Strata najbliższej osoby wiąże się z ogromnym bólem. W obliczu takiej sytuacji mało kto myśli o codziennych sprawach, jak chociażby finansowe zabezpieczenie na następne lata. Według prawa polskiego wdowa może liczyć na przejęcie emerytury po mężu. Na czym polega i ile wynosi emerytura po mężu? Podpowiadamy!

Czy po śmierci męża żona może przejść na jego emeryturę?

Wiele osamotnionych żon pewnie się zastanawia, czy można przejąć emeryturę po mężu. Chociaż w prawie polskim nie ma takiej terminologii, to zabieg funkcjonuje pod nazwą “renta rodzinna”. Jest to świadczenie przysługujące nie tylko żonom, którym zmarli mężowie, lecz także osobom blisko spokrewnionym ze zmarłym. Jest ono wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wedle prawa obowiązującego na terenie Polski, wdowa może uzyskać zgodę na dziedziczenie emerytury po mężu. Dla wielu będzie to oznaczać poprawę sytuacji finansowej. Jednak trzeba pamiętać, że do uzyskania świadczenia muszą zostać spełnione pewne warunki.

Czy przyznanie renty rodzinnej to to samo co przyznanie emerytury?

Śmierć współmałżonka może prowadzić do poważnych trudności finansowych związanych z utratą środków przysługujących zmarłemu małżonkowi. W takich okolicznościach wdowa lub wdowiec mają możliwość ubiegania się o świadczenie wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Choć często nazywa się je potocznie „emeryturą po mężu”, w rzeczywistości jest to renta rodzinna, która przysługuje najbliższym zmarłego, o ile spełniają oni określone kryteria. W praktyce pojęcia te można więc uznać za tożsame i bywają one stosowane zamiennie.

Renta rodzinna przysługuje członkom rodziny, którzy są uprawnieni do jej otrzymania po osobie, która w momencie śmierci miała prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy. Świadczenie to należy się także po osobie ubezpieczonej, która spełniła warunki do przyznania emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy. Przy ocenie prawa do renty rodzinnej zakłada się, że zmarły był całkowicie niezdolny do pracy.

Komu przysługuje prawo do emerytury po zmarłym mężu?

Do renty rodzinnej mają prawo bliscy osoby, która w chwili śmierci miała ustalone prawo do pobierania emerytury, bądź spełniała warunki do jej uzyskania, a także pobierała rentę z tytułu niezdolności do pracy. Innymi kryteriami może również być prawo do emerytury pomostowej, zasiłek przedemerytalny czy nauczycielskie świadczenie kompensacyjne.

Przejście na emeryturę po mężu będzie możliwe tylko w przypadku, gdy osoba ubiegająca się o świadczenie spełnia wymagane kryteria. Jeśli wdowa lub wdowiec chce się o nie ubiegać, musi ukończyć 50. rok życia lub być osobą niezdolną do podjęcia pracy. Następnym wymogiem jest wychowywanie dziecka, wnuków czy rodzeństwa uprawnionych do renty rodzinnej. Trzeba natomiast pamiętać, że krewny nie powinien mieć więcej niż 16 lub 18 lat, jeśli nadal się kształci. Od kryterium wiekowego jest jedno odstępstwo. Wiek dziecka nie ma żadnego znaczenia, jeśli jest ono niezdolne do pracy lub samodzielnej egzystencji, a tym samym uprawnione do renty rodzinnej. Istnieje także możliwość przyznania tymczasowej emerytury dla niepracującej żony, która po śmierci małżonka nie ma środków do życia.

Co więcej, do pobierania świadczenia uprawnione są nie tylko wdowy i wdowcy. Prawo do niego mają także dzieci własne lub drugiego małżonka, a także dzieci przysposobione i wnuki oddane na wychowanie przynajmniej na rok przed śmiercią zmarłego. We wszystkich wymienionych przypadkach także występuje kryterium wiekowe – podopieczni muszą mieć mniej niż 16 lat lub 25 w przypadku kontynuowanie nauki.

Komu natomiast nie przysługuje renta rodzinna? Świadczenie nie jest przyznawane, jeśli w małżeństwie obowiązywała rozdzielność majątkowa.

Kiedy należy się emerytura po mężu?

