Odpowiednio przygotowany świąteczny stół to jeden z elementów naszej wielkanocnej tradycji. Ponadto, piękne dekoracje stołu sprawią, że śniadanie wielkanocne i każdy świąteczny posiłek spożywany przy stole zyskają bardziej uroczysty charakter i będą jeszcze przyjemniejszą chwilą. A tych nigdy za wiele, prawda? Zastanawiasz się, jak przygotować wielkanocny stół? Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka praktycznych wskazówek oraz inspirujących pomysłów. Zapraszamy do lektury!

Jak powinien wyglądać stół wielkanocny?

Przede wszystkim — odświętnie i elegancko. Podobnie, jak w przypadku przygotowywania bożonarodzeniowego stołu (pisaliśmy o tym w artykule Poradnik: Jak udekorować świąteczny stół?), tak i tutaj warto zatroszczyć się o każdy drobiazg, który pomoże nam podkreślić uroczysty klimat Świąt Wielkiej Nocy. Z drugiej strony — nie zapominajmy, że Święta Wielkanocne to czas radości kojarzący się także z budzącą się do życia przyrodą. Dlatego z pewnością szczypta luzu nie zaszkodzi, za to sprawi, że radosny, świeży, wiosenny nastrój zagości nie tylko przy stole, ale i w całym domu.

 

Poszukujesz dodatkowych środków? Sprawdź rentę dożywotnią!

 

Jak przygotować wielkanocny stół?

Święta Wielkanocne to w naszej tradycji czas radosny i uroczysty. Śniadanie wielkanocne stanowi tutaj najistotniejszy i chyba najbardziej celebrowany przez wszystkich moment podczas Świąt. Jednak równie istotne będą wszystkie świąteczne posiłki. Tradycyjnie większość wielkanocnego czasu spędzamy w rodzinnym gronie przy stole właśnie. Odpowiednie jego przygotowanie to zatem naprawdę ważne zadanie. Od czego zacząć?

Biały obrus i zielony bukszpan

Zgodnie z tradycją wielkanocny stół powinniśmy nakryć białym obrusem. Takie nakrycie należy do najbardziej eleganckich i odświętnych, a biel sama w sobie stanowi doskonałe tło dla dalszych świątecznych dekoracji. Jedną z nich jest bukszpan, który poza wielkanocnym koszyczkiem, czy zielonymi kompozycjami w wazonie, powinien znaleźć się także na wielkanocnym stole — bezpośrednio, np. w formie bukszpanowych dekoracji ułożonych tuż przy zastawie stołowej.

Zastawa stołowa

Wybieramy oczywiście tę odświętną i elegancką. Najlepiej sprawdzają się klasyczne zestawy w odcieniach bieli, jednak oczywiście nakrywany do stołu zastawą, którą posiadamy i która według naszego uznania prezentuje się najbardziej elegancko.

Dla każdej osoby, która zasiądzie przy wielkanocnym stole, przygotowujemy dwa talerze płaskie — jeden do dania głównego, drugi do przekąsek. Jeśli świąteczne menu przewiduje zupę, np. biały barszcz, konieczny będzie dodatkowo talerz głęboki. Samą zupę powinniśmy serwować w wazie.

Łyżkę i nóż układamy po prawej stronie talerzy (nóż ostrzem w kierunku talerzy), z kolei widelec po stronie lewej (wygięciem w dół). Na górze talerzy kładziemy małą łyżeczkę oraz sztućce do deseru.

Na koniec serwetki. Powinny znaleźć się po lewej stronie, powyżej sztućców. Jakie wybrać? Dobrym rozwiązaniem będą klasyczne białe, jednak te zdobione świątecznymi motywami lub w wiosennych radosnych kolorach świeżej zieleni, lub żółci także sprawdzą się doskonale. Pamiętaj jedynie, że bardziej eleganckim rozwiązaniem będą zawsze serwetki materiałowe, a nie papierowe. W kwestii koloru — warto zadbać, aby współgrał z innymi elementami dekoracji. W przeciwnym przypadku stół zamiast elegancko prezentował się będzie raczej pstro.

Dekoracje

Na świąteczny stole nie może zabraknąć dekoracji. Tradycyjnie będą to:

  • zielony bukszpan — ułożony np. wokół talerzy,
  • świeże wiosenne kwiaty, np. żonkile. Rośliny prezentują się tak efektownie, że wystarczy je po prostu wsadzić do wazonu. Tworzenie skomplikowanych kompozycji nie będzie konieczne;
  • bazie, zielone gałązki — te także będą pięknie prezentować się w wazonie,
  • baranek wielkanocny z czerwoną chorągiewką i złotym krzyżykiem — ustaw go na talerzyku lub spodku z zasianą rzeżuchą, lub młodymi pędami owsa,
  • koszyk lub talerz pisanek,
  • koszyczek ze święconką lub, jeśli ten jest sporych rozmiarów, poświęcone pokarmy wyłożone na elegancki talerz (może być nakryty świąteczną serwetką). Ważne, aby pobłogosławione pokarmy znajdowały się na stole w miejscu, do którego wszyscy będą mieli swobodny dostęp.

Wymienione elementy dekoracyjne stołu to rozwiązania wynikające z tradycji świąt. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby wśród ozdobnych drobiazgów znalazły się także małe, żółte kurczaczki, szare zajączki, wianek udekorowany kwiatami i baziami, czy też elegancka szklana misa (a nawet słoik) wypełniona po brzegi kolorowymi jajeczkami (mogą być z czekolady).

Wielkanoc to szczególny czas. Wykorzystaj zatem każdy dekoracyjny pomysł, aby Twój świąteczny stół pięknie się prezentował i dostarczał wszystkim radości, ze wspólnego, wielkanocnego biesiadowania przy stole.

Mimo okresu wielkanocnego nie możemy zapominać o panującej pandemii koronawirusa. Dla bezpieczeństwa własnego oraz swoich bliskich pozostańmy we własnych domach nawet w trakcie Świąt Wielkiej Nocy.