Joga dla osób starszych charakteryzuje się odpowiednim dopasowaniem ćwiczeń do potrzeb i możliwości seniorów. Dzięki temu w zajęciach mogą brać udział nawet osoby, które nie mają dobrej kondycji fizycznej oraz nie są rozciągnięte. Ćwiczenia przebiegają zawsze w przyjaznym dla uczestników tempie i stanowią sprawdzony sposób na poprawienie samopoczucia i witalności. Joga dla starszych stanowi więc doskonałą metodę prewencyjną dla depresji starczej.

Joga dla seniora – korzyści dla zdrowia i psychiki

Jogę można określić jako trening dla ciała i duszy, dlatego szybka stała się ona rodzajem aktywności na miarę naszych czasów. Praktykowanie ma nie tylko duży wpływ na samopoczucie, ale również lepsze zrozumienie swojego ciała i samodyscyplinę. Joga dla starszych jest dopasowana do ich potrzeb i możliwości, dzięki czemu jest bezpieczna oraz zapewnia szereg korzyści zdrowotnych. Podtrzymywanie prostej postawy ciała, wzmocnienie mięśni oraz poprawa samopoczucia to jedynie kilka zalet jogi dla seniorów. Dodatkowe korzyści z regularnego praktykowania to:

  • poprawa krążenia krwi,
  • wsparcie w przywracaniu naturalnej ruchomości stawów,
  • łagodzenie bólów stawów i kręgosłupa,
  • zwiększenie samoakceptacji.

Dodatkowo ćwiczenia jogi w grupie fitness 60+ stanowią doskonałą okazję do spotkania z rówieśnikami, co odgrywa kluczową rolę dla ogólnego samopoczucia, chęci i zadowolenia z życia. Częste praktykowanie jogi pozwala usprawnić funkcjonowanie całego organizmu i opóźnić procesy starzenia, dlatego jest ona skutecznym i w pełni naturalnym sposobem na odmładzanie.

Przykładowe ćwiczenia jogi dla seniorów

Joga dla seniorów powinna być dopasowana do ich możliwości, dlatego ćwiczenia nie powinny być zbyt intensywne oraz nie mogą stwarzać dodatkowego ryzyka kontuzji. Podczas praktyki można doskonalić techniki oddechowe, jednocześnie wpływając na układ ruchu.

Ćwiczenia oddechowe

Połóż się na plecach na macie do ćwiczeń. Nogi powinny być wyprostowane. Prawą rękę połóż na środku brzucha, a lewą na żebrach. Wykonaj niespieszny wdech przez nos, aby powietrze stopniowo przedostawało się do klatki piersiowej. Skup się na unoszonych wraz z każdym oddechem dłoniach, a następnie wykonaj głęboki wydech przez nos.

Ćwiczenia odciążające na kręgosłup

Połóż się wygodnie na brzuchu. Unosząc klatkę piersiową i lekko dociskając miednicę do podłoża, odchyl głowę do tyłu, opierając się na przedramionach. Podczas wykonywania ćwiczenia skup się na spokojnym oddechu, wytrzymując w takiej pozycji od 30 do 60 sekund.

starsze małżeństwo ćwiczy jogę dla seniorów

Ćwiczenia rozluźniające na całe ciało

Połóż się na plecach, uginając nogi w kolanach, a ręce rozłóż delikatnie na boki. Podczas wykonywania wdechu unieś miednicę ku górze, a następnie wykonaj wydech i opuść biodra.

Innym przykładem ćwiczenia rozluźniającego jest wykonywanie skłonów w pozycji klęczącej (lub w siadzie na piętach, jeśli jesteś w stanie). Podczas wdechu unieś ręce do góry, a następie wykonaj skłon do przodu, któremu powinien towarzyszyć wydech. W takiej pozycji należy wytrzymać do uczucia ciągnięcia na mięśniach ud.

Ćwiczenia dynamiczne dla zaawansowanych seniorów

Stań na macie do ćwiczeń, a następnie delikatnie ugnij nogi w kolanach. Ręce unieś na wysokość barków i nie zmieniając pozycji, wykonaj skręt tułowia w prawą stronę. Powróć do pozycji wyjściowej, a następnie wykonaj skręt w przeciwnym kierunku.

Możesz też stanąć w delikatnym rozkroku i wykonać skłon tułowia dopasowany do swoich możliwości. Następnie wróć do wyprostowanej postawy ciała i unieś ręce wysoko nad głowę, pamiętając o kontroli oddechu.

Joga dla seniorów – przeciwwskazania

Zajęcia jogi dla seniorów nie stawiają przed uczestnikami dodatkowych wymagań związanych z ich sprawnością fizyczną. Dzięki temu praktykować może każdy senior. Sekretem jest takie dopasowanie ćwiczeń, aby osoby starsze mogły sobie z nimi poradzić oraz które nie stwarzają ryzyka kontuzji. Nawet osoby, które nie ćwiczyły od wielu lat, dadzą sobie radę z wykonywaniem prostych ćwiczeń oddechowych oraz podstawowych, mało wymagających pozycji. Wyjątek mogą stanowić tutaj asany (pozycje), które wiążą się z koniecznością utrzymania równowagi. Takie zadanie może być niebezpieczne dla niektórych osób starszych.

Najlepiej, jeśli joga dla początkujących seniorów zostanie poprzedzona konsultacją z lekarzem, który oceni, czy rozpoczęcie ćwiczeń będzie bezpieczne dla osoby starszej. Przeciwwskazanie do uczestnictwa w zajęciach mogą stanowić silne bóle kręgosłupa, osteoporoza czy sztuczne stawy. Ćwiczenia niezalecane są również osobom chorym na jaskrę oraz tym, u których występują znaczne skoki ciśnienia. Na szczęście istnieją również inne metody zapobiegania chorobom zwyrodnieniowym. Więcej na ten temat przeczytasz we wpisie: Zdrowie seniora – jak dbać o stawy?