Rodzice wybierają się na sylwestrowy bal, a dzieci zostają w domu z babcią i dziadkiem? Taki Sylwester może być naprawdę wyjątkowy! Co więcej, to świetna okazja, aby nieco więcej czasu spędzić z wnukami, zwłaszcza jeśli na co dzień nie mamy w tym zakresie zbyt wielu możliwości. Jednak w jaki sposób spędzić Sylwestra z wnukami, aby nie było nudno, za to przyjemnie zarówno dla dziadków, jak i wnuków? Podpowiadamy.

Co robić w Sylwestra z dziećmi? Oto nasze propozycje

O tym, jak w ciekawy i przyjemny sposób spędzać czas z wnukami pisaliśmy już wcześniej w artykule Pomysły na spędzanie czasu z wnukami. Jednak Sylwester to dzień szczególny, warto więc zadbać o nieco inną oprawę. Poznaj kilka prostych w realizacji pomysłów, na to, co robić z dziećmi w Sylwestra. Atrakcje nie przeciążą dziadków, będą jednak dla wnuków doskonałą zabawą.

Co ważne, wcale nie musimy czekać z odliczaniem nadejścia Nowego Roku aż do północy. Możemy odliczać o innej wybranej godzinie, np. 21, lub nawet w południe. Dzieciom możemy wyjaśnić tego rodzaju rozwiązanie, opowiadając o strefach czasowych na świecie. Taki wariant sprawdzi się w przypadku młodszych dzieci, którym nie chcemy zaburzać rytmu dnia i codziennej rutyny w porze zasypiania. Inną opcją będzie obudzenie wnuków na północny toast, oczywiście bezalkoholowym szampanem dedykowanym najmłodszym. Zacznijmy jednak od spaceru.

Spacer w ciągu dnia

Jeśli tylko pogoda nam na to pozwoli, warto udać się z wnukami na długi spacer do parku. To doskonała okazja do rozmowy i wspólnego podsumowania mijającego właśnie roku. Co fajnego wydarzyło się w ciągu ostatnich 12 miesięcy? Co dzieci zapamiętały, co było dla nich największą niespodzianką? Jakie plany mają na kolejny rok?

Spacer pozwoli dzieciom się nieco wyhasać i zaczerpnąć świeżego powietrza. Dzięki temu wieczorne zasypianie pójdzie sprawniej.

Gry planszowe dla starszych wnuków, bal sylwestrowy dla młodszych

Do wspólnego Sylwestra z wnukami warto przygotować się, gromadząc zapas gier planszowych lub karcianych. Starszym dzieciom z pewnością przypadnie do gustu Sylwester spędzany na wspólnym graniu. Młodsze, jeśli nie będą zainteresowane grami, na pewno ucieszą się na sylwestrową zabawę. W tym przypadku warto wcześniej wybrać się na zakupy i zaopatrzyć w:

  • kolorowe balony, które dzieci nadmuchają i będą mogły następnie bawić się do woli,
  • fantazyjne czapeczki i maski sylwestrowo-karnawałowe,
  • zimne ognie,
  • konfetti.

Wszystkie wymienione akcesoria wnuki mogą także wykonać samodzielnie. Później wystarczy już tylko muzyka i zachęta do tańca.

Przygotowywanie sylwestrowych czapeczek i masek

Zaopatrzeni w karton, kolorowe flamastry, brokat w kleju, czy inne elementy zestawów kreatywnych (wszystko to znajdziemy m.in. w sklepie z artykułami papierniczymi i szkolnymi, a także w każdym supermarkecie) możemy wraz z wnukami wykonać sylwestrowe maski, nakrycia głowy, broszki i inne dekoracje, w których dzieci będą się bawić, tańczyć i czekać na nadejście Nowego Roku.

Przebieranie się? Czemu nie?

I nie trzeba wcale wymyślnych kostiumów karnawałowych. Pozwólmy wnukom poszperać trochę w naszej szafie, a z pewnością znajdą coś, w czym będą chciały wystąpić w sylwestrowy wieczór. Zabawy i śmiechu będzie z całą pewnością mnóstwo.

Bajkowy „maraton”

Spędzając Sylwestra z wnukami, warto również rozważyć opcję oglądania bajek. Gdy maluchy się zmęczą lub znudzą zabawą, z pewnością chętnie pooglądają bajki. W ten wyjątkowy wieczór można pozwolić dzieciom na nieco dłuższe oglądanie. Wcześniej sprawdźmy jednak repertuar telewizyjny w tym zakresie lub zaopatrzmy się w bajki np. na płytach.

Wspólne przygotowywanie sylwestrowych przekąsek

Mogą to być mini kanapeczki, owocowa sałatka, wytrawne muffinki lub kruche ciasteczka – dzieci będą zachwycone możliwością pomagania babci w kuchni. Wspólnie przygotowane kolorowe, pyszne przekąski sprawdzą się zarówno podczas domowego balu, jak i wspólnego grania w planszówki, czy oglądania bajek.

Poszukujesz dodatkowych środków? Sprawdź rentę dożywotnią!