Emerytury bez podatku to najważniejsza zmiana dla emerytów i rencistów związana z wejściem w życie Polskiego Ładu. Seniorzy nie będą zobligowani do płacenia PIT, a wysokość świadczeń emerytalnych wzrośnie w związku z podwyższeniem kwoty wolnej od podatku. Nie zyskają oni jednak tak wiele, ponieważ wysokość składki zdrowotnej wzrosła do 9%. Niektórzy emeryci skorzystają na zmianach, ale wielu prawie ich nie odczuje, a część może na nich nawet stracić.

Emerytury bez podatku – od kiedy i dla kogo?

Polski Ład wprowadził wiele zmian dla seniorów. Największą, a zarazem wzbudzającą największe zainteresowanie, jest emerytura bez podatku dochodowego, która obejmuje świadczenia o wysokości do 2500 zł. W praktyce oznacza to powiększenie emerytury o kwotę podatku. Jeśli otrzymujesz wyższe świadczenie, podatek zapłacisz jedynie od kwoty przekraczającej 2500 zł. Od kiedy obowiązuje emerytura bez podatku? Zmiany weszły w życie na początku stycznia 2022 roku, dlatego emerytura bez podatku trafiła do seniorów już w pierwszym miesiącu nowego roku. Ci, którzy stracili na zmianach, a będą rozliczać się na starych zasadach obowiązujących w 2021 roku, otrzymają wyrównanie w lutym.

Kto zyska, a kto straci na emeryturze bez podatku?

Dla kogo emerytura bez podatku będzie się opłacać? Przede wszystkim dla tych, którzy otrzymują niskie świadczenia. Przykładowo, jeśli Twoja emerytura wynosi 1500 zł brutto, możesz liczyć na 1365 zł na rękę. Przed wprowadzeniem zmian kwota ta wynosiła 1270 zł, co oznacza wzrost o 95 zł. Jeśli natomiast pobierasz emeryturę w wysokości 2500 zł brutto, do Twojego portfela trafiało 2088 zł. Za sprawą Polskiego Ładu, kwota ta została zwiększona do 2275 zł. Miesięcznie jest to o 187 zł więcej, a w skali rocznej aż 2244 zł.

Od kiedy emerytury bez podatku weszły w życie, na zmianach w pierwotnej wersji przepisów mieli stracić emeryci pobierający świadczenia w wysokości 5000 zł lub więcej. Jednak w wyniku głosów sprzeciwiających się reformie i groźbie pozwu zbiorowego, rząd uznał, że emeryci pobierający emerytury do kwoty 12 800 zł będą rozliczać się na starych zasadach. Stracą z kolei ci, którzy pobierają świadczenia wyższe niż 12 800 zł.

Emerytura bez podatku to nie jedyna zmiana, jaka czeka seniorów. Emeryci, którzy pozostaną aktywni zawodowo, mogą liczyć na zerowy PIT. Kolejną istotną, ale już niekorzystną zmianą, jest natomiast brak możliwości odliczenia składki zdrowotnej od podatku. W dodatku emerytury bez podatku nie będą tak wysokie, ponieważ sama składka zdrowotna także wzrosła.

kobieta sprawdza wysokość emerytury bez podatku

Emerytura bez podatku a waloryzacja

Zgodnie z najnowszymi wiadomościami, waloryzacja emerytur 2022 ma wynieść 7%. Choć podwyżka wynikająca z ustawy wynosiła 5,7%, rząd podjął decyzję o zwiększeniu wskaźnika waloryzacji świadczeń emerytalnych i rentowych. Tym samym większość świadczeniobiorców ma zyskać na zaproponowanej przez rząd podwyżce. Może jednak dojść też do sytuacji, w której po waloryzacji emerytury niektórych seniorów osiągną poziom, od jakiego nie obowiązuje już brak obciążenia podatkiem.

Patrząc więc na to, co zdrożeje w 2022 roku i obserwując tempo inflacji, może się okazać, że tak naprawdę dla większości emerytów zmiany będą niezauważalne. Chcąc podreperować domowy budżet lub zwiększyć komfort finansowy, warto zastanowić się nad dodatkowym źródłem dochodów. Dobrym uzupełnieniem świadczeń emerytalnych jest renta dożywotnia. Rozwiązanie to polega na przekazaniu swojej nieruchomości funduszowi hipotecznemu z możliwością jej dożywotniego użytkowania w zamian za comiesięczny zastrzyk gotówki w kwocie przewidzianej w umowie. Renta dożywotnia jest świadczeniem nieopodatkowanym i jest niezależna od świadczeń wypłacanych z ZUS.