Powszechnie wiadomo, że aktywność fizyczna to najlepszy sposób na zachowanie zdrowia i dobrej formy. Regularne ćwiczenia wydłużają nasze życie, poprawiają jego jakość i zapobiegają rozwojowi wielu chorób, w tym cukrzycy, nadciśnienia, czy też chorób wieńcowych. Poranna dawka ruchu zapewni nam nie tylko lepszą kondycję i zdrowie, ale także dobry nastrój na resztę dnia.

Niektóre osoby wraz z przejściem na emeryturę i zakończeniem swojej kariery zawodowej, ograniczają także aktywność fizyczną. A to błąd. Do właściwości prozdrowotnