Moment przejścia na emeryturę otwiera zupełnie nowy rozdział w naszym życiu. Obowiązki zawodowe ustępują miejsca aktywnościom, na które wcześniej nie mieliśmy czasu. Teraz możemy skupić się na swoich pasjach i zainteresowaniach, a także odkryć zupełnie nowe możliwości w zakresie aktywności fizycznej, kulturalnej, czy też edukacyjnej. Obecnie seniorzy mają w czym wybierać.

Jeśli jednak nie mamy konkretnego pomysłu na zagospodarowanie wolnego czasu, którego na emeryturze nam zdecydowanie przybyło, warto rozejrzeć się za ciekawymi propozycjami. Bycie seniorem na emeryturze nie musi wcale oznaczać nudy, wręcz przeciwnie – to może być początek wspaniałej przygody!

Dla przyjemności i dobrej formy postaw na aktywność fizyczną

Nawet niewielka, ale regularna dawka ruchu sprawi, że nie tylko zadbamy o swoje zdrowie i kondycję fizyczną, ale także znakomicie poprawimy swoje ogólne samopoczucie i nastrój. A możliwości w zakresie aktywności fizycznej dla seniorów jest naprawdę wiele.

Może to już czas, aby odkurzyć schowany gdzieś głęboko w piwnicy rower? Rowerowe wycieczki to doskonały sposób na poprawienie ogólnej wydolności organizmu, a także na przyjemne zwiedzanie okolicy. Inne dyscypliny sportowe, które z powodzeniem możemy uprawiać na emeryturze to pływanie, gimnastyka, aerobik w wodzie, czy też Nordic Walking. Tak naprawdę niemal każdy rodzaj aktywności będzie tutaj dobrym rozwiązaniem, jeśli tylko dostosujemy intensywność zajęć do naszych możliwości.

Nie trzeba chyba nikogo przekonywać do tego, iż zajęciom sportowym przyjemniej jest oddawać się w towarzystwie. Dlatego sprawdźmy propozycje aktywności fizycznej dla seniorów w pobliskim klubie sportowym, czy też w lokalnym Ośrodku Sportu i Rekreacji.

Poszukujesz dodatkowych środków na swoje hobby i wakacje? Sprawdź rentę dożywotnią!

Tylko 1/4 seniorów na emeryturze sięga po rozrywki kulturalne – warto to zmienić!

Kino, teatr, a także opera, czy też galerie sztuki to miejsca, do których zagląda tylko niewielka grupa seniorów. A przecież wrażenia płynące z obcowania ze sztuką bywają prawdziwie bezcenne. Spektakl teatralny lub wystawa w galerii malarstwa będą nie tylko znakomitym sposobem na spędzenie wolnego czasu, ale także dostarczą nam wielu doświadczeń estetycznych, które z pewnością na długo pozostaną w naszej pamięci.

Warto tutaj wspomnieć, że wiele z instytucji kulturalnych oferuje seniorom tańsze / ulgowe bilety wstępu. Innym dobrym, bo przede wszystkim opłacalnym finansowo, rozwiązaniem jest korzystanie z tzw. abonamentów. Pozwalają one na udział w wielu wydarzeniach w danym sezonie, a ich cena jest zdecydowanie atrakcyjniejsza w porównaniu z biletami pojedynczymi, kupowanymi na konkretny spektakl lub koncert. W tym wypadku wydarzenia kulturalne odbywają się o mniej popularnych porach, np. w środku tygodnia, a nie w sobotni wieczór, ale my na emeryturze mamy przecież nieograniczony czas!

Powróć do swojej pasji lub odkryj w sobie coś zupełnie nowego

Emerytura to idealny moment na to, aby powrócić do swojego porzuconego dawno temu hobby lub też rozwinąć w sobie zupełnie nowe zainteresowania. Jeśli nie wiemy, co będzie dla nas najlepszym rozwiązaniem – próbujmy! Nie musimy się przecież spieszyć!

A spośród czego możemy wybierać? Warto sprawdzić ofertę przygotowaną dla dorosłych np. przez lokalne domy kultury. Może okazać się bowiem, że dana instytucja prowadzi interesujące nas warsztaty np. z zakresu malarstwa, czy też rękodzieła. Propozycje warsztatów i zajęć kulturalnych, językowych, czy też plastycznych oferują często także biblioteki, uczelnie wyższe oraz różnego typu stowarzyszenia i fundacje działające lokalnie.

Wybierz się w podróż

Podróżowanie to rodzaj aktywności, który wymaga od nas pewnego zaangażowania, nie tylko finansowego, ale także w zakresie wolnego czasu. Teraz właśnie owym czasem dysponujemy, dlatego warto sięgnąć po mapę i wyznaczyć kierunek najbliższej wyprawy, np. egzotycznej wycieczki lub może podążyć szlakiem polskich gotyckich zamków? Wszystko zależy jedynie od naszych preferencji i marzeń, które chcemy zrealizować!

Wybierając rozwiązanie jakim jest fundusz hipoteczny i dożywotnio wypłacana renta, nie musimy martwić się o stronę finansową realizacji naszych podróży, czy też pasji. Na emeryturze nie musimy z niczego rezygnować, za to wiele nowego możemy poznać i doświadczyć!