Wiele osób utożsamia żylaki tylko z mankamentem estetycznym. Nie należy jednak zapominać, że jest to przewlekła niewydolność żylna, która może skutkować dolegliwościami takimi jak ból czy obrzęk kończyn. Dlatego osoby cierpiące na tę przypadłość powinny poddać się diagnostyce i leczeniu. Jaka jest najlepsza metoda leczenia żylaków kończyn dolnych?

Nowoczesne metody usuwania żylaków

Żylaki to powszechny problem wśród społeczeństwa. Najczęściej dotyka kobiety, a także osoby starsze. Przypadłość jest problematyczna, ponieważ może powodować obrzęk nóg u osób starszych, a także przewlekły ból. Ma również tendencję do powracania, co nie sprzyja procesowi pozbycia się ich. Leczenie należy zacząć od dogłębnej diagnostyki, a dopiero następnie podjąć odpowiednie kroki. Ci, którzy cierpią na tę przypadłość, z pewnością zastanawiają się, jak najlepiej jest usunąć żylaki.

Laserowe usuwanie żylaków

Usuwanie żylaków przy pomocy lasera to obecnie jedna z chętniej wybieranych opcji. Tak dużą popularność zawdzięcza temu, że jest to nieinwazyjna metoda, czyli prościej mówiąc, nie wymaga użycia skalpela. Tym samym nie pozostawia widocznych blizn. Ablacja laserowa polega na wprowadzeniu światłowodu do żyły, gdzie wiązka lasera wytworzy energię cieplną, która zamyka niewydolną żyłę.

Ablacja trwa od 45 do 60 minut w zależności od wielkości obszaru, na którym występują żylaki, a także intensywności problem. U pacjenta w czasie jednego zabiegu można usunąć żylaki z dwóch nóg. Plusem jest krótki czas rekonwalescencji, trwający zaledwie kilka dni. Dzięki temu po dokonaniu usunięcia żylaków w bardzo krótkim czasie będzie można wrócić do codziennych obowiązków.

Operacyjne usuwanie żylaków

Stosowane jest głównie u pacjentów z wieloma zmianami, u których przypadłość jest już na zaawansowanym poziomie. Zabieg wykonuje się po podaniu znieczulenia miejscowego. Jest to mechaniczne usunięcie uszkodzonej żyły tzw. stripping. Polega na wycięciu naczynia uszkodzonego przez chorobę. Do chirurgicznych metod usuwania żylaków należy także metoda Bablocka, w której wykonuje się dwa główne nacięcia – jedno w okolicy kostki, a drugie przy pachwinie.

Jako że operacje to inwazyjne sposoby walki z niewydolnością żylną, proces rekonwalescencji trwa dłużej. Pacjenci muszą zostać pod obserwacją lekarza nawet kilka dni. Związane jest to też, z tym że operacyjnie usuwa się bardziej zaawansowane stadium choroby.

Usuwanie żylaków za pomocą pary wodnej SVS

Jest to stosunkowo nowa metoda leczenia żylaków. Działa podobnie jak laser tylko tutaj energia przenoszona jest za pomocą pary wodnej. Za tym sposobem walki z powszechną wśród społeczeństwa dolegliwości przemawia fakt, że podczas jednego zabiegu można zamknąć wszystkie niewydolne żyły. Użyta para minimalizuje ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych, która mógłby się pojawić przy zabiegu ze składnikami chemicznymi. Pacjent po kilku godzinach obserwacji może powrócić do domu.

rozmowa z lekarzem o metodach leczenia żylaków

Czy naturalne metody na żylaki działają?

Trudno jest odpowiedzieć na pytanie, czy naturalne metody walki z żylakami faktycznie się sprawdzają. Możliwe jest, że mogą zapobiec ponownemu występowaniu problemu, ale najlepszym i najbezpieczniejszym sposobem na walkę z dolegliwością będzie zwrócenie się do specjalisty. Po konsultacji wraz z omówieniem pojawiających się objawów dobierze on odpowiednią dla Ciebie, metodę leczenia. Sposób usuwania żylaków będzie zależny od stadium zaawansowania choroby. Domowe czy naturalne rozwiązania mogą tylko wspomóc ten proces.