Wielu seniorów skarży się na kłopoty z pamięcią. Problemy te dodatkowo mogą pogłębić schorzenia typowe dla podeszłego wieku, np. demencja i choroba Alzheimera. W utrzymaniu dobrej kondycji umysłowej pomocne są treningi pamięci dla seniorów. Na czym one polegają? Jakie ćwiczenia pamięci dla seniorów warto wykonać każdego dnia?

Ćwiczenia mózgu dla seniorów – jakie niosą korzyści?

Ćwiczenia na pamięć dla seniorów mają na celu utrzymanie sprawności umysłu. Regularnie wykonywane treningi umysłowe pozwalają złagodzić problemy z rozumieniem słów i korzystnie wpływają na szybkość kojarzenia. Osoby starsze, które są aktywne intelektualnie, rzadziej mają trudności z przypominaniem sobie zdarzeń z przeszłości, lepiej też radzą sobie z myśleniem abstrakcyjnym i nie występują u nich problemy z koncentracją. Jednak trening pamięci dla seniorów to także szereg innych korzyści.

Trening pamięci dla osób starszych – korzyści:

 • lepsze samopoczucie – ćwiczenia mózgu dla seniorów mogą angażować i rozwijać osobę starszą i tym samym sprawiać jej przyjemność;
 • większa niezależność – gdy senior nie ma problemów z zapamiętywaniem (przeczytaj, co to jest choroba Alzheimera) i funkcjonowaniem, to nie potrzebuje wsparcia osób trzecich;
 • wyższa jakość życia – co ma związek z poprzednim punktem;
 • chęć uczestniczenia w życiu towarzyskim – seniorzy, którzy nie mają problemów z pamięcią czy kojarzeniem, chętniej przebywają wśród ludzi.

Ćwiczenia pamięci dla seniorów: jak zacząć?

Skoro trening mózgu dla seniora zapewnia korzyści na wielu płaszczyznach, to pozostaje kwestia przekonania osoby starszej do podjęcia takiej aktywności. Nie jest to szczególnie trudne. Wystarczy, że senior znajdzie ćwiczenia umysłowe, które będą sprawiać mu przyjemność – wówczas też będzie zainteresowany ich wykonywaniem. Regularne ćwiczenia mózgu warto wdrożyć już po 60. roku życia.

Aby uzyskać jak najlepsze rezultaty, ćwiczenia na pamięć dla osób starszych powinny być wykonywane regularnie. Najlepiej, gdy trening mózgu będzie odbywał się codziennie. Nie musi przy tym trwać długo – wystarczy zaledwie 30 minut. Według specjalistów poświęcenie pół godziny każdego dnia na ćwiczenia pamięci dla seniorów w zupełności wystarcza, aby na dłużej zachować sprawność intelektualną i zapewnić sobie wyższą jakość życia.

Seniorzy najczęściej prowadzą regularny tryb życia. Ćwiczenia umysłowe dla osób starszych można wprowadzić o dowolnej porze dnia, np. tuż po śniadaniu. Aby uzyskać jak najlepsze rezultaty, warto pamiętać o innych czynnikach, od których zależy dobre samopoczucie – odpowiedniej ilości snu i aktywności fizycznej. Na zachowanie sprawności umysłowej wpływ ma też zdrowa dieta seniora – powinna ona być bogata w witaminy i kwasy omega-3.

 trening pamięci dla seniorów

Najlepsze ćwiczenia pamięci dla seniorów

Jakie ćwiczenia pamięci dla osób starszych są warte polecenia? Wybór jest na tyle duży, że każdy senior znajdzie interesującą go formę treningu pamięci. Aby wyeliminować monotonię, warto od czasu do czasu zmieniać ćwiczenia dla seniorów na pamięć. Urozmaicenie aktywności jest polecane jeszcze z innego powodu – w ten sposób można pobudzić do pracy różne obszary mózgu i dzięki temu uzyskać najlepsze rezultaty.

Trening pamięci dla osób starszych – 9 ciekawych ćwiczeń dla seniorów:

 1. Krzyżówki lub sudoku. Rozwiązywanie krzyżówek wymaga przypominania sobie słów, z kolei sudoku zmusza do logicznego myślenia.
 2. Nauka nowego języka. Trening mózgudla seniora może polegać na przyswajaniu słownictwa i struktur gramatycznych wybranego języka. Jeżeli senior będzie tworzył odręczne notatki, to dodatkowo uaktywni obszary mózgu odpowiedzialne za myślenie abstrakcyjne.
 3. Gry, np. memory czy szachy. Pozwalają one ćwiczyć pamięć wzrokową i dodatkowo wymagają partnera, w konsekwencji czego senior może zachować aktywność społeczną.
 4. Tworzenie słów z wytypowanych liter. Ćwiczenia dla seniorów na pamięć mogą polegać na wymyślaniu jak najdłuższych słów ze wskazanych liter.
 5. Układanie słów z rozsypanych liter. To kolejne ćwiczenie dla osób starszych, które skutecznie zmusza do wysiłku intelektualnego.
 6. Nauka wierszy na pamięć. Trening pamięci dla seniorów może polegać na nauce ulubionych wierszy i ich recytacji z pamięci.
 7. Zapamiętywanie budynków/osób/rzeczy mijanych podczas spaceru. Seniorzy, którzy łączą aktywność fizyczną z ćwiczeniem pamięci, powinni regularnie pić wodę. Odwodnienie organizmu u osób starszych prowadzi m.in. do bólu głowy.
 8. Literowanie wstecz. Kolejne ćwiczenie pamięci dla seniorów, które jest proste i nie wiąże się z żadnym dodatkowym wydatkiem.
 9. Czytanie prasy lub książek. Czytanie aktywuje różne obszary mózgu, a dodatkowo zmusza do pełnego skoncentrowania się na lekturze.