Jak wybrać telefon, który okaże się najlepszym rozwiązaniem dla seniora? Z pewnością warto przed zakupem rozważyć kilka podstawowych kwestii. Jak się okazuje, telefon dedykowany osobie starszej powinien być raczej prostym w obsłudze urządzeniem, ale niekoniecznie nieestetyczną „cegłą” z wyeksponowanym przyciskiem SOS, jaką podsuwają nam niektórzy producenci. Swoboda komunikacji i możliwość pozostawania w kontakcie to z pewnością kwestia wygody, ale i bezpieczeństwa. Na co jednak zwrócić uwagę, aby nie żałować wydanych na telefon bądź smartfon pieniędzy? Podpowiadamy.

Prostota obsługi i długi czas pracy baterii

Kluczowymi cechami, jakimi powinien wyróżniać się telefon przeznaczony dla seniora, pozostają niezmiennie prostota obsługi oraz brak konieczności częstego ładowania baterii urządzenia. Te właśnie elementy wskazują sami seniorzy, zapytani o to, jaki powinien być najlepszy dla nich telefon. Nowe urządzenia najczęściej dysponują bateriami, które zapewniają długi czas pracy telefonu. Co jednak dokładnie oznacza łatwość obsługi?

Jeśli stoisz właśnie przed zakupem nowego urządzenia, w praktycznie każdym markecie z elektroniką bez problemu znajdziesz aparaty z tradycyjną klawiaturą oraz przyciskami oznaczonymi zieloną i czerwoną słuchawką, bezpośrednio nawiązujące do estetyki i funkcjonalności klasycznych telefonów stacjonarnych. To właśnie taka forma urządzenia wielu seniorom kojarzy się z prostotą obsługi. Wygodę użytkowania telefonu zapewnia także duży wyświetlacz, tj. o przekątnej wynoszącej przynajmniej 2.4 cala. Tego typu kryteria spełnia między innymi Nokia 216 – model zdecydowanie prosty w obsłudze, z pokaźną baterią, a jednocześnie wyróżniający się naprawdę niską ceną. Inne polecane modele spełniające wymienione kryteria to Nokia 150, Maxcom MM 899, czy też Maxcom 720 BB. Wszystkie wskazane telefony komórkowe można kupić za kwotę poniżej 200 zł. Modelem zasługującym na uwagę jest także Nokia 230, wyposażona w wygodny ekran o przekątnej 2.8 cala. Zakup tego telefonu to wydatek rzędu 230 zł.

Jeśli dość często zdarza nam się upuścić telefon, wybierając konkretny model, powinniśmy wziąć pod uwagę także jego odporność na ewentualne uszkodzenia. Urządzeniem, które poradzi sobie z upadkiem jest na pewno myPhone Hammer 3 – odporny na wstrząsy i uszkodzenia mechaniczne. Cena tego telefonu to około 190 zł.

A może jednak smartfon?

Wielu seniorów ma pewne obawy związane z zakupem smartfona. To oczywiście większy wydatek, ale komfort obsługi i użytkowania urządzenia jest zdecydowanie wart naszej uwagi. Seniorzy, którzy przekonali się do tego rozwiązania, jasno wskazują na lepszą jakość rozmów, wyraźniejszy ekran, prosty w obsłudze aparat, czy też większą swobodę przeglądania zdjęć w swoich smartfonach. A kwestia większego wydatku? Seniorzy, którzy zdecydowali się na rozwiązanie, jakim jest fundusz hipoteczny, a tym samym comiesięczny dopływ środków pieniężnych w postaci dożywotniej renty, nie postrzegają nieco większego wydatku w kategoriach problemu. To właśnie swoboda i jakość życia na emeryturze, jakiej pragniemy.

A wracając do smartfonów, które będą idealnie spełniać wymagania osób starszych – model Samsung Galaxy Xcover 4 jest godny naszej uwagi. Czego możemy się spodziewać po takim właśnie wyborze? Wytrzymałości, znakomitej jakości połączeń oraz długiego czasu pracy baterii. Cena wynosi około 850 zł.

Inne propozycje w tym zakresie podobnie łączą wytrzymałość i pojemną baterię, a do tego oferują także wodoszczelność, wygodny w obsłudze i gwarantujący znakomite zdjęcia aparat oraz duży, np. 5-calowy ekran. Lenovo K6 Power to model kosztujący około 600 zł i rozwiązanie, które z pewnością warto rozważyć.