Przejście na emeryturę to wyjątkowy moment w życiu. Od tej właśnie chwili dużo się zmienia. Wiele osób miewa problemy z odnalezieniem się w tej zupełnie innej rzeczywistości. W niektórych seniorach nowa sytuacja życiowa budzi wręcz obawy lub lęk. Jak się jednak okazuje, zupełnie niepotrzebnie. Życie na emeryturze może bowiem nabrać rumieńców. Przed seniorami otwierają się zupełnie nowe możliwości i szansa na zrealizowanie niespełnionych marzeń i życiowych pasji. Od czego zacząć ten nowy etap w życiu, jakim jest emerytura?

Po pierwsze, zadbajmy o swoje odpowiednie nastawienie

I to możliwie jak najwcześniej. Jeszcze przed przejściem na emeryturę, dobrze jest nieco oswoić się z myślą o przyszłości, której punktem centralnym nie będzie już nasza praca zawodowa. Kluczowym elementem jest tutaj zdobycie przekonania, że emerytura to zupełnie naturalny etap w życiu każdego człowieka i że tak naprawdę nic w momencie przejścia na emeryturę się nie kończy. Raczej zaczyna!

Emerytura powinna być postrzegana jako czas, którego nam zawsze w codziennej gonitwie i natłoku obowiązków brakowało. Zastanówmy się, jak często mówiliśmy sobie „Nie mam na to czasu”, „Może pomyślę o tym na emeryturze”. I teraz właśnie nadchodzi ten czas.

Pomyślmy, na co konkretnie brakowało czasu w naszym dotychczasowym życiu i zapiszmy to wszystko na kartce. Wymarzona podróż? Czytanie książek? Kurs fotografii? A może nauka języka obcego? Teraz właśnie możemy sobie na to wszystko pozwolić, gdyż ograniczenia czasowe i natłok obowiązków zawodowych nie będą stanowić już żadnej przeszkody.

Odpowiednie nastawienie i postrzeganie emerytury, jako okresu w życiu, który po prostu sprzyja realizacji naszych marzeń i pasji, z pewnością pozwoli nam nieco spokojniej i łagodniej przeżyć pierwsze chwile w nowej rzeczywistości. To także dobra droga, aby uwolnić się od obaw i lęków, np. związanych z samotnością na emeryturze, nudą, czy też brakiem interesujących zajęć.

Po drugie, pamiętajmy, że emerytura to NASZ czas

Dlatego możemy spożytkować go dokładnie tak, jak chcemy. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, przejście na emeryturę to zupełnie nowe możliwości. Jedynie od nas zależy, jak je wykorzystamy. Z pewnością warto w tym miejscu powrócić do swojego hobby, na które dotąd brakowało nam czasu lub też poszukać innych interesujących zajęć i odkryć w sobie zupełnie nową pasję.

Dobrym pomysłem jest rozpoczęcie od zajęć związanych z aktywnością fizyczną – w ten sposób połączymy przyjemne z pożytecznym, a więc miło spędzony czas z troską o własną kondycję i zdrowie. Sprawdźmy, czy w okolicy działa grupa uprawiająca Nordic Walking. To coraz bardziej popularna forma aktywności, zwłaszcza wśród osób dojrzałych. A w grupie z pewnością będzie nam raźniej spacerować! Inną propozycją mogą być zajęcia na basenie, zarówno pływanie, jak i tzw. aqua aerobic.

Poszukując form aktywności, zarówno tej fizycznej, jak i artystycznej oraz intelektualnej, warto rozejrzeć się, czy w okolicy nie działa Klub Seniora lub innego typu stowarzyszenie proponujące zajęcia, warsztaty lub po prostu spotkania towarzyskie dedykowane seniorom. Jeśli od dawna marzyliśmy o nauce tańca lub kursie malarstwa – może właśnie tam znajdziemy ofertę, która spełni nasze oczekiwania? Poza tym warto tutaj dodać, że udział w zajęciach sportowych, artystycznych, czy innych związanych z realizacją pasji sprzyja nawiązywaniu nowych znajomości i poznawaniu ludzi, którzy tak, jak i my przechodząc na emeryturę zaczynają nowy, pasjonujący rozdział w swoim życiu.

Po trzecie, pamiętajmy, że przejście na emeryturę nie musi oznaczać obniżenia poziomu życia

Dzięki rozwiązaniu, jakim jest dożywotnia renta z funduszu hipotecznego, stanowiąca doskonałe uzupełnienie emerytury wypłacanej przez ZUS, nie musimy z niczego rezygnować, ani obawiać się o bieżące lub przyszłe wydatki. Renta umożliwia seniorom utrzymanie lub uzyskanie wyższego standardu życia na emeryturze, a przede wszystkim pozwala cieszyć się życiem!