Zdrowy, spokojny i nieprzerwany sen to gwarancja pełnej, nocnej regeneracji organizmu i doskonałego samopoczucia w ciągu dnia. O tym, jak sen jest ważny dla naszego zdrowia i prawidłowego funkcjonowania nie musimy chyba nikogo przekonywać. Niestety bywa, że nocny odpoczynek zamienia się w prawdziwy koszmar. Jak skutecznie zadbać o mocny, zdrowy sen i przyjemną pobudkę każdego ranka? Podpowiadamy!

Mocny sen i przyjemna pobudka, czyli zdrowie i dobre samopoczucie

Dlaczego sen jest tak ważny dla naszego zdrowia? Otóż sen jest naturalnym i jedynym tak efektywnym sposobem na regenerację naszego organizmu. To podczas snu odnawiają się komórki naszego ciała, odpoczywają mięśnie, utrwala się pamięć, a poszczególne receptory ponownie się uwrażliwiają. Sen zapewnia wypoczynek i przywraca spokój. W przypadku najmłodszych sen uwalnia tzw. hormon wzrostu, dzięki czemu dzieci rosną. Prawidłowy sen pozwala także na lepszą naukę i zapamiętywanie, dlatego uczniowie nie powinni „zarywać nocy”, tylko porządnie się wysypiać. Sen jest także sprzymierzeńcem seniorów – w dbaniu o dobrą kondycję ciała i umysłu. Czy istnieje recepta na dobry sen i miły poranek? Okazuje się, że tak. Przestrzegając kilku prostych zasad, możemy bardzo sobie pomóc.

Zdrowy sen

Jak zapewnić sobie spokojny sen i najlepszą nocną regenerację? Zacznijmy od tego, że w tym przypadku istotna jest regularność, a zatem starajmy się kłaść do łóżka i wstawać mniej więcej o tych samych porach każdego dnia. Przed snem powinniśmy przewietrzyć sypialnię – dzięki temu łatwiej zaśniemy i zapewnimy sobie mocny sen. W dobrze przewietrzonym pomieszczeniu zaopatrzonym w świeży tlen śpi się zdecydowanie lepiej, a dotleniony organizm skuteczniej odpoczywa. Pamiętajmy także, aby bezpośrednio przed snem zrezygnować z korzystania z urządzeń elektronicznych, które zamiast przygotować mózg do odpoczynku, negatywnie pobudzą go do aktywności. Bardziej wskazana jest lektura książki.

Dobry sen w nocy zapewnią nam dobre nawyki wypracowane w ciągu dnia. Pierwszy z nich to codzienna dawka ruchu na świeżym powietrzu. Forma aktywności pozostaje dowolna. Może to być np. popularny nordic walking, o którym pisaliśmy szerzej w artykule Nordic walking, czyli sport idealny dla seniorów. Gdy aura nam nie sprzyja, doskonałym rozwiązaniem będą zajęcia organizowane w klubach sportowych, czy też w klubach seniora – więcej na ten temat podpowiadamy w artykule Fitness 60+, czyli najlepsze zajęcia grupowe dla seniorów. Dzięki odpowiedniej dawce aktywności fizycznej organizm szybciej poczuje wieczorne zmęczenie i senność oraz zapragnie regeneracji, a my po prostu łatwiej zaśniemy.

Kolejną istotną kwestią pozostaje dieta. Warto zadbać o to, aby była dobrze zbilansowana i bogata w niezbędne składniki odżywcze. Pisaliśmy na ten temat więcej w artykule Dietetyk radzi – jak być zdrowym seniorem? Bezpośrednio przed snem unikajmy oczywiście picia kawy, mocnej herbaty, słodzonych napojów (cukier pobudza!) oraz alkoholu. Pomocne w zasypianiu mogą okazać się odpowiednio dobrane herbatki ziołowe (np. napar z melisy). Zadbajmy także o to, aby kolacja była lekkostrawna i zjedzona na tyle wcześnie, aby jej trawienie nie przeszkadzało nam w spokojnym śnie.

Przyjemna pobudka

Gwarancją udanego dnia jest zdrowy, nieprzerywany niczym sen i miła pobudka. O tę kwestię także możemy zadbać. W jaki sposób? Przede wszystkim unikajmy porannego pośpiechu, który wprowadzi w nasz dzień niepotrzebną nerwowość i napięcie. Starajmy się wstawać na tyle wcześnie, aby spokojnie móc wykonać wszystkie niezbędne poranne czynności. Wśród owych czynności dobrze, aby znalazły się także te, które sprawiają nam prawdziwą przyjemność. Może to być poranny prysznic z żelem do kąpieli o naszym ulubionym zapachu, pyszne śniadanie, czy ulubiona muzyka towarzysząca porannej kawie. Te z pozoru błahe czynności i drobiazgi pozwolą nam pozytywnie „zaprogramować” się na cały dzień.

Przyjemna pobudka to także miły widok za oknem – jeśli taki mamy do dyspozycji, pamiętajmy, aby zerknąć za okno chwilę po przebudzeniu i nacieszyć oczy pięknym pejzażem. Jeśli o poranku budzi nas budzik, wybierzmy taki, który nam się podoba i którego dźwięk nie będzie wzbudzał w nas dyskomfortu. Przyjemna pobudka to tak naprawdę coś, co możemy sobie sami stworzyć. A efekty? Szybko przekonamy się, jak przyjemnie może nam minąć każdy dzień.

Zadbaj o siebie. Sprawdź rentę dożywotnią!