Aby wdowa lub wdowiec mogli spełnić niezbędne warunki do otrzymania świadczenia, muszą osiągnąć wiek co najmniej 50 lat w momencie śmierci swojego współmałżonka. Ponadto wymagane jest, aby osoby te były niezdolne do pracy albo zajmowały się wychowaniem dziecka, które jest uprawnione do otrzymywania renty po zmarłym rodzicu. Renta rodzinna jest wypłacana dziecku do ukończenia przez nie 16 lat lub do 25 lat, jeśli kontynuuje naukę.

Starsza kobieta licząca, ile wynosi emerytura po mężu

Emerytura po zmarłym mężu dla emerytki – ile procent?

Świadczenie po zmarłym małżonku mogą otrzymać nie tylko wdowy, lecz także mężczyźni po zmarłych żonach. Jednak pobieranie renty przez wdowców nie jest zazwyczaj korzystne, ponieważ emerytura wypłacana kobietom jest niższa ze względu na dopuszczalny wiek emerytalny.

To, ile wynosi emerytura po mężu, jest w dużym stopniu zależne od ilości osób uprawnionych do renty. To także warunkuje, jaki procent emerytury po mężu zostanie przydzielony rodzinie przez ZUS.

Kwota renty wynosi:

  • 85% świadczenia zmarłego – jeżeli do renty rodzinnej uprawniona jest jedna osoba;
  • 90% świadczenia zmarłego – jeżeli do renty rodzinnej uprawnione są dwie osoby;
  • 95% świadczenia zmarłego – jeżeli do renty rodzinnej uprawnione są trzy osoby lub więcej.

Wysokość emerytury po mężu ulega corocznej waloryzacji. W praktyce oznacza to, że bliscy zmarłego otrzymają w 2023 roku wyższe świadczenie niż w latach poprzednich.

W przypadku śmierci najbliższego warto zastanowić się nad dodatkowym źródłem dochodów dla emerytów i rencistów. Na szczególną uwagę zasługuje renta dożywotnia. Jak to działa w praktyce? Aby uzyskać comiesięczną rentę dożywotnią przekazujesz swoją nieruchomość Funduszowi Hipotecznemu z możliwością jej dożywotniego użytkowania. W zamian otrzymujesz co miesiąc dodatkowy zastrzyk gotówki. Renta dożywotnia jest corocznie waloryzowana. Renta dożywotnia jest bezpiecznym rozwiązaniem na poprawę budżetu osoby starszej. W Polsce Fundusze Hipoteczne wypłacają seniorom renty już od 2010 r. Emerytka może się także zdecydować na 500 plus dla seniora czy ponowne przeliczenie emerytury.

Jakie dokumenty należy mieć, aby otrzymać prawo do emerytury po mężu?

Jakie dokumenty musi przedstawić osoba ubiegająca się o świadczenie emerytalne po mężu? Są to między innymi akt małżeństwa, pismo stwierdzające datę zgonu, oświadczenie o pozostawaniu we wspólności małżeńskiej.

Kobiety pobierające świadczenie emerytalne muszą być szczególnie ostrożne, ponieważ emerytura po mężu dla pracującej żony jest wliczana w progi dochodowe. ZUS ma prawo do zmniejszenia dodatku, jeśli świadczeniobiorca osiągnie przychód wyższy niż przeciętne wynagrodzenie. W szczególnych przypadkach ma prawo do zawieszenia emerytury po małżonku.

Wniosek o emeryturę po mężu – jak wypełnić i gdzie złożyć?

Aby uzyskać świadczenie, należy złożyć specjalny wniosek w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Jakie dokumenty musi przedstawić osoba ubiegająca się o świadczenie ZUS, takie jak emerytura po mężu? Specjalny wniosek można pobrać ze stronywww.zus.pl lub z najbliższej terenowej jednostki organizacyjnej ZUS. Należy go jednak także uzupełnić o inne dokumenty – są to między innymi akt małżeństwa, dokument potwierdzający datę urodzenia i śmierci współmałżonka, dokument potwierdzający wiek osoby, która ubiega się o przyznanie renty rodzinnej. Gotową dokumentację należy wysłać lub dostarczyć do najbliższej terenowej jednostki organizacyjnej ZUS.

Kobiety pobierające świadczenie muszą być szczególnie ostrożne, ponieważ emerytura po śmierci małżonka dla pracującej żony jest wliczana w progi dochodowe. ZUS ma prawo do zmniejszenia dodatku, jeśli świadczeniobiorca osiągnie przychód wyższy niż przeciętne wynagrodzenie. W szczególnych przypadkach ma on prawo do zawieszenia emerytury po małżonku.

Najczęściej zadawane pytania o otrzymanie emerytury po zmarłym małżonku

Wiele osób po utracie współmałżonka odczuwa pustkę i ból. Z czasem jednak pojawiają się pytania o swoją przyszłość finansową np. czy można przejść na emeryturę męża po jego śmierci. Emerytura po mężu – kiedy się należy? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na te pytania.

Czy można jednocześnie pobierać własną emeryturę i po zmarłym mężu?

Wiemy już, czy żona po śmierci męża może przejść na jego emeryturę. Trzeba jednak pamiętać, że według ZUS nie ma możliwości jednoczesnego pobierania emerytury swojej i zmarłego małżonka. Wdowa lub wdowiec ma jednak prawo wybrać, które świadczenie chce otrzymywać, co pozwala postawić na korzystniejsze dla siebie rozwiązanie.

Ile lat trzeba być małżeństwem, aby dostać emeryturę po mężu?

Rozważając warunki renty rodzinnej, u wielu osób pojawia się pytanie: emerytura po mężu – ile lat małżeństwa jest konieczne, aby otrzymać świadczenie? Odpowiedź może być dla wielu z nas zaskakująca, ponieważ przepisy nie określają dokładnie, ile powinno trwać małżeństwo, by możliwe było dziedziczenie emerytury po mężu. W świetle prawa staż małżeński nie jest więc istotny, aby było możliwe przejście na emeryturę po mężu.

Czy emerytura po mężu dla pracującej żony jest możliwa?

Tak, jednak należy pamiętać, że wysokość emerytury po mężu może zostać zmniejszona, jeśli osoba uprawniona do jej otrzymywania osiąga przychód z tytułu zatrudnienia lub prowadzenia działalności podlegającej obowiązkowemu ubezpieczeniu społecznemu. Zdarza się, że emerytura po śmierci męża jest zawieszona ze względu na uzyskiwane przychody wdowy lub wdowca.

Ile wynosi emerytura po mężu?

To, ile emerytury po mężu dostaniemy, uzależnione jest od ilości osób uprawnionych do renty rodzinnej. Warunkuje to, jaki procent emerytury po mężu będzie nam przysługiwać.

Emerytura po mężu – zasady jej przyznawania:

  • 85% świadczenia zmarłego – jeżeli do renty rodzinnej uprawniona jest jedna osoba;
  • 90% świadczenia zmarłego – jeżeli do renty rodzinnej uprawnione są dwie osoby;
  • 95% świadczenia zmarłego – jeżeli do renty rodzinnej uprawnione są trzy osoby lub więcej.

Dodatkowo emerytura po zmarłym małżonku podlega cyklicznej waloryzacji.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać emeryturę po mężu?

Emerytura po małżonku to potoczne określenie dla renty rodzinnej. Aby emerytura po śmierci męża została przyznana, należy spełnić kilka warunków. Jeśli wdowa lub wdowiec chce się o nią ubiegać, musi ukończyć 50. rok życia lub być osobą niezdolną do podjęcia pracy. Innym wymogiem jest wychowywanie dziecka, wnuków czy rodzeństwa uprawnionych do renty rodzinnej, którzy nie powinni mieć więcej niż 16 lub 18 lat, jeśli nadal się kształcą (kryterium wiekowe nie dotyczy krewnych niezdolnych do pracy lub samodzielnej egzystencji).

Emerytura po zmarłym mężu oznaczająca rentę rodzinną przysługuje też niepracującej wdowie, która pozostała bez środków do życia.

Czy będzie wdowia emerytura w 2024 roku?

Emerytura dla wdowy po mężu to projekt zapewniający wdowie lub wdowcowi możliwość zachowania własnej emerytury lub renty przy jednoczesnym zachowaniu prawa do otrzymywania 50 procent świadczenia zmarłego małżonka albo odwrotnie – pobieranie emerytury zmarłego małżonka w pełnej wysokości oraz połowy swojego świadczenia. Mimo początkowych obietnic, niestety emerytura po zmarłym mężu wciąż znajduje się w fazie obrad, jednak została jednogłośnie poparta przez Komisję Polityki Społecznej i Rodziny. Na takie przejęcie emerytury po mężu trzeba więc jeszcze poczekać.