Problemy demograficzne, z którymi mierzy się Polska, wskazują, że przyszłe emerytury mogą być bardzo niskie. Oprócz składek ZUS opłacanych z tytułu świadczenia pracy warto więc poszukać alternatywnej metody na zwiększenie swoich świadczeń w przyszłości i zapewnienie sobie finansowego komfortu. Jak najlepiej oszczędzać na emeryturę, aby zagwarantować sobie godne życie w podeszłym wieku?

Oszczędzanie na emeryturę – kiedy zacząć?

Emerytura przez wiele osób kojarzona jest z zasłużonym czasem na odpoczynek. Aby rzeczywiście tak było, należy z odpowiednim wyprzedzeniem zatroszczyć się o oszczędzanie na emeryturę w Polsce. Niestety według danych Krajowego Rejestru Długów niemal ¼ Polaków deklaruje, że nie ma żadnych oszczędności. To jednak nie koniec, ponieważ zaledwie 30 proc. z nas twierdzi, że ma na swoim koncie powyżej 5 tys. zł oszczędności – o tej trudnej sytuacji pisaliśmy już w artykule: Polacy nie odkładają pieniędzy na jesień życia.

Oszczędzanie na emeryturę często utożsamiane jest ze składkami ZUS opłacanymi z tytułu pracy. Pracodawca ma obowiązek potrącić z pensji pracownika składki na ubezpieczenia społeczne: emerytalne, rentowe i chorobowe. W 2022 roku wysokość składki emerytalnej wynosi 9,76% podstawy wymiaru składek. Taki program oszczędzania na emeryturę sprawia, że kwota świadczenia emerytalnego uzależniona jest od wysokości zarobków oraz od liczby przepracowanych lat. Im niższe zarobki i krótszy okres składkowy, tym mniejsza wysokość emerytury. Dodatkowe oszczędzanie na emeryturę warto więc rozpocząć jak najszybciej, aby zadbać o spokojną jesień życia.

Gdzie najlepiej odkładać pieniądze na emeryturę?

Dostępne sposoby oszczędzania na emeryturę wymagają regularności. Ważne, aby co miesiąc odkładać założoną przez siebie kwotę. Systematyczne oszczędzanie na emeryturę jest bardzo istotne, ale odkładaną kwotę należy dopasować do indywidualnych możliwości. Kolejną zasadą, o której trzeba pamiętać, jest inwestowanie. Odkładanie pieniędzy na nieoprocentowanym rachunku bankowym sprawia, że wartość pieniądza maleje, co de facto pomniejsza regularnie nasze oszczędności.

Oszczędzanie na emeryturę – IKE czy IKZE?

IKE oraz IKZE to dobrowolne formy oszczędzania na emeryturę, na które decyduje się wiele osób chcących zapewnić sobie dodatkowe środki pieniężne na starość. W przypadku IKE uzyskujemy ulgę podatkową, która zwalnia nas z konieczności opłacenia 19% podatku od zysków. W ciągu 20-30 lat oszczędzania wspomniana kwota podatku mogłaby sięgnąć nawet kilkudziesięciu tysięcy. Zwolnienie z jego opłaty w przypadku IKE oznacza nasz zysk. Warto jednak pamiętać, że jeśli zgromadzone środki wypłacimy przed 60. rokiem życia, to podatek trzeba będzie zapłacić. IKE może przyjmować postać:

  • konta oszczędnościowego,
  • ubezpieczenia,
  • funduszu inwestycyjnego,
  • rachunku maklerskiego.

IKZE to podobne rozwiązanie, które stanowi odpowiedź na pytanie, jak odkładać pieniądze na emeryturę. W tym przypadku uzyskujemy dostęp do innej ulgi. Osoby wpłacające środki na IKZE mogą uzyskać każdego roku zwrot części podatku dochodowego od Urzędu Skarbowego.

oszczędzanie pieniędzy na emeryturę

PPK – nowe oszczędzanie na emeryturę

Innym pomysłem na to, jak zabezpieczyć się na starość, są Pracownicze Plany Kapitałowe, znane jako PPK. Dzięki nim można gromadzić oszczędności emerytalne przy pomocy pracodawcy i państwa. Pieniądze odkładane na PPK pochodzą z:

  • pensji pracownika,
  • wpłaty pracodawcy,
  • corocznej premii od państwa.

Dzięki temu każdego miesiąca odkładamy zaledwie 2% swojego wynagrodzenia, a w rzeczywistości zyskujemy prawie drugie tyle. Co istotne, środki zgromadzone na PPK podlegają dziedziczeniu.

Złoto i nieruchomości jako stabilne sposoby oszczędzania

Osoby, które zastanawiają się, jak samemu oszczędzać na emeryturę niezależnie od programów proponowanych przez państwo, mogą też zdecydować się na zakup złota. Inwestycja w złoto uznawana jest za jedną z pewniejszych form lokowania pieniędzy. Mimo że na przestrzeni lat pojawiają się wahania kursu tego surowca, to w dłuższej perspektywie złoto wciąż zyskuje na wartości. Podobną formą oszczędności, która uznawana jest za pewną i stabilną, jest inwestowanie w nieruchomości oraz grunty.

Brak oszczędności na emeryturę – jak podreperować budżet?

Tak naprawdę nie istnieje jedna właściwa odpowiedź na pytanie, ile oszczędzać na emeryturę. Każdy z nas powinien dopasować wysokość odkładanej kwoty do swoich bieżących możliwości. Jak jednak oszczędzać na emeryturę, kiedy nasza pensja nie pozwala nam na gromadzenie pieniędzy na starość? Tutaj również istnieje sprawdzone rozwiązanie, którym jest renta dożywotnia. Co to oznacza w praktyce?

Renta dożywotnia to rozwiązanie dla osób, które są właścicielami nieruchomości, gruntu lub innych środków trwałych. Dodatkowe świadczenia można otrzymać poprzez przekazanie swojej własności zaufanej firmie, która w zamian co miesiąc będzie wypłacała nam określoną w umowie kwotę. Ważne, aby w tym przypadku skorzystać z usług sprawdzonego funduszu hipotecznego, który wywiąże się ze swojego zobowiązania. Propozycja ta stanowi cenne koło ratunkowe, jeśli nie wiesz, gdzie najlepiej oszczędzać na emeryturę, a nie planujesz swojej własności przekazywać bliskim na drodze darowizny lub spadku.