystać z życia i decydować się zarówno na wycieczki za miasto, jak i też na dalsze wyjazdy wypoczynkowe. Oto kilka najważniejszych wskazówek, jak bezpiecznie korzystać z samochodu, nawet jeśli jesteś kierowcą 60 plus!

Kontroluj swoje zdrowie i samopoczucie

Aby czuć się pewnie za kierownicą, musisz mieć dobre samopoczucie. Dlatego nigdy nie wsiadaj do auta jako kierowca, gdy brak Ci sił lub masz inne, uciążliwe problemy zdrowotne. Bezpieczna jazda to jednak nie tylko doraźna ocena stanu zdrowia. Senior za kierownicą powinien poddawać się okresowym badaniom, które zweryfikują zdolność do prowadzenia samochodu. Jednocześnie musisz bardzo uważać na leki, które zażywasz! Część z nich może kategorycznie wykluczać się z prowadzeniem samochodu, o czym zwykle przeczytasz w ulotce. Zdarza się jednak, że choć dany lek nie jest przeciwwskazaniem do kierowania, to może wywoływać niektóre dolegliwości, które utrudniają bezpieczną jazdę. Senność, osłabienie, zawroty głowy, problemy z widzeniem czy zaburzenie równowagi – jeśli występują u Ciebie tego typu objawy, nie wsiadaj za kierownicę! Poza tym kierowcy muszą posiadać także ogólną sprawność fizyczną i ruchową, dlatego warto zapewnić sobie codzienną dawkę ruchu, która dodaje energii oraz utrzymuje ciało w dobrym stanie.

Ostrożności nigdy za wiele

Senior za kierownicą musi być przede wszystkim ostrożny. W praktyce oznacza to, że koniecznie musisz wyrobić w sobie kilka nawyków, aby każdorazowa przejażdżka autem była bezpieczna. O czym musisz pamiętać, będąc kierowcą 60 plus? Na pewno o przepisach drogowych i zachowaniu odpowiedniej prędkości! Choć to oczywiście obowiązek każdego kierowcy, jednak senior w szczególności musi wykazać dużą ostrożność, najlepiej jeżdżąc wolniej i dzięki temu bezpieczniej. Zachowuj odpowiednie odległości od innych pojazdów, hamuj łagodnie i zwracaj szczególną uwagę na ruchliwych skrzyżowaniach czy przy przejściach dla pieszych. Z wiekiem pogorszeniu ulega także widzenie, zwłaszcza w ciemnościach. Dlatego, jeśli nie jest to konieczne, lepiej unikaj jazdy samochodem po zmroku. Z kolei przy dużym nasłonecznieniu zawsze zakładaj okulary przeciwsłoneczne, aby ułatwić sobie widzenie w ostrym świetle. Najbezpieczniej jest jeździć przy dobrych warunkach atmosferycznych, dlatego, gdy tylko to możliwe, swoje podróże samochodem planuj właśnie na taką pogodę – zwłaszcza te dłuższe i bardziej wyczerpujące. Warto też wybierać mniej ruchliwe trasy, aby spokojnie i bezpiecznie dotrzeć do celu.

Bezpieczny samochód

Nawet najlepsi kierowcy mogą być w niebezpieczeństwie, gdy sprzęt zawodzi. Dlatego też nie można oszczędzać na samochodzie bez względu na to, jak często go używasz. Naprawa, wymiany części czy utrzymywanie auta w nienagannym stanie – to wszystko może być kosztowne, jednak jest konieczne. Co więc zrobić, aby cieszyć się z korzyści posiadania samochodu przy ograniczonym budżecie? Jednym z rozwiązań jest skorzystanie z funduszu hipotecznego Familia. W ten sposób można uzyskać środki na utrzymanie i eksploatacje samochodu bez dodatkowych wyrzeczeń. Pamiętaj, że dobrej jakości, sprawny samochód to przede wszystkim kwestia bezpieczeństwa, zdrowia, a nawet życia. Dlatego nie możesz tego bagatelizować. Co więcej, istnieją dodatkowe akcesoria samochodowe, które jeszcze bardziej poprawiają bezpieczeństwo na drogach. Warto zainwestować np. w czujnik ruchu, który pozwoli Ci bezpiecznie cofać samochodem, nawet przy ograniczonej widoczności.

Trening czyni mistrza

Posiadasz sprawny samochód, cieszysz się dobrym zdrowiem i zachowujesz ostrożność, a mimo to wciąż możesz nie czuć się bezpiecznie jako kierowca? Brak Ci pewności siebie za kółkiem? Dawno nie prowadziłeś samochodu i boisz się, czy dasz sobie radę? A może chcesz wybrać się w podróż własnym autem, jednak nie do końca wiesz, jak zachować się na drogach krajowych, w dużych miastach czy za granicą? Na naukę i doskonalenie nigdy nie jest za późno! Decydując się na kursy czy jazdy doszkalające, poprawisz swoje umiejętności, a przy okazji rozwiejesz wszelkie wątpliwości jako kierowca.