Przejście na emeryturę to wyjątkowy moment w życiu każdego seniora. Obawy związane z odnalezieniem się w nowej rzeczywistości często mieszają się z troskami o finansową przyszłość. Aby zagwarantować sobie spokojne życie, warto rozważyć dodatkowe rozwiązania, takie jak renta dożywotnia. To idealny sposób, aby zwiększyć własne przychody związane z tradycyjną emeryturą. Warto jednak skorzystać z profesjonalnego wsparcia, aby nie stracić na podpisanej umowie.

Renta dożywotnia za nieruchomość to rozwiązanie finansowe, które pozwala poprawić własną sytuację finansową w wieku emerytalnym. Decydując się na taką opcję obok tradycyjnej emerytury z ZUS, można liczyć na dodatkowe świadczenia pieniężne. Umowa renty dożywotniej polega na przeniesieniu swoich praw własności do nieruchomości na fundusz hipoteczny, z którego wypłacana jest dożywotnio renta. Warto jednak podkreślić, że osoba, która zdecydowała się na taką opcję finansowania, ma prawo pozostać w swojej nieruchomości do końca życia.

Umowa renty dożywotniej – 5 najważniejszych elementów

Istnieje wiele pomysłów na to, jak zabezpieczyć się na starość. Jednym z nich jest dożywotnia renta za mieszkanie lub inną nieruchomość, której właścicielem jest senior. Przygotowaliśmy listę rzeczy, na które warto zwrócić uwagę, zanim zdecydujesz się na podpisanie umowy.

małżeństwo seniorów analizuje umowę renty dożywotniej

Strony umowy renty dożywotniej

Renta dożywotnia za mieszkanie wymaga zachowania zasady ograniczonego zaufania. Niestety dość często zdarza się, że seniorzy podpisują dokumenty z osobami indywidualnymi lub wątpliwymi podmiotami, co może oznaczać straty finansowe lub stać się podstawą do zerwania umowy. Kontrahenci tacy często nie mają dostatecznej wiedzy oraz narzędzi do rzetelnej wyceny nieruchomości, co stanowi znaczą przeszkodę w uczciwym wyznaczeniu wysokości renty dożywotniej.

Chcąc podpisać umowę renty dożywotniej, najlepiej więc zdecydować się na skorzystanie z usług profesjonalnej firmy. Dzięki temu można w stosunkowo prosty sposób zweryfikować autentyczność i rzetelność drugiej strony umowy. Oprócz gruntownego przestudiowania umowy, warto sprawdzić KRS lub wysokość kapitału zakładowego Spółki.

Proces wyceny nieruchomości

Proces wyceny nieruchomości w przypadku podpisywania umowy z profesjonalnym funduszem hipotecznym może trwać nawet kilka tygodni. To czas niezbędny, aby rzetelnie:

  • dokonać wstępnej wyceny nieruchomości,
  • przygotować prognozę renty dożywotniej,
  • przedstawić projekt umowy,
  • zebrać wszystkie wymagane dokumenty,
  • otrzymać operat szacunkowy przygotowany przez rzeczoznawcę majątkowego,
  • podpisać umowę renty dożywotniej w formie aktu notarialnego w obecności notariusza.

Osoby prywatne lub instytucje o wątpliwej wiarygodności często nie stosują tak rozbudowanych procedur, co może przyspieszyć podpisanie umowy, ale wiąże się z szeregiem niedociągnięć niekorzystnych dla seniora.

Konstrukcja umowy renty dożywotniej

Umowa renty dożywotniej powinna być zawarta w formie aktu notarialnego, a jej zapisy muszą gwarantować bezpieczeństwo i dożywotnie wypłacanie świadczeń seniorowi. Podstawą umowy jest przekazanie praw majątkowych do nieruchomości w zamian za comiesięczną wypłatę środków w ściśle określonej kwocie. Bardzo istotne, aby w umowie znalazł się zapis, że senior może pozostać w swoim mieszkaniu, domu lub lokalu dożywotnio. Zapis ten nazywa się dożywotnim użytkowaniem.

Wysokość renty dożywotniej

Wysokość świadczeń w ramach renty dożywotniej uzależniona jest od wielu czynników. Godne zaufania fundusze hipoteczne biorą pod uwagę nie tylko lokalizację i rodzaj nieruchomości, ale również wiek i płeć seniora, który zdecydował się na podpisanie umowy. W zależności od indywidualnych prognoz osoba starsza może otrzymać od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych miesięcznie. Co istotne, profesjonalne fundusze hipoteczne gwarantują ciągłość wypłacania środków aż do śmierci, a kwota renty jest corocznie waloryzowana.

Umowa renty dożywotniej to zobowiązanie na wiele lat, dlatego nie warto ryzykować i podpisywać jej z niekompetentną instytucją lub osobą prywatną – na przykład sąsiadem, a niekiedy nawet poleconą osobą obcą. Lepiej zaufać profesjonalistom, którzy mają na swoim koncie szereg udanych współprac i zadowolonych seniorów, którzy zyskali prawo do godnego życia.