O tym, że aktywność fizyczna w jesieni życia ma szczególne znaczenie i przynosi wiele pozytywnych rezultatów, pisaliśmy już wielokrotnie. Teraz jednak skupimy się na tańcu, ponieważ jak się okazuje, ta forma aktywności to same zalety. Dlaczego taniec jest tak znakomitą propozycją dla seniorów? Oto najważniejsze powody, dla których powinieneś zacząć tańczyć.

Taniec to doskonała forma aktywnego spędzania czasu

Jeśli tylko nie ma ku temu zdrowotnych przeciwwskazań, niezależnie od wieku powinniśmy jak najwięcej się rusza. Aktywne spędzanie czasu ma przecież wyjątkowo dobroczynny wpływ na nasze zdrowie, samopoczucie, kondycję fizyczną i nastrój. Taniec będzie tutaj idealną propozycją. Dlaczego? Bo tańczyć może każdy — niezależnie od wieku, płci, umiejętności, czy stopnia sprawności fizycznej. Wystarczy muzyka, w rytm której tańczy się nam po prostu najlepiej. Jeśli nie możesz pozwolić sobie na zbyt intensywny wysiłek, już samo kołysanie się przy ulubionych dźwiękach przyniesie Ci sporo satysfakcji, a jeśli taniec stanie się dla Ciebie sposobem na regularną aktywność, bardzo szybko przekonasz się o jego dobroczynnym wpływie na samopoczucie.

Tańcząc… młodniejemy!

Taniec wyzwala endorfiny, czyli tzw. hormony szczęścia. Dzięki temu nie tylko lepiej się czujemy i mamy lepszy nastrój, ale także w mniejszym stopniu odczuwamy ból (co istotne jest np. w przewlekłych schorzeniach). Co więcej, swobodne poruszanie się, kołysanie i podrygiwanie w rytm muzyki pozwala dotlenić organizm, a to jak wiadomo, wpływa pozytywnie zarówno na nasze zdrowie, jak i samopoczucie. W końcu taniec i muzyka pozwalają choć na chwilę oderwać się od codzienności i powrócić wspomnieniami do młodzieńczych lat. Wszystko to sprawia, że… młodniejemy! Nie tylko duchem.

Taniec sprawia, że krew lepiej krąży, organizm jest doskonale dotleniony, mięśnie pracują lepiej, a my jesteśmy zrelaksowani i szybciej pozbywamy się nagromadzonego stresu. Tańcząc, nabieramy energii i chęci do działania, a nawet

wiczymy pamięć (wszak kroki w tańcu, czy układ taneczny wymagają od nas skupienia i zapamiętywania). Co więcej, udowodniono, że taniec ma pozytywny wpływ na osoby z chorobą Parkinsona. Jeśli więc chcesz nieco spowolnić nieuchronny proces starzenia — zacznij tańczyć.

Taniec pozwala zawierać nowe znajomości i poznawać ludzi z pasją

Kurs tańca dla seniorów, czy też wieczór w pobliskiej kawiarni z muzyką na żywo i możliwością potańczenia w jej rytmie, to doskonała sposobność, aby wyjść z domu i poznać nowych ludzi. W jesieni życia to szczególnie ważne, ponieważ seniorzy są szczególnie narażeni na depresję. Jeśli czujesz się samotny, rozejrzyj się za kursem tańca. Może pobliski dom kultury organizuje tego typu zajęcia dla seniorów?

Zajęcia taneczne będą szczególnie atrakcyjną propozycją dla osób, które chcą zgłębić tajniki tańca, interesują się konkretnym stylem tanecznym, czy też zależy im na zdobyciu nowych umiejętności. Kursy dedykowane seniorom oferują tempo pracy dostosowane do stopnia sprawności osób starszych, zatem taniec nie wyrządzi nikomu absolutnie żadnej krzywdy. A nowe znajomości zawarte podczas kursu tańca z pewnością wniosą w życie seniora sporo radości. Poza tym, wraz z innymi osobami z kursu tańca można wybrać się na potańcówkę.

Potańcówka to doskonały sposób, aby sięgnąć po niecodzienną kreację

Panowie w garniturach, panie w sukniach koktajlowych, a nawet wieczorowych… Na co dzień raczej brakuje okazji, aby sięgnąć po elegancką kreację i spędzić miły wieczór w równie miłym towarzystwie. Wieczór taneczny organizowany, np. w pobliskim domu kultury będzie idealną sposobnością, aby spędzić czas zupełnie inaczej niż zwykle.

Zaletą wieczorków tanecznych dla seniorów jest to, że osoby, które tam przychodzą, są w zbliżonym wieku, co stwarza swobodną atmosferę i pozwala dostosować rodzaj muzyki do preferencji seniorów. W takich okolicznościach wszyscy po prostu czują się komfortowo.

Warto pamiętać aby w okresie pandemii koronawirusa nie uczestniczyć w zajęciach grupowych oraz nie organizować spotkań towarzyskich. Dla bezpieczeństwa własnego i innych należy unikać miejsc publicznych. W tym czasie dobrym pomysłem będzie taniec i słuchanie muzyki w domu, czy mieszkaniu, co zapewni dawkę endorfin oraz codziennej aktywności fizycznej.