Dobór właściwości materaca do indywidualnych potrzeb to prosty przepis na dobry, zapewniający energię na cały dzień sen. O tej zasadzie trzeba też pamiętać, wybierając materac dla seniora. Co uwzględnić podczas wyboru materaca dla seniora? Jaki materac dla seniora sprawdzi się najlepiej?

Materac dla osoby starszej a komfort snu

Wiele osób starszych skarży się na problemy ze snem. Przyczyny są różne: od bólu, który przerywa nocny wypoczynek, przez niewłaściwą higienę snu aż po naturalne zmiany zachodzące w organizmie. Aby poprawić jakość snu seniora, warto przyjrzeć się zatem m.in. jego diecie, codziennym przyzwyczajeniom oraz materacowi. Nieprawidłowo dobrany materac dla seniora może nie tylko utrudniać zasypianie, ale mieć negatywny wpływ na samopoczucie.

W dłuższej perspektywie spanie na niedopasowanym materacu może doprowadzić do poważnych konsekwencji – wymienić wystarczy:

  • wady kręgosłupa – zaczyna się od bólu, który jest sygnałem ostrzegawczym, że materac nie spełnia swojej roli;
  • uczucie drętwienia nóg – pojawia się, gdy materac dla starszej osoby jest zbyt twardy;
  • problemy z koncentracją – to kolejny pośredni symptom niewysypania się, który ma związek z niemożnością przespania całej nocy;
  • zmęczenie i rozdrażnienie – nieprawidłowo dobrane materace dla starszych ludzi sprawiają, że trudno im cieszyć się dniem;
  • przyrost masy ciała – sen i utrzymanie prawidłowej wagi idą ze sobą w parze.

Jak dobrać twardość materaca dla starszej osoby?

Jaki materac dla starszej osoby? Chociaż może wydawać się to trywialne, to materac dla seniora nie może być ani zbyt miękki, ani zbyt twardy. Dobrze dobrany materac zapobiega zapadaniu się ciała – optymalnie podpiera kręgosłup i stawy. Uogólniając, można powiedzieć, że w przypadku osób starszych dobrze sprawdzają się materace średnio twarde. Jednak twardość materaca dla starszych zawsze powinna być ustalana indywidualnie.

Na co zwrócić uwagę, wybierając materac dla starszej osoby? Oto kilka praktycznych wskazówek, które pomogą dobrać materac o właściwej twardości:

  • waga seniora – im senior jest cięższy, tym twardszy powinien być materac; w przeciwnym razie ciało będzie się zapadać;
  • sytuacja zdrowotna seniora – jeżeli senior coraz więcej czasu spędza w łóżku, to najlepiej, aby wybrany dla niego materac był dwustronny (dzięki regularnemu odwracaniu wydłuży się jego żywotność) oraz miał również właściwości przeciwodleżynowe;
  • indywidualne preferencje seniora – sprawny senior może zdecydować się na twardszy materac, na którym będzie mu się lepiej spało.

W określeniu, czy wybrany model materaca będzie w stanie zapewnić mocny / zdrowy sen, może pomóc prosty test – gdy senior położy się na materacu, to przestrzeń w odcinku lędźwiowym powinna być wypełniona. Jeżeli taka będzie, to znaczy, że materac jest idealny – został właściwie dobrany pod względem twardości.

starsza kobieta wybierająca materac dla seniora

Rodzaje polecanych materacy dla osób starszych

Udzielenie odpowiedzi na pytanie „jaki materac dla osoby starszej sprawdzi się najlepiej” utrudnić może spory wybór tych produktów. Do wyboru są: materace sprężynowe, materace kieszeniowe, materace piankowe i materace lateksowe. Który rodzaj materaca sprawdzi się najlepiej w przypadku seniora?

Materace z pianki termoplastycznej są polecane seniorom skarżącym się na drętwienie kończyn. Wśród dostępnych modeli można znaleźć takie, które zostały zaprojektowane z myślą o redukcji nacisku na ręce i nogi podczas snu. Świetnie sprawdzają się one jako materace dla osób starszych, które pomogą wyeliminować nocne wybudzanie się spowodowane drętwieniem kończyn.

Jaki materac dla osoby starszej? Ciekawą propozycją są też materace kieszeniowo-lateksowe. Z jednej strony zapewniają one optymalne oparcie dla kręgosłupa, z drugiej zaś ich specyficzna konstrukcja ułatwia m.in. odwracanie się z boku na bok. Dodatkowym plusem są cechy lateksu – dzięki właściwościom antybakteryjnym sprawdza się on jako materac dla seniorów spędzających większość dnia w łóżku.

Zakup materaca dla seniora – kiedy trzeba skonsultować się z lekarzem?

Wybór materaca dla osoby starszej to pozornie nic skomplikowanego. Jednak sprawę utrudniają schorzenia, na jakie może cierpieć senior – szczególnie dotyczy to wad postawy i problemów z kręgosłupem. Wówczas decyzji nie należy podejmować samodzielnie, ale po konsultacji z lekarzem lub fizjoterapeutą.

Specjalista nie tylko określi, jaka twardość materaca dla osoby starszej będzie odpowiednia, ale również zaleci ćwiczenia dla seniorów na kręgosłup. Wzmocnienie kręgosłupa w połączeniu z materacem zapewniającym optymalne warunki podczas snu to recepta na dobry dzień – senior może wstawać z łóżka wypoczęty i pełen energii.