Podwyżki cen można wyraźnie odczuć podczas codziennych zakupów. Niestety specjaliści prognozują, że także w 2022 roku nie ominą nas wzrosty cen. Już dzisiaj zapowiada się podwyższenie cen energii elektrycznej, wody i gazu, nadal ma drożeć również żywność. Rząd planuje też podniesienie akcyzy na tytoń oraz alkohol, a w Nowym Ładzie przewidziano zwiększenie i tak już wysokich składek ZUS dla przedsiębiorców. Na podstawie szacunkowych danych, przeciętna polska rodzina wyda w skali roku aż o 3 tys. zł więcej niż w roku 2021.

Drożyzna w Polsce – dlaczego wszystko jest droższe?

Istnieje co najmniej kilka powodów zwiększających się kosztów życia w Polsce. Najważniejszym z nich jest postępująca inflacja, która niedawno po raz pierwszy od ponad 20 lat przekroczyła poziom 6 proc. Niestety ekonomiści prognozują, że do końca roku wskaźnik ten może wzrosnąć do ponad 7 proc. Czarne scenariusze przewidują natomiast poziom inflacji po nowym roku równy 10 proc. Taka sytuacja spowoduje podwyżki cen gazu i prądu w 2022 roku. To z kolei w sposób oczywisty wpłynie na ceny na półkach sklepowych. Sytuacji nie poprawia również drożejące paliwo.

Uzasadnienie podwyżki cen wynika przede wszystkim z cichego przyzwolenia rządu i RPP na galopującą inflację. Taka sytuacja z punktu widzenia władzy, zwłaszcza po trudnym okresie lockdownów, jest korzystna. Dlaczego? Wzrost cen zapewnia budżetowi państwa większe wpływy z podatków oraz pośrednio obniża zadłużenie, co wynika ze spadku wartości pieniądza.

Podwyżka cen prądu i gazu w 2022 roku jest następstwem rosnących wciąż kosztów produkcyjnych oraz zwiększającego się zapotrzebowania na surowce energetyczne. Urząd Regulacji Energetyki od kilku miesięcy informuje już, że wzrost cen jest koniecznością. Podwyżki cen za surowce energetyczne w 2022 roku niestety dotkną obywateli na kilka różnych sposobów. Przede wszystkim za prąd, gaz lub paliwo płacimy podczas opłacania rachunków lub tankowania na stacji benzynowej. Rosnące koszty produkcji i transportu są również wliczone w cenę usług i produktów niezbędnych do życia.

starsza kobieta w sklepie sprawdza podwyżki cen żywności
Podwyżki cen prądu i gazu w 2022 roku

Urząd Regulacji Energetyki przewiduje, że podwyżki cen prądu w Polsce są nieuniknione. Dlaczego? Spółki energetyczne już zaczęły składać wnioski o nowe taryfy przewidziane dla gospodarstw domowych. Początkowo spekulowało się na temat wzrostu cen nawet o 40 proc. Obecnie mówi się o podwyżce na poziomie 20 proc. Jak taka podwyżka ceny prądu wpłynie na stan naszego portfela? Szacuje się, że przeciętna polska rodzina zużywa rocznie około 2100 kWh energii elektrycznej, za co płaci w przybliżeniu 1500 zł. Po podwyżce będzie to średnio 300 zł więcej w skali roku. Do kwoty tej należy również doliczyć tzw. opłatę mocową. Podwyżka w tym przypadku wyniesie około 25 zł w skali roku.

Na szczególną uwagę zasługują również podwyżki cen gazu w Polsce. Już w tym roku koszt gazu zwiększał się aż trzy razy. PGNiG przewiduje również kolejną podwyżkę od 2022 roku. Fakt ten wynika ze zwiększających się cen gazu na rynkach europejskich. Szacuje się, że podobnie jak podwyżka cen energii, cena gazu również wzrośnie o około 20 proc. W przypadku przeciętnej polskiej rodziny oznacza to zwiększenie rachunków o około 2 zł miesięcznie dla osób gotujących na gazie, o 11 zł dla osób podgrzewających wodę gazem i aż o 33 zł dla domów ogrzewających mieszkania tą metodą.

Od kiedy spodziewać się realnie podwyżki cen prądu i gazu? Wzrost rachunków niestety odczujemy zaraz po nowym roku.

Co zdrożeje po nowym roku? Żywność, czynsze, kredyty

Wzrost cen surowców energetycznych i wody, podwyżka cen chleba i pozostałych produktów spożywczych to wciąż nie koniec wydatków, z którymi przyjdzie nam się mierzyć w 2022 roku. Prawo do niepokoju mają zwłaszcza osoby, które spłacają kredyty. Wraz z podnoszeniem stóp procentowych, już pod koniec tego roku wzrosną raty kredytów. Z kolei zwiększające się koszty zatrudnienia pracowników oraz drożejące media sprawią, że niemalże każda wspólnota mieszkaniowa zdecyduje się na podwyżkę czynszów mieszkaniowych.

Biorąc pod uwagę znaczne podwyżki cen energii, gazu, paliwa, wody czy żywności w szczególnie trudnej sytuacji mogą znaleźć się emeryci i renciści. Mimo corocznej waloryzacji emerytur, mogą oni wciąż znacznie odczuwać skutki drożyzny w Polsce. Warto więc pomyśleć o dodatkowym źródle dochodów. Sprawdzonym pomysłem jest renta dożywotnia, która w zamian za zbycie swojej nieruchomości gwarantuje comiesięczny zastrzyk gotówki. Co istotne, ze swojej nieruchomości można korzystać dożywotnio. Więcej o tym rozwiązaniu przeczytasz we wpisie: Jak zabezpieczyć się na starość?