Sanatorium to doskonałe rozwiązanie łączące możliwości leczenia wielu chorób i schorzeń z przyjemnym wypoczynkiem, najczęściej w urokliwym kurorcie górskim lub nadmorskim. Nic dziwnego, że wiele osób na emeryturze, dysponując większymi zasobami wolnego czasu, interesuje się możliwościami w zakresie wyjazdu do sanatorium. To idealny sposób, aby zadbać o swoje zdrowie i lepsze samopoczucie. To także możliwość spędzenia czasu w przyjemnym otoczeniu bliskości przyrody i poznania nowych osób. Co jednak warto wiedzieć, zanim wybierzemy się do sanatorium? W jaki sposób uzyskać niezbędne do pobytu sanatoryjnego skierowanie? Poniżej przedstawiamy kilka kluczowych informacji w tym zakresie.

Dla kogo sanatorium?

Wyjazd do sanatorium wiąże się z pewnością z jednym podstawowym warunkiem. Otóż musimy być na tyle sprawni i zdrowi, aby samodzielnie i swobodnie dotrzeć do sanatorium, a także korzystać na miejscu z zabiegów leczniczych. Poważne choroby oraz ograniczenia w zakresie sprawności ruchowej stanowią w tym wypadku zasadniczą przeszkodę. To lekarz zadecyduje o tym, czy nasze zdrowie i kondycja fizyczna kwalifikują nas do pobytu w sanatorium, a także wystawi nam niezbędne do wyjazdu skierowanie.

Poszczególne sanatoria uzdrowiskowe specjalizują się w leczeniu wybranych schorzeń. Od tego, co nam dokładnie dolega, zależeć będzie, do jakiego udamy się sanatorium. Choroby reumatologiczne leczyć można m.in. w Ciechocinku czy też w Krynicy-Zdroju, choroby układu trawienia w Dusznikach-Zdroju, a cukrzycę w Kołobrzegu.

Skierowanie do sanatorium

Do sanatorium nie udamy się bez odpowiedniego skierowania wystawionego przez lekarza. Ostatecznej kwalifikacji dokonuje właściwy ze względu na nasze miejsce zamieszkania oddział NFZ. Skierowanie jest weryfikowane przez zatrudnionego w Funduszu Zdrowia lekarza specjalistę, który ocenia jego zasadność i wskazuje rodzaj oraz miejsce leczenia uzdrowiskowego.

Zatem po skierowanie udajemy się do naszego lekarza, np. rodzinnego, jednak ostateczna decyzja należy do lekarza specjalisty z oddziału NFZ. Następnie otrzymamy pisemną informację dotyczącą odmowy lub przyjęcia do sanatorium. Jeśli zostaniemy zakwalifikowani do pobytu sanatoryjnego, NFZ ustali jego termin. Nie później niż 14 dni przed wyjazdem otrzymamy pisemne potwierdzenie skierowania.

Z jakiego rodzaju zabiegów możemy korzystać w sanatorium?

Pobyt w sanatorium polega na korzystaniu z różnego typu zabiegów wykorzystujących najczęściej naturalne bogactwa danego kurortu, np. wody mineralne. Rodzaj przewidzianych dla nas zabiegów zależeć będzie przede wszystkim od naszych indywidualnych potrzeb zdrowotnych. Będą to m.in.:

  • kąpiele lecznicze, ćwiczenia w basenach,
  • kuracje pitne i inhalacje,
  • zawijania i okłady,
  • ciepłolecznictwo, światłolecznictwo,
  • ultradźwięki, magnetoterapia, laseroterapia,
  • krioterapia,
  • masaż leczniczy,
  • gimnastyka indywidualna i zbiorowa.

Odpłatność

Pobyt w sanatorium uzdrowiskowym lub rehabilitacyjnym wiąże się z koniecznością poniesienia przez nas pewnych kosztów. W przeciwieństwie do pobytu w szpitalu uzdrowiskowym, który jest całkowicie bezpłatny, pobyt w sanatorium to już rozwiązanie częściowo odpłatne. Za co będziemy musieli zapłacić? Otóż będzie to zakwaterowanie oraz wyżywienie. Wysokość opłat w tym zakresie określana jest przez Ministra Zdrowia, jednak spory wpływ mają na to:

  • standard pokoju, w jakim zamieszkamy w sanatorium,
  • sezon, w jakim wybierzemy się do sanatorium. Tańszym rozwiązaniem jest okres od 1 października do 30 kwietnia, czyli tzw. sezon I. W przeciwieństwie do sezonu II (1. maja – 30. września) oferuje on mniej atrakcyjną pogodę, ale jednocześnie bardziej przystępne ceny. W przypadku 1-osobowego pokoju z łazienką koszt wyniesie około 23 zł / dzień pobytu (w sezonie II będzie to około 33 zł / dzień).

Pobyt w sanatorium uzdrowiskowym to standardowo 21 dni. Jeśli wyjeżdżamy do sanatorium na rehabilitację, najprawdopodobniej spędzimy tam 28 dni. Biorąc zatem pod uwagę opłaty za 1 dzień pobytu w sanatorium, łatwo skalkulować koszt, jaki będziemy musieli ponieść w związku z wyjazdem. Szacując koszt pobytu w sanatorium, warto pamiętać także o kosztach związanych z dojazdem do uzdrowiska oraz kosztach powrotu do domu.