Ekologia to temat, który coraz bardziej interesuje także seniorów. Jak się bowiem okazuje, dobro naszej planety jest dla nas wszystkich równie ważne, a bardziej ekologicznym można stać się w każdym momencie życia. Jak być eko seniorem na co dzień? Dla wszystkich zainteresowanych przygotowaliśmy 10 praktycznych porad w tym zakresie. Zapraszamy do lektury i zachęcamy do wdrażania tych prostych, a zarazem bardzo ekologicznych rozwiązań w życie!

1. Na zakupy zabieraj ze sobą torbę wielorazowego użytku

Najlepiej wykonaną z mocnej tkaniny (jeśli się zabrudzi, można będzie ją wyprać). Dzięki temu nie będą Ci już potrzebne torby plastikowe. Popularne „reklamówki” rozkładają się aż 400 lat! Plastik zanieczyszcza wody i glebę. Szkodzi zarówno ludziom, jak i zwierzętom. Być ekologicznym to m.in. ograniczyć użytkowanie plastikowych opakowań, w tym toreb do absolutnego minimum.

2. Środki czystości przygotowuj w domu

Jak się okazuje, domowe sposoby na skuteczne sprzątanie i czyszczenie kuchennego sprzętu są bardzo ekologiczne. Wystarczy cytryna, soda oczyszczona, ocet, czy olejki eteryczne, aby przygotować eko środki czystości. Jak to zrobić i w jaki sposób czyścić domowy sprzęt? Pisaliśmy szerzej na ten temat w artykule Poznaj 6 domowych sposobów na łatwe czyszczenie sprzętu kuchennego.

3. Do domowego sprzątania wybieraj ściereczki z mikrofibry

Ściereczki kuchenne z mikrofibry możesz swobodnie prać w pralce. To rozwiązanie wielorazowego użytku, ponieważ zabrudzona ściereczka nie ląduje w koszu, a po praniu znów nadaje się do sprzątania. Ściereczki z mikrofibry są trwałe, wytrzymałe i niedrogie. Sprzątanie z ich wykorzystaniem to zatem czysta oszczędność!

Poszukujesz dodatkowych środków do emerytury? Sprawdź rentę dożywotnią!

4. Używaj trybu eco w zmywarce, a pralkę „ładuj” do pełna

To proste i nie wymaga od nas żadnego wysiłku, za to pozwala na znaczną oszczędność wody. Ponadto, maksymalne ładowanie pralki pozwala ograniczyć wydatki na środki piorące. Jak widać ekologia to doskonały sposób także na to, aby zadbać o domowy budżet.

5. Gotuj z przykrywką

W odpowiedniej, nie za dużej ilości wody. W ten sposób ograniczymy zużycie zarówno wody, jak i energii elektrycznej lub gazu, a przy okazji zadbamy o nasze posiłki (gotowanie w ten sposób zatrzymuje w pożywieniu więcej witamin i składników mineralnych).

6. Wyłączaj światło i sprzęt elektroniczny

Prąd w naszych domach dostarczają elektrownie, które produkując go, spalają węgiel. Warto zatem zadbać o ograniczenie zużycia energii elektrycznej. W tym przypadku musimy także pamiętać, że urządzenia elektroniczne pozostawione w trybie czuwania (sygnalizują to świecące się diody na sprzęcie) wciąż pobierają prąd. Dlatego należy je wyłączać z gniazdka. Jeśli właśnie nie korzystasz z telewizora, czy ładowarki do telefonu – odłącz je z kontaktu.

7. Pij wodę z kranu

To ekologiczne i bezpieczne rozwiązanie. Woda z kranu często bywa lepszej jakości niż ta butelkowana. Jakość wody wodociągowej określa bowiem prawo – polskie i unijne. Sama woda podlega ścisłej, bieżącej kontroli. Picie wody z kranu to dla seniorów potrójna korzyść – ograniczone wydatki na wodę butelkowaną, brak konieczności dźwigania ciężkich butelek ze sklepu do domu i ograniczenie zużycia plastiku.

8. Jeśli masz własny ogródek – zorganizuj kompostownik

Własny kompostownik to możliwość przygotowywania eko nawozów dla roślin, zarówno tych ogrodowych, jak i hodowanych w domu. Wystarczy np. skórka od banana, fusy z kawy i herbaty, popiół, czy skorupki jaj.

9. Rób zakupy i opłacaj rachunki przez internet

To ekologiczne, ograniczające np. zużycie papieru rozwiązanie, a przy tym ogromna wygoda i oszczędność czasu oraz pieniędzy. Więcej wskazówek w tym temacie zawarliśmy w artykule Nowoczesny senior zakupy robi online!

Jeszcze więcej oszczędności papieru przynosi czytanie w internecie – książek, czasopism, czy magazynów.

10. Segreguj śmieci, leki oddawaj do apteki, a szklane butelki zwracaj

Do segregowania śmieci nie trzeba chyba nikogo przekonywać. W tym miejscu warto jednak pamiętać także o tym, aby zużyte baterie, czy niesprawny sprzęt elektroniczny RTV i AGD wyrzucać tylko w miejscach do tego przeznaczonych lub podczas zbiórki tego typu sprzętu przez lokalne służby. Przeterminowane lub niepotrzebne lekarstwa oddawaj do apteki. Z kolei szklane butelki możesz oddawać do skupu, jeśli taki w pobliżu się znajduje. W przypadku wybranych butelek po piwie możesz zwracać je do sklepu, nawet w sytuacji, gdy nie posiadasz paragonu zakupu piwa. Sklep zwróci nam należną kaucję za szklane butelki.