Mini ogródek warzywny na balkonie to rozwiązanie wyjątkowo popularne w ostatnim czasie. Nikogo to chyba nie dziwi — w prosty, szybki i niedrogi sposób można stworzyć namiastkę prawdziwego ogrodu i cieszyć się świeżymi, zdrowymi warzywami i ziołami na co dzień. Wystarczy balkon i chęć działania. A jak uprawiać warzywa i zioła na balkonie, dowiesz się z tego artykułu.

Krok 1: balkon

To, jak duży jest balkon, na którym piętrze budynku jest położony oraz jak usytuowany względem słońca, determinować będzie nasze możliwości w zakresie uprawy. Zarówno to ile, jak i co będziemy mogli uprawiać w naszym mini ogródku. Czy zawsze istnieje możliwość, aby stworzyć ogród na balkonie? Niestety nie. Takie przedsięwzięcie odradzamy osobom, których balkon usytuowany jest nad ruchliwą ulicą, pełną samochodów, a tym samym spalin. Trudno wykorzystać w kuchni warzywa i zioła, które wzrastały w tak zanieczyszczonych warunkach.

Jeśli Twój balkon usytuowany jest na wyższym piętrze, do tego w bloku na uboczu lub w głębi osiedla, taka lokalizacja będzie zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem. Istotna będzie także ekspozycja balkonu na słońce. Większość warzyw, a także chętnie uprawiane w mini ogródkach truskawki, potrzebuje dla wzrostu ciepła i światła. Dobrze nasłoneczniony balkon zapewni uprawie optymalne warunki. Jednak, jeśli brakuje nam nieco słońca na balkonie, nic straconego. Wybrane gatunki ziół, np. mięta, melisa, czy estragon poradzą się w bardziej zacienionym ogródku bez problemu.

Krok 2: pojemniki na warzywa

Pojemniki, w których będziemy uprawiać warzywa i zioła w naszym ogrodzie na balkonie, powinny być dobrane do potrzeb i wielkości poszczególnych gatunków. Niektóre z nich osiągają spore rozmiary i potrzebują równie dużej przestrzeni do rozrostu. Standardowe doniczki o wymiarach 30 x 30 cm sprawdzą się w przypadku uprawy cebuli, szczypiorku, sałaty oraz wszystkich ziół. Inne warzywa będą potrzebowały nieco większych pojemników.

Wybierając pojemniki, kierujmy się nie tylko ich rozmiarami, ale i walorami estetycznymi. To istotne, ponieważ w ten sposób stworzymy mini ogródek, który będzie dostarczał nam świeżych, zdrowych warzyw i ziół, a jednocześnie będzie stanowił piękną dekorację balkonu. Spośród czego możemy wybierać? Poza klasycznymi plastikowymi pojemnikami możemy sięgnąć po drewniane skrzynki, czy metalowe wiaderka. Istotne, aby wybrane pojemniki były w pełni odporne na działanie czynników atmosferycznych, a zatem dedykowane wykorzystaniu na zewnątrz.

Krok 3: warzywa

Co możemy uprawiać w ogródku na balkonie? Najwygodniej będzie zdecydować się gatunki i odmiany, które nie osiągają zbyt dużych rozmiarów, nie potrzebują do rozrostu dużej przestrzeni, i które nie wytwarzają głębokiego systemu korzeniowego. Już na początku naszej przygody z ogrodnictwem na balkonie powinniśmy więc skreślić warzywa kapustne, dyniowate (poza ogórkiem) oraz warzywa korzeniowe. Znakomicie sprawdzą się natomiast:

  • rzodkiewka i sałata,
  • pomidorki koktajlowe,
  • cebula i szczypior,
  • seler i pietruszka (dla naci),
  • kalarepa,
  • papryka,
  • ogórki,
  • cukinie,
  • patisony.

 

Do tego cały zestaw ziół, m.in.: tymianek, macierzanka, szałwia, melisa, bazylia, oregano, mięta, rozmaryn, estragon, czy lawenda.

Jak widać możliwości mamy naprawdę wiele. A korzyści płynące z codziennej dawki świeżych, zdrowych, ekologicznie uprawianych na własnym balkonie warzyw i ziół nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Dowiedz się więcej o zdrowym menu seniora i znaczeniu warzyw w codziennej diecie z naszego artykułu Dietetyk radzi – jak być zdrowym seniorem?

Krok 4: przygotowujemy warzywnik

Jak założyć ogród na balkonie? Podobnie jak ten tradycyjny. Dla najpewniejszych efektów warto nasiona rozsiać w skrzynkach i pojemnikach nieco wcześniej i pozostawić na początek w domu. Na balkon możemy wstawić skrzynki późną wiosną, gdy już pojawią się w nich dobrze uformowane rozsady.

Do warzyw o głębszym systemie korzeniowym należy dobrać odpowiednio głębokie pojemniki. Skrzynki można także wyłożyć agrowłókniną. Jeśli korzystamy z plastikowych lub metalowych wiaderek, konieczne będzie przewiercenie w ich dnie otworów. Jaka ziemia będzie najlepsza dla naszych warzyw? Optymalnym podłożem dla gatunków warzyw i ziół uprawianych na balkonie, będzie ziemia ogrodowa wymieszana z kompostem, piaskiem i dodatkiem rozluźniającym, np. keramzytem.