Lato i wakacje to doskonały czas, aby wybrać się na urlop i odetchnąć nieco od codziennej rutyny. Wypoczynek jest potrzebny wszystkim, bez względu na wiek, a zatem także seniorom. Jednak w tym przypadku, ze względu na swoją metrykę, osoby starsze muszą nieco bardziej uważnie wybierać miejsce i czas wypoczynku, a także bardziej skrupulatnie przygotować się do wyjazdu. O czym należy pamiętać i na co zwrócić uwagę zarówno przed, jak i w trakcie urlopu?

Wczasy także dla emerytów – dlaczego warto wyjeżdżać?

Codzienna rutyna, a czasem także samotność, to coś, co najczęściej mocno dotyka niemal wszystkich seniorów. Dlatego też wakacyjny wyjazd to tak dobre rozwiązanie. Zmiana miejsca, otoczenia, towarzystwo nowych ludzi – wszystko to może podziałać na seniora bardzo pozytywnie i wywołać przypływ optymizmu i sił witalnych. Taki wyjazd sprawi, że osoba starsza znowu poczuje, że jeszcze wiele przed nią, a życie na emeryturze wcale się nie kończy.

Jeśli tylko stan zdrowia na to pozwala, seniorzy powinni wyjeżdżać na wakacje. Jednak podkreślamy tutaj słowo wakacje. Dlaczego? Otóż najczęściej wyjazdy osób starszych to wyjazdy do sanatorium. Oczywiście to znakomite rozwiązanie, pozytywnie wpływające na stan zdrowia i kondycję seniora, jednak wybierając się do sanatorium, osoba starsza wyjeżdża ze świadomością, że coś jej jednak dolega, coś wymaga „podreperowania”. W przypadku wczasów senior wyjeżdża, mając na calu jedynie wypoczynek, rozrywkę, możliwości poznania nowych osób. I o to właśnie tutaj chodzi.

Wczasy dla seniorów nad morzem – w Polsce, czy za granicą?

Zacznijmy od tego, że wypoczynek nad morzem to zdecydowanie korzystne dla seniora rozwiązanie, bez względu na jego dokładny wiek. Poza tym, jeśli osoba starsza cierpi na choroby tarczycy, chorobę wieńcową lub nadciśnienie, pobyt nad morzem będzie miał pozytywny wpływ na jej samopoczucie.

Co jednak wybrać – wczasy w Polsce, czy za granicą? Tutaj odpowiedź jest raczej prosta. Osobom starszym, ze względu na wysokie temperatury panujące np. w Grecji, czy Hiszpanii, a także w krajach Afryki, zdecydowanie odradza się podróż w takich właśnie kierunkach. W przypadku krajów Afryki dochodzi tutaj także ryzyko wystąpienia chorób tropikalnych oraz różnego typu zakażeń, które dla osoby w podeszłym wieku mogą być naprawdę groźne. Rozważając wyjazd zagraniczny, należy także upewnić się, że nie ma żadnych, najczęściej związanych ze stanem zdrowia, przeciwwskazań do lotu seniora samolotem. Jeśli jesteśmy przekonani do wyjazdu zagranicznego i nasz lekarz nie widzi żadnych przeciwwskazań, śmiało możemy zdecydować się na wczasy np. w słonecznej Grecji. Jeśli jednak mamy tutaj jakiekolwiek wątpliwości, zdecydowanie lepiej będzie wybrać się nad polskie morze.

Tutaj idealnym rozwiązaniem będą m.in. turnusy, jakie odbywają się poza tzw. sezonem wysokim (lipiec, sierpień), czyli np. we wrześniu. Zalety takich wczasów to przede wszystkim nieco niższe temperatury niż ma to miejsce w okresie wakacyjnym oraz mniejszy tłok, gwar i ścisk na plażach, a także w kawiarniach, restauracjach, czy nawet sklepach znajdujących się w nadmorskich kurortach. Możemy za to liczyć w takim przypadku na więcej ciszy i spokoju.

Wybierając wczasy, sięgnijmy po oferty dedykowane właśnie seniorom. Tego typu propozycje uwzględniają szczególne potrzeby osób starszych, np. w zakresie posiłków. Możemy tutaj także liczyć na zakwaterowanie w hotelu, w którym będzie spokojnie, i nie będzie do nas docierał np. hałas z jakieś pobliskiej dyskoteki.

O czym powinien pamiętać senior, wybierając się nad morze?

Turnusy nad morzem przygotowywane specjalnie dla seniorów to znakomite rozwiązanie, które pozwala osobom starszym odpocząć od codzienności, zrelaksować się, nabrać sił i doświadczyć wielu miłych chwil w sympatycznym towarzystwie rówieśników. Jednak, aby nic nie popsuło takiego wypoczynku, warto jeszcze przed wyjazdem pamiętać o kilku istotnych rzeczach. Przede wszystkim sprawdźmy, czy w pobliżu wybranego hotelu lub pensjonatu, znajduje się szpital, przychodnia lekarska bądź punkt opieki medycznej. Wiedząc, że istnieje możliwość skorzystania z pomocy lekarskiej, odpoczywa się z pewnością spokojniej. Poza tym warto także sprawdzić, czy w okolicy znajduje się apteka. Przed samym wyjazdem z kolei należy udać się do lekarza, sprawdzić stan zdrowia i poprosić ewentualnie o receptę na lekarstwa, które będą potrzebne podczas urlopu.

Wypoczynek nad morzem – co należy zabrać?

Wyjazd na wczasy dla emerytów będzie z pewnością udany, o ile nie zapomnimy o kilku ważnych rzeczach. Senior powinien zabrać ze sobą przede wszystkim:

  • dokument tożsamości,
  • dowód ubezpieczenia (w przypadku wyjazdu za granicę dodatkowe ubezpieczenie),
  • historie choroby, jeśli cierpi na poważniejsze schorzenia,

a także:

  • krem z wysokim z filtrem do opalania,
  • nakrycie głowy, chroniące przed nadmiernym słońcem,
  • preparat chroniący przed komarami i kleszczami,
  • plastry, opatrunki, wodę utlenioną, preparat na odciski.