Na emeryturze wreszcie mamy czas, aby spełniać swoje marzenia i realizować takie cele, na które wcześniej nie było czasu czy też pieniędzy. Dla wielu seniorów takim aspektem życia może być edukacja. A jak wiadomo, uczymy się przez całe życie, dlatego nigdy nie jest za późno, aby wybrać się na studia! Co więcej, nawet osoby na emeryturze, które posiadają wyższe wykształcenie, często mają chęć zdobywania nowej wiedzy. Rozwiązaniem są Uniwersytety Trzeciego Wieku, na których osoby po sześćdziesiątce na nowo czerpią radość z nauki wśród osób o podobnych zainteresowaniach. Dowiedz się, czym są Uniwersytety Trzeciego Wieku oraz jakie korzyści niesie zapisanie się na studia w wieku emerytalnym!

Uniwersytet Trzeciego Wieku, czyli studia dla seniora

Możliwość studiowania dla osób starszych to dziś coraz popularniejsza propozycja w wielu polskich miastach. Są to placówki edukacyjne, które przeznaczone są dla seniorów, chociaż konkretne kryteria wiekowe zależeć mogą już od danej oferty dydaktycznej. Uniwersytet Trzeciego Wieku to zatem z jednej strony studia dla seniorów, które organizowane są przez uczelnie wyższe i inne jednostki edukacyjne, termin ten jednak nie ogranicza się do studiowania na typowych uniwersytetach. Niekiedy też seniorzy samodzielnie się organizują, tworząc zajęcia edukacyjne dla siebie oraz swoich rówieśników. Ten typ Uniwersytetu Trzeciego Wieku cechuje się nieco innymi zasadami. Seniorzy często dzielą się swoją wiedzą, nie istnieje też formalny podział na wykładowców i studentów. Uczestnictwo w zajęciach na Uniwersytecie Trzeciego Wieku często wiąże się z opłatą. Jest ona jednak niewielka, zwłaszcza w porównaniu do czesnego na typowych studiach. Zajęcia tego typu są zwykle finansowane przez podmioty, które je organizują. Dlatego też niemal każdy senior, który chciałby poszerzać swoją wiedzę, może pozwolić sobie na studiowanie w trakcie emerytury.

Dlaczego warto korzystać z Uniwersytetów Trzeciego Wieku?

Bez względu jednak na wybór konkretnej placówki, która oferuje studia dla seniorów, istnieje mnóstwo zalet studiowania po sześćdziesiątce. Przede wszystkim, możliwość uczestniczenia w zajęciach grupowych, to dla wielu emerytów doskonała okazja, aby znów czynnie uczestniczyć w życiu społecznym. Przebywanie w grupie rówieśników, która posiada zbliżone zainteresowania, pozwala nie tylko wspaniale spędzać wolny czas, ale też nawiązywać nowe znajomości i przyjaźnie. Sprzyja temu charakter studiów dla seniorów – to nie tylko uczelniane wykłady, ale też rozmaite zajęcia, wycieczki, spotkania czy wyjścia do instytucji kulturalnych. Dla wielu osób w wieku emerytalnym to wręcz ponowne przywrócenie sensu życia i odcięcie się od samotności.

Nabywanie nowej wiedzy na studiach to również doskonałe ćwiczenie dla umysłu, co sprzyja utrzymaniu sprawności intelektualnej na długie lata. Wysiłek intelektualny, wymiana poglądów, poszerzanie swoich horyzontów i umiejętności – to wszystko sprawia, że seniorzy stają się mniej podatni na depresję czy demencję.

Uniwersytety Trzeciego Wieku to również bogata oferta edukacyjna, dzięki czemu każdy senior może znaleźć takie studia, które najlepiej wpisują się w jego dotychczasowe doświadczenie, wiedzę czy zainteresowania. Przykładowe zajęcia na studiach dla osób po sześćdziesiątce to chociażby prawo, ochrona zdrowia, sztuka, historia czy turystyka. Tego typu zajęcia to z pewnością doskonała okazja, aby wreszcie zająć się taką dziedziną, która jest najbliższa życiowym pasjom. A to wszystko bez martwienia się o wyniki, zaliczenia, pracę czy pieniądze!

Zadbaj o siebie. Dowiedz się czym jest renta dożywotnia!