Czas spędzany z wnukami należy do najprzyjemniejszych chwil w naszym życiu. Jednak dzieci bywają wymagającymi gośćmi. Niezależnie czy spędzamy z wnukami popołudnie, cały weekend, czy też tygodnie wakacji lub ferii zimowych, warto zastanowić się nad tym, jak spędzimy ten wspólny czas. Dzięki temu dzieci nie będą się nudzić, a nam łatwiej będzie podołać obowiązkom opieki nad maluchami. Ciekawe zabawy z wnukami to także znakomity sposób na pogłębianie relacji i budowanie jeszcze mocniejszych więzi. Co zatem mogą robić wspólnie dziadkowie i ich wnuki, aby czas upływał naprawdę przyjemnie? Podpowiadamy kilka najciekawszych pomysłów, które z pewnością zdadzą tutaj egzamin.

Pieczenie ciasteczek lub wspólne gotowanie

Dziadkowie mogą pokazać swoim wnukom, na czym naprawdę polega gotowanie, przygotowywanie smakowitych potraw lub też pieczenie ulubionych ciasteczek. Rodzice najczęściej nie mają czasu ani cierpliwości, aby poświęcać maluchom w kuchni swoją uwagę i wspólnie pichcić. Dlatego pomysł np. wspólnego lepienia pierogów z pewnością zachwyci dzieci i dostarczy im niezapomnianych wrażeń. Przygotowywane potrawy nie muszą być skomplikowane. Tutaj liczy się wspólny czas spędzany w kuchni, nauka nowych umiejętności, a na końcu także duma dzieci z samodzielnie przygotowanego posiłku.

Praca w ogrodzie

Jeśli posiadamy ogród lub możemy wybrać się z naszymi wnukami na działkę, będzie to znakomita sposobność, by pokazać maluchom, na czym polega praca ogrodnika. Dzieci chętnie uczestniczą we wszelkiego typu zajęciach przewidzianych dla dorosłych. Dlatego wyposażając dziecko w konewkę, grabki, czy mniejszą łopatkę możemy dostarczyć mu wiele frajdy – pokazać świat roślin, nauczyć nazw kwiatów oraz oczywiście pozwolić na zabawę w ogrodnika.

Zakładanie własnego ogródka

Zabawa w małego ogrodnika może przybrać także inną formę. Wystarczy założyć z wnukami domowy ogródek. Mogą to być zioła w doniczkach, a nawet kiełki wysiane w kiełkownicy. Efekty takiej hodowli będą niemal natychmiastowe, a duma maluchów z własnych plonów, które można zjeść na kanapce lub w sałatce, z pewnością ogromna.

Piknik, a może wycieczka?

Wspólny wypad za miasto, piknik na leśnej polanie lub wyprawa do zoo to propozycje, które z pewnością ucieszą najmłodszych. Wycieczki nie muszą być zarezerwowane jedynie na sezon letni. Wystarczy ładna pogoda o dowolnej porze roku. Jeśli jednak chłód i deszcz pokrzyżują nam plany, możemy wybrać się na wycieczkę, która będzie udana bez względu na pogodę. Może w pobliżu naszego miejsca zamieszkania znajduje się jakiś zamek? A może muzeum przygotowało właśnie wystawę dedykowaną najmłodszym? Warto się rozejrzeć za tego typu możliwościami, bo wycieczki to zawsze trafne rozwiązanie.

Wspólne oglądanie rodzinnych albumów

W czasach tak powszechnej cyfryzacji, zdjęcia w tradycyjnym albumie to już naprawdę rzadkość. A my dziadkowie, dysponujemy przecież mnóstwem starych, rodzinnych zdjęć, o których dzieci czasem nie mają pojęcia. Wspólne oglądanie rodzinnych fotografii może sprawić wszystkim wiele radości. Wnuki dowiedzą się, jakie ubrania kiedyś noszono, jak wyglądały niegdyś samochody i jak my wyglądaliśmy w czasach naszej młodości. Opowiedzmy dzieciom o tym, jak dawniej wyglądał nasz świat. Będzie to dla nich nie tylko chwila przyjemnie spędzonego czasu, ale także rodzaj lekcji, której z pewnością nie zapomną.

Wspólne czytanie

Do zalet czytania nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Wspólne czytanie z wnukami lub głośne czytanie dla wnuków dostarczy nam także tematów do rozmów i dyskusji oraz będzie pretekstem do stworzenia przez dzieci prac plastycznych – ilustracji do przeczytanej bajki. Maluchy rozwijają swoją wyobraźnię, czytając i słuchając opowieści, ćwiczą umiejętność słuchania i koncentrację – czytanie to naprawdę wspaniały sposób na wspólnie spędzany czas.