Łazienka to jedno z ważniejszych pomieszczeń w każdym domu lub mieszkaniu, a jej aranżacja nabiera szczególnego znaczenia w przypadku seniorów. Jak sprawić, by łazienka była przyjaznym i bezpiecznym miejscem dla starszego członka rodziny? Z pewnością pomogą w tym wanny dla seniora. Tylko na jaką się zdecydować i czy potrzebne są dodatkowe akcesoria do wanny dla osób starszych? Podpowiadamy, czym się kierować przy wyborze wanny dla seniorów i niepełnosprawnych!

Wanny dla osób starszych – czy to dobry pomysł?

Wanna czy prysznic dla starszych osób? To dylemat, przed którym staje niemal każdy, kto zastanawia się nad przearanżowaniem obecnej lub zaprojektowaniem nowej łazienki dla seniora. Wszystko zależy od preferencji osoby mającej korzystać z kąpieli oraz od ewentualnych ograniczeń przestrzennych pomieszczenia. Jeśli jednak łazienka pozwala na umieszczenie w niej wanny dla starszych osób, jest to warte rozważenia rozwiązanie.

Wanna dla starszych ludzi powinna cechować się przede wszystkim funkcjonalnością, dzięki specjalnej konstrukcji dostosowanej do potrzeb seniorów, którzy często miewają problemy z wchodzeniem i wychodzeniem z klasycznej wanny. Ponadto powinna być wykonana z wysokiej jakości materiałów, które pozwalają na dłuższe zachowanie optymalnej temperatury wody podczas kąpieli, a przy tym mieć gładką, łatwą do utrzymania w czystości powierzchnię.

Można więc śmiało powiedzieć, że jeśli senior uwielbia długie, relaksujące kąpiele lub ze względu na niską mobilność wygodniej mu siedzieć lub leżeć w czasie czynności higienicznych, wanna dla starszych osób będzie optymalnym rozwiązaniem. Wanny łazienkowe dla seniora to dobry wybór także w sytuacji, gdy w ramach terapii różnych schorzeń zalecane są mu ciepłe kąpiele z dodatkiem odpowiednich kosmetyków bądź olejków eterycznych.

Dobre wanny dla seniora, czyli jakie?

Wanna dla osób starszych musi posiadać odpowiednie elementy, aby mogła być uznana za wyposażenie dedykowane seniorom. Wśród tego typu rozwiązań wymienia się różne modele, dostosowane do odmiennych potrzeb. Jedne spełnią wymogi osób, którym zależy na tym, by z łatwością i bez wysiłku wchodzić do wanny. Inne z kolei pomogą opiekunom w ewentualnej kąpieli starszej osoby.

Niska wanna dla seniora

Niskie wanny dla osób starszych charakteryzują się obniżonymi krawędziami. Ułatwia to wchodzenie i wychodzenie z nich nawet osobom, które mają trudności z podnoszeniem nóg lub ze zginaniem stawów kolanowych. Jednak rozwiązanie to ma pewien minus. Z płytkiej wanny dla osób starszych łatwiej o wychlapywanie lub wylewanie się wody. Można temu zapobiec, montując parawan nawannowy, ale może on utrudniać pomoc opiekunom podczas kąpieli. Płytkie wanny dla seniorów to jedne z najtańszych rozwiązań dostępnych na rynku.

Wpuszczane wanny dla starszych osób

Tego typu propozycja, mimo że eliminuje problem wchodzenia do wanny z wysokimi krawędziami, tak naprawdę jest rozwiązaniem wyłącznie dla sprawnych seniorów, którzy poradzą sobie ze wspinaniem się po drabince. Ponieważ wanna wpuszczana jest w podłogę, potrzebne są dodatkowe schodki do wanny dla seniora, które umożliwią wzięcie kąpieli. Nie eliminuje to więc problemu, jakim jest ryzyko upadku, z którym mierzą się osoby starsze. Co więcej, montaż takiej wanny wymaga znacznej ingerencji w podłogę i nie zawsze możliwe jest wstawienie sprzętu w istniejącej już łazience. Jest to więc bardziej designerski niż praktyczny pomysł.

Wanna dla seniora z drzwiczkami

Wanna z drzwiami dla seniora to najbardziej polecana opcja. Jest to wanna o klasycznej wysokości wyposażona w drzwi, które umożliwiają do niej swobodny dostęp – bez konieczności wspinania się czy podnoszenia wysoko nóg. Dzięki solidnym uszczelkom drzwi nie pozwalają na przeciekanie przez nie wody. Trzeba jednak pamiętać o tym, że nalewa się ją do wanny już po wejściu do środka. Tego typu rozwiązania dostępne są w różnych szerokościach, z zagłówkami i bez. Ciekawa jest także wanna otwierana dla seniorów dwuosobowa z hydromasażem. Jest to zarazem najbardziej komfortowy, ale i najdroższy wybór.

uchwyt do wanny dla seniora

Akcesoria do wanny dla osób starszych

Kupując wannę dla seniora, warto przyjrzeć się także akcesoriom, które mogą ułatwić branie kąpieli wszystkim osobom mającym trudności w poruszaniu się.

Uchwyt do wanny dla seniorów

Wśród nich warto zwrócić uwagę na uchwyt do wanny dla seniorów. To sprzęt, który pozwala na przytrzymanie się podczas wchodzenia, siadania, podnoszenia się i wychodzenia z wanny. Zapewnia seniorowi stabilizację. Zależnie od modelu można zamontować go na ścianie lub brzegu wanny.

Siedzisko do wanny dla seniora

Ławka do wanny dla seniora to wygodne siedzisko, które opiera się na brzegach wanny. Osoba starsza może na nim usiąść, by nie zamaczać się w całości. Jest udogodnieniem dla osób wymagających pomocy opiekunów podczas mycia się. Krzesełko do wanny dla starszej osoby pozwala też na wykonanie częściowej toalety, na przykład umycie stóp.

Mata antypoślizgowa do wanny dla seniora

Istnieje kilka rodzajów mat antypoślizgowych do wanny dla seniora. Mogą to być egzemplarze wyściełające całą powierzchnię wanny łącznie z oparciem. Wówczas nie pozwalają one na przypadkowe ześlizgnięcie się osoby do wody. Dostępne są także maty, które kładzie się tylko na dnie wanny. Sprawdzają się one podczas stania i wchodzenia, zapobiegając upadkowi.

Aranżując łazienkę dla seniora, zwróć uwagę na wszystkie istotne elementy, by sprawić, że będzie ona miejscem, z którego starsza osoba będzie korzystać z przyjemnością i bez obaw o własne zdrowie!