Poszukujesz tanich i skutecznych sposobów czyszczenia kuchni i sprzętu AGD? Okazuje się, że mamy ich pod ręką całkiem sporo. Warto po nie sięgać, ponieważ w ten sposób oszczędzamy zarówno pieniądze (o oszczędzaniu i domowym budżecie piszemy szerzej w artykule Jak opanować domowy budżet? Poradnik finansowy dla seniora), jak i czas. Do tego domowe sposoby na czyszczenie sprzętów AGD uwzględniają nietoksyczne, najczęściej w pełni ekologiczne środki, które szybko i łatwo przygotujemy sami, z ogólnodostępnych produktów.

Jak czyścić kuchenne AGD? Poniżej prezentujemy kilka sprawdzonych sposobów, które pozwolą nam utrzymać lodówkę, piekarnik, kuchenkę oraz inny drobny sprzęt kuchenny w nienagannym stanie. A zanim przystąpimy do porządków, zaopatrzmy się w:

  • ocet,
  • sodę oczyszczoną,
  • cytrynę i kwasek cytrynowy,
  • olejki eteryczne,
  • butelkę ze spryskiwaczem,
  • miseczkę,
  • ściereczkę z mikrofibry,
  • gąbkę.

Czyszczenie piekarnika

Nawet bardzo uważając i starając się nie ubrudzić piekarnika podczas jego użytkowania, najczęściej i tak zauważamy w jego wnętrzu tłuste plamy, zachlapania, czy nawet resztki przygotowywanego jedzenia. To nieuniknione. Możemy jednak poradzić sobie z tego typu zabrudzeniami. Przede wszystkim jednak zrezygnujmy z konwencjonalnych środków chemicznych i detergentów, ponieważ te nie nadają się do czyszczenia powierzchni, które następnie mają kontakt z żywnością. Tutaj warto postawić na rozwiązania bardziej naturalne. Jak skutecznie wyczyścić piekarnik domowymi sposobami?

Naczynie z wodą i plasterkami cytryny

To zdecydowanie najprostszy sposób na wyczyszczenie piekarnika. Wystarczy wstawić do niego naczynie wypełnione wodą oraz kilkoma plasterkami cytryny – po jej zagotowaniu (w tym celu uruchamiamy piekarnik) nawet najbardziej uporczywe plamy i resztki jedzenia bez trudu znikną ze ścianek piekarnika. Następnie wystarczy je przetrzeć ściereczką z odrobiną sody oczyszczonej. Warto w tym miejscu dodać, że cytryna to uniwersalny i niezastąpiony środek do czyszczenia sprzętu AGD. Dodatkowo zneutralizuje nieprzyjemny zapach wewnątrz piekarnika, np. zapach spalenizny.

„Pasta” do czyszczenia

Tego typu środek, który przypomina konsystencją właśnie pastę, przygotujemy z 1 szklanki sody oczyszczonej, 2 łyżeczek soli oraz gorącej wody, której potrzebujemy zaledwie tyle, aby połączyć składniki i stworzyć pastę. Ten domowy środek do czyszczenia piekarnika należy pozostawić na czyszczonych powierzchniach na około 5 minut, a następnie zmyć wilgotną ściereczką.

Czyszczenia lodówki

Lodówka „lubi” się brudzić. Do tego dochodzą często nieprzyjemne zapachy, będące mieszaniną zanieczyszczeń oraz zapachu przechowywanej żywności. W związku z tym, że w lodówce przechowujemy jedzenie, sprzęt ten powinien być zawsze nienagannie czysty i świeży. Pomogą nam w tym proste, sprawdzone sposoby.

Środek na pleśń i do dezynfekcji

Zdarza się, że w lodówce pojawi się pleśń. W takiej sytuacji, po standardowym umyciu wszystkich ścianek i półek lodówki, powinniśmy ją przetrzeć środkiem stworzonym z sody oczyszczonej, octu oraz wody destylowanej. Wodę mieszamy z octem w proporcji 1:1, a następnie dodajemy sodę oczyszczoną. Namaczamy ściereczkę w tak przygotowanym preparacie i przecieramy lodówkę ze szczególnym uwzględnieniem miejsc, w których pojawiła się pleśń. Aby precyzyjnie dotrzeć do wszystkich zakamarków lodówki (rowki, szczeliny, otwór drenażowy w tylnej ściance lodówki), możemy użyć cienkiego, drewnianego lub plastikowego szpikulca.

„Odświeżacz” do lodówki

Aby skutecznie pozbyć się nieprzyjemnych zapachów, jakie często pojawiają się w lodówce nawet tuż po jej wysprzątaniu, możemy przygotować pochłaniacz zapachów złożony z około 4 łyżeczek sody oczyszczonej oraz kilku kropli olejku eterycznego. Miseczkę z „pochłaniaczem” umieszczamy w lodówce. Inną propozycją będzie tutaj miseczka z ziarenkami kawy. Ważne jednak, aby tak przygotowane odświeżacze do lodówki regularnie wymieniać.

Czyszczenie mikrofalówki

Mikrofalówka to bardzo wygodne urządzenie. Jednak i ono powinno być zawsze utrzymane w czystości, ponieważ ma kontakt z naszym jedzeniem.

Podobnie, jak w przypadku piekarnika, najszybciej i najprościej pozbędziemy się ze ścian mikrofalówki tłustych zanieczyszczeń, wstawiając do niej naczynie z wodą i plasterkami cytryny. Wodę wystarczy zagotować w mikrofalówce i pozostawić na około 5 minut. Potem przecieramy ścianki urządzania delikatną ściereczką.

Czyszczenie czajnika elektrycznego

Kamień i osad w czajniku? Poradzimy sobie z tym… naturalnie! Aby skutecznie pozbyć się kamienia, wystarczy wsypać do czajnika z zagotowaną wodą łyżeczkę kwasku cytrynowego (lub wlać łyżkę octu). Gdy osad odejdzie od dna i ścianek czajnika, wystarczy go przepłukać pod bieżącą wodą.