Według ostatnich badań przeprowadzonych przez Santander Consumer Bank na potrzeby prowadzonej przez niego akcji edukacyjnej, zdecydowana większość Polaków nie oszczędza na emeryturę. Taką postawę reprezentuje ponad 70 proc. respondentów. Pieniądze nieco chętniej odkładamy natomiast na inne cele. W badaniu stwierdzono, że blisko połowa Polaków dysponuje oszczędnościami, a poduszka finansowa w przypadku 31 proc. badanych przekracza sumę pięciu wynagrodzeń.

Czy Polacy gromadzą oszczędności na emeryturę?

Z raportu „Czy pandemia zmieniła podejście Polaków do świadomości finansowej” opublikowanego przez Santander Consumer Bank wynika, że aż 76,1 proc. Polaków nie oszczędza pieniędzy na starość. Co ciekawe, finansów na emeryturę nie gromadzimy bez względu na reprezentowaną grupę wiekową oraz płeć.

Nieco inaczej wyniki prezentują się, jeśli spojrzymy na poziom wykształcenia respondentów. O swojej przyszłości na emeryturze według danych z raportu zdecydowanie częściej myślą badani z wykształceniem wyższym. 80 proc. badanych z wykształceniem średnim, podstawowym lub zawodowym myśli znacznie rzadziej o odkładaniu na jesień życia. Nie dziwi również fakt, że oszczędności na starość rzadko posiadają Polacy o niższych dochodach, które nie przekraczają 2000 lub 3000 zł na miesiąc. W pierwszej grupie aż 95 proc. rezygnuje z oszczędzania, w drugiej natomiast nieco ponad 81 proc. badanych.

Zdaniem specjalistów Santander Consumer Banku, to właśnie wysokość przychodów decyduje w przeważającej części o odkładaniu środków pieniężnych na emeryturę wśród Polaków. Ilość osób, które rezygnują z oszczędzania, spada proporcjonalnie do wzrostu pensji. I tak w grupie osób zarabiających od 4000 do 4999 zł na jesień życia pieniędzy nie odkłada ponad 77 proc. ankietowanych. W przypadku Polaków zarabiających więcej niż 5000 zł miesięcznie odsetek ten spada do 38,6 proc.

Mimo tak niepokojących danych eksperci finansowi twierdzą, że sytuacja wśród Polaków będzie się poprawiać. Skąd ten wniosek? Już co czwarta badana osoba (23,9 proc.) odpowiedziała, że pracując nad swoją poduszką finansową, nie zapomina o odkładaniu pieniędzy na starość. Wśród tej grupy osób również widać wyraźny wpływ zarobków na chęć oszczędzania. Według badania na jesień życia odkłada 61,4 proc. osób zarabiających powyżej 5000 zł miesięcznie. Rosnące zarobki Polaków napawają więc nadzieją, że zaczniemy myśleć bardziej o przyszłości.

Jak można oszczędzać na emeryturę?

Istnieje kilka metod, które pozwalają zwiększyć poduszkę finansową przeznaczoną na jesień życia. Jednym z najczęściej wybieranych sposobów jest gromadzenie dodatkowych środków na koncie oszczędnościowym lub lokacie. Część osób stara się również blokować nadprogramowe środki na swoim bieżącym rachunku bankowym. Po rozwiązania te sięga około 49 proc. badanych, którzy odkładają na emeryturę.

 oszczędności na emeryturę

Dodatkowo co czwarty Polak między 40. a 50. rokiem życia inwestuje w nieruchomości jako zabezpieczenie na przyszłość. Innym sposobem Polaków na gromadzenie oszczędności jest także udział w programach emerytalnych, wśród których największą popularnością cieszy się IKE oraz IKZE. Na taką formę oszczędzania wskazuje około 27 proc. społeczeństwa – zwłaszcza osoby młode około 30. roku życia, które zarabiają miesięcznie powyżej 5000 zł na rękę. Więcej na ten temat piszemy w artykule: Jak oszczędzać na emeryturę? 5 sposobów

Jak zapanować nad domowym budżetem na emeryturze?

Warunkiem sukcesu w oszczędzaniu na stare lata jest regularność i konsekwencja. Dzięki temu nawet niewielkie sumy pieniędzy odkładane co miesiąc pomogą zbudować zabezpieczenie finansowe na kilka, a nawet kilkanaście lat.

Dodatkowo warto zainteresować się innymi, alternatywnymi sposobami, które pozwalają zwiększyć wysokość comiesięcznych świadczeń emerytalnych. Coraz popularniejszym pomysłem jest renta dożywotnia. Czym jest to rozwiązanie? Warunkiem otrzymywania dodatkowych świadczeń jest w tym przypadku ukończenie 65. roku życia i posiadanie na własność nieruchomości. Dzięki temu dom lub mieszkanie, na które pracowaliśmy latami, może zacząć przynosić nam zysk na stare lata.

Metoda ta polega na podpisaniu z funduszem hipotecznym umowy, który w zamian za przekazanie swojej nieruchomości zobowiązuje się do comiesięcznego wypłacania świadczenia w kwocie przewidzianej w podpisanej umowie. Co istotne, ze swojej nieruchomości możesz korzystać dożywotnio, nawet jeśli zdecydujesz się ją wynająć. Jest to więc jeden z najlepszych sposobów, który stanowi odpowiedź na pytanie, jak zabezpieczyć się na starość.