Nieważne, ile masz lat – nigdy nie jest za późno, aby zacząć się więcej ruszać. Zajęcia sportowe dla seniorów cieszą się dziś ogromną popularnością. W końcu każda, nawet najbardziej niepozorna aktywność fizyczna to dodatkowy zastrzyk energii i dobre samopoczucie. Nie zwlekaj więc dłużej i zacznij żyć aktywnie. Nie wiesz, jakie ćwiczenia będą dla Ciebie najlepsze? Jedną z ciekawszych propozycji jest nordic walking, czyli marsz przy użyciu specjalnych kijków. To sport, który idealnie sprawdza się dla każdej grupy wiekowej – również seniorów. Dowiedz się, jakie są jego zasady oraz jakich korzyści możesz się spodziewać.

Jak uprawiać nordic walking?

Nordic walking to sport, który wywodzi się z Finlandii – służył przede wszystkim jako trening dla narciarzy biegowych. Jest czymś więcej niż tylko zwykłym marszem. Podczas spacerów ze specjalnymi kijkami angażujemy nie tylko mięśnie nóg, ale też inne partie ciała, m.in. mięśnie ramion, brzucha czy pośladków. Aby zacząć uprawiać nordic walking potrzebne są zaledwie dwie rzeczy: odpowiednie kijki oraz prawidłowa technika. Podstawową zasadą marszu z kijkami jest płynny i skoordynowany, naprzemienny ruch rąk i nóg. Ręce powinny być wyprostowane, a kroki dosyć długie. Kijki w sposób ukośny skierowane są do tyłu i mniej więcej w połowie kroku wbijane w ziemię pod kątem 60 stopni. Ważne jest też, aby po wbiciu kijka, całkowicie rozluźnić dłoń i puścić go luzem. Oczywiście specjalny pasek sprawia, że kijek „idzie” dalej z nami, nawet gdy nie trzymamy go w zaciśniętej dłoni. Choć prawidłowa technika może na początku wydawać się skomplikowana, wystarczy kilka treningów, aby wypracować odpowiednie ruchy.

Kolejną zaletą nordic walking jest fakt, że można go uprawiać praktycznie wszędzie i to właściwie bez względu na porę roku. Najlepsze będą równe i niezbyt twarde nawierzchnie. Sprawdzą się tu ścieżki leśne i górskie czy też plaże. Jednak nordic walking swobodnie można uprawiać w przestrzeniach miejskich, na przykład w parkach czy innych ścieżkach spacerowych. Dodatkowo, to doskonała okazja do aktywnego spędzania czasu z przyjaciółmi i nawiązywania nowych relacji towarzyskich! Z kijkami można spacerować w grupie, co sprzyja zacieśnianiu więzi międzyludzkich, tak ważnych szczególnie w przypadku osób starszych.

Nordic walking a zdrowie seniora

Dlaczego ten wyjątkowy sport jest szczególnie polecany seniorom? Przede wszystkim, nordic walking nie obciąża kręgosłupa. Sprawdza się zatem w przypadku osób, które uskarżają się na bóle pleców. Zastosowanie kijów podczas marszu daje stabilność, a ryzyko przeciążenia jest minimalne, dlatego jest to jedna z lepszych aktywności, jeśli chodzi o ćwiczenia gimnastyczne dla seniora. Co więcej, maszerować można też w przypadku problemów ze stawami! Chodzenie z kijkami wzmacnia mięśnie, co może pomóc wyeliminować niektóre dolegliwości bólowe i doskonale poprawia ruchomość stawów. Oprócz tego, nordic walking korzystnie wpływa na układ oddechowy i krwionośny, a także powoduje redukcję nadciśnienia oraz reguluje poziom cukru i cholesterolu. Jak każda aktywność fizyczna, wpływa korzystnie na samopoczucie, uwalnia endorfiny i daje zastrzyk pozytywnej energii na resztę dnia. Regularny marsz z kijkami to także świetny sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów! Bilans spalonych kalorii jest większy niż w przypadku zwykłego spaceru. Jednocześnie zastosowanie kijków sprawia, że wysiłek ten nie jest tak intensywnie odczuwalny. Nordic walking to sport dla seniorów, który przynosi same korzyści!

Jaki sprzęt do nordic walking?

W nordic walking najważniejsze są kijki i ich zakup jest właściwie jedynym kosztem, jaki trzeba ponieść, jeśli chcemy zacząć uprawiać sport. Kije te przypominają kijki narciarskie – posiadają specjalne uchwyty, które sprawiają, że kijek nawet wypuszczony z dłoni, wciąż będzie przymocowany do ręki i nie upadnie. W dobrze sprzętu najważniejszy jest stosunek ich długości do wzrostu użytkownika – podczas ruchu kijkiem pod kątem 60 stopni, jego rączka powinna znajdować się na wysokości bioder. Muszą być oczywiście lekkie i odpowiednio dopasowane do dłoni. Zbyt szerokie, mogą sprawiać trudność w ich utrzymywaniu. Oprócz kijków, do chodzenia konieczne jest także wygodne, sportowe obuwie. To dzięki nim zabezpieczymy stopy i usztywnimy stawy, a chodzenie będzie prawdziwą przyjemnością. Dla niektórych przydatne mogą być również specjalne rękawiczki, które ochronią dłonie przed otarciami.