Uczucie ciężkich i opuchniętych nóg zdarza się każdemu po całym dniu pracy siedzącej lub intensywnej aktywności. U osób młodszych jest ona zazwyczaj spowodowana przeciążeniem, a problem mija samoistnie po odpoczynku. Znacznie poważniejszym zagadnieniem jest puchnięcie nóg u osób starszych, które może być objawem poważnych problemów zdrowotnych.

Przyczyny puchnięcia nóg u osób starszych

Opuchlizna nóg u osób starszych może być spowodowana wieloma problemami i chorobami, które występują u seniora. Najczęściej w takim przypadku współistnieje:

 • zakrzepica żył głębokich,
 • przewlekła niewydolność żylna,
 • zastój limfy,
 • nadczynność lub niedoczynność tarczycy,
 • niewydolność serca.

Dolegliwości te mogą dawać różne objawy, jednak ich cechą charakterystyczną jest właśnie puchnięcie nóg u starszej osoby. Warto więc nauczyć się rozpoznawać niepokojące symptomy, aby odpowiednio szybko zareagować w razie pojawienia się niebezpiecznych zmian.

Objawy opuchlizny nóg u osób starszych

Puchnięcie nóg w starszym wieku to problem, którego nie należy bagatelizować. Najczęściej spotykanym objawem są opuchnięte kostki u osoby starszej w okolicy stawu skokowego. Jeśli u podopiecznego wystąpiła zakrzepica żył głębokich, to opuchnięte kostki u osób starszych pojawiają się nagle i nie poddają się uciskowi. Zazwyczaj problem w tym przypadku jest widoczny po jednej stronie ciała i może mu towarzyszyć gwałtowny oraz bolesny skurcz mięśni. W zakrzepicy może pojawić się także zaczerwienienie oraz podwyższona temperatura ciała.

Opuchlizna nóg w starszym wieku, która jest symptomem niewydolności żył, może objawiać się bólem nóg oraz uczuciem ich ciężkości. Stosunkowo często występuje też zmiana zabarwienia skóry na brązowe. Przy obrzęku limfatycznym pojawia się nie tylko obrzęk nóg u osób starszych, ale również inne objawy towarzyszące – stwardniała skóra, wybrzuszenia, grudkowate narośle oraz problemy z poruszaniem dotkniętą zmianami kończyną. Bardzo istotne, aby w razie wystąpienia któregokolwiek z powyższych objawów u podopiecznego, niezwłocznie udać się do lekarza. Spuchnięta kostka u starszej osoby może być symptomem znacznie poważniejszego problemu, którego nie należy lekceważyć.

Opuchlizna nóg u starszej osoby – co robić i jakie badania wykonać?

Opuchlizna nóg u osób starszych często wymaga konsultacji lekarskiej. Najważniejsze badania dla seniora, jakie może zlecić lekarz, to przede wszystkim:

 • badanie moczu i krwi – pozwala wykluczyć na przykład niewydolność nerek,
 • EKG i echo serca – wykonywane przy podejrzeniu zaburzeń krążenia i niewydolności serca,
 • USG doppler, nazywane też przepływami – umożliwia ocenę drożności żył i tętnic.

opuchlizna i obrzęk nóg u starszej osoby często wymaga konsultacji lekarskiej

Po wykonaniu odpowiednich badań, lekarz jest w stanie ocenić, co wywołało opuchnięte kostki nóg u starszej osoby. Jeśli problem ma łagodny charakter, specjalista może wdrożyć leki moczopędne, które pozwalają pozbyć się nadmiaru wody w organizmie. Aby złagodzić puchnięcie nóg u starszych osób, można sięgnąć po kilka prostych metod. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują:

 • spacery i proste ćwiczenia gimnastyczne,
 • wybór skarpet, które nie uciskają nadmiernie kostek,
 • podnoszenie nóg do góry podczas siedzenia poprzez układanie na podnóżku lub stołku,
 • stosowanie żeli łagodzących, na przykład z wyciągiem kasztanowca i arniki.

Gromadząca się woda w nogach u osób starszych wymaga też modyfikacji diety seniora. Ograniczeniu, a w miarę możliwości całkowitemu wykluczeniu powinny podlegać sól kuchenna, cukier oraz ostre przyprawy.

Obrzęki kostek u osób starszych mogą łagodzić produkty moczopędne, takie jak imbir, żurawina, mniszek lekarski, nać pietruszki, cytrusy, arbuzy, truskawki, czereśnie, ogórki, pomidory, papryka, seler, marchew oraz cebula. Ważne, aby senior dobrze je tolerował. Jeśli po ich spożyciu pojawiają się jakiekolwiek przykre objawy, powinno sie ograniczyć ich spożycie. Dodatkowo należy zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu seniora, który powinien każdego dnia powinien wypijać od 2 do 2,5 l płynów.

Zapobieganie obrzękom nóg u starszej osoby

Opuchlizna nóg u starszej osoby może powodować znaczny dyskomfort, dlatego warto sięgnąć po metody zapobiegające temu problemowi. Będą one skuteczne u podopiecznych, którzy cieszą się dobrym zdrowiem i nie borykają się z innymi poważnymi dolegliwościami zdrowotnymi. Specjaliści zalecają wiele drobnych modyfikacji dotychczasowego trybu życia, wśród których wymienia się:

 • częste spacery i przebywanie w pozycji pionowej,
 • noszenie skarpet dopasowanych do obwodu kostki i łydki (najlepiej bezuciskowych),
 • unikanie długich, gorących kąpieli,
 • ograniczenie spożywania soli kuchennej,
 • spożywanie odpowiedniej ilości płynów dziennie.

Dodatkowo podczas siedzenia warto pamiętać o unoszeniu nóg w górę. To nawyk, który pozwala usprawnić przepływ krwi i limfy w kończynach dolnych. Wszystkie podejmowane działania należy jednak uprzednio skonsultować z lekarzem, który pomoże w doborze sprawdzonych i najlepszych w danym przypadku metod.