Często mówi się, że rodzice są od wychowywania, a dziadkowie od rozpieszczania. Niektórzy biorą to bardzo do siebie i zupełnie nie liczą się z konsekwencjami. Podtykają maluchom słodycze przed obiadem, pozwalają szaleć do późna i przy każdym spotkaniu wręczają prezenty. Są jednak tacy dziadkowie, którzy starają się zachować umiar oraz rozsądek, nie wchodząc w konflikt z rodzicami wnuków. Jak obdarowywać dziecko mądrze i z pomysłem, by wspierać jego rozwój? Wyjaśniamy w dzisiejszym wpisie.

Prezent dla maluszka

W przypadku najmłodszych dzieci zawsze dobrym pomysłem są ubranka. Dzieci w tym wieku rosną bardzo szybko, wymiana garderoby musi się odbywać co 3-6 miesięcy. Jest to duże obciążenie dla rodziców, dlatego zwykle skupiają się na tym, co niezbędne. Dziadkowie, mają większe pole do popisu. Odświętna sukieneczka, płaszczyk dla dziewczynki lub odlotowa bluza i modna czapka z ulubionym bajkowym bohaterem dla chłopca na pewno sprawią radość.

Innym pomysłem są zabawki edukacyjne. Trzeba jednak uważać, by nie wpaść w pułapkę producentów świecąco-grającego, kolorowego plastiku, który krzyczy ze wszystkich półek z zabawkami. Nadmiar tego typu sprzętu też może zaszkodzić. Bardzo dobrze sprawdzają się dla niemowląt maty edukacyjne, pałąki z zabawkami, leżaczki, bujaczki, sorter, miękkie książeczki lub inne gadżety do kąpieli.

Jeśli chcecie podarować coś absolutnie wyjątkowego, na pamiątkę, możecie zamówić łyżeczkę z grawerem, szlafrok lub kocyk z wyhaftowanym imieniem dziecka, imienny łańcuszek do smoczka, czy ręcznie robione litery tworzące imię dziecka, do powieszenia w pokoiku. Zdolna babcia, mająca czas, sama może wykonać takie literki albo jedyną w swoim rodzaju maskotkę. Taki upominek będzie miał zawsze większą wartość niż jakikolwiek kupny.

Oczywiście nie można zapomnieć o pięknym opakowaniu prezentu. Niezależnie od tego, czy użyjemy kolorowej torebki, czy papieru ze wstążką, najmłodszym mogą sprawić większą frajdę, niż jakakolwiek ich zawartość.

Prezent dla przedszkolaka

Tutaj również sprawdzą się jak w przypadku młodszych dzieciaczków, ubranka. Największe pole do popisu mają dziadkowie dziewczynek lubiących się stroić. Poza garderobą czysto praktyczną pamiętajmy, że dzieci w tym wieku uwielbiają przebieranki. Dzięki odpowiedniemu strojowi i gadżetom, w kilka minut przemieniają się w Spidermana, Rycerza, Elsę, albo konika. Ponownie, jeśli babcia lub dziadek zdolni są do stworzenia przebrania samodzielnie, plus dla nich.

Zabawek edukacyjnych dla dzieci w wieku przedszkolnym jest mnóstwo. Na co zwracać uwagę? Najlepiej, żeby już nie grały i nie świeciły rozpraszając dziecko. Mogą to być drewniane koraliki do nawlekania, magnesy, z których można tworzyć obrazki, puzzle dostosowane do wieku, domino, memory, a także rozwijające wyobraźnię i kreatywność klocki, drewniane lub lego duplo.

Prezent dla dziecka powinien być uzależniony od jego indywidualnych upodobań. Podobnie jak w przypadku dorosłych, każdy ma prawo mieć inne zainteresowania. Jedno dziecko ucieszy się z kuchni z akcesoriami, inne z zestawu małego majsterkowicza, walizki doktora, czy instrumentów muzycznych. Porzućmy w tym miejscu stereotypy i kierujmy się obserwacjami dziecka lub podpowiedziami rodziców, by dowiedzieć się, co maluch lubi robić, co sprawia mu frajdę?

Prezent dla ucznia

W przypadku starszaków, sytuacja nieco się komplikuje. Nie ukrywajmy, że nadal są w wieku, w którym bywa się szczerym do bólu, a dodatkowo bardziej wymagającym. Kupno ubrań staje się już ryzykowne. Moda w szkole i gust zmieniający się z dnia na dzień pod wpływem tego, co miała dziś na sobie koleżanka, mogą sprawić, że nie trafimy z pomysłem. Co zatem będzie dobrym podarunkiem?

Dzieci starsze mają już zwykle jakieś pasje. Dla mola książkowego zawsze sprawdzi się ulubiona seria książek. Może dziecko lubi gry planszowe, zestawy do ręcznych robótek, skleja modele, jest fanem klocków lego?

Pamiętajmy, że jeśli chcemy kupić coś z elektroniki, lepiej najpierw ustalić to z rodzicami. Telefon lub tablet podarowany w dobrej wierze, lecz zbyt wcześnie, może przynieść więcej szkody, niż pożytku.

Przez cały rok musimy pamiętać o tym, że prezenty materialne to tylko dodatek do tego, czego zapakować się nie da – własnego czasu. Przedmioty raz są, chwilę później ich nie ma. Wspólne wyjście z dziadkami, wycieczka, gotowanie, prace w garażu, bądź ogrodzie, na zawsze pozostaną w pamięci wnuków i to za nie będą Wam najbardziej wdzięczne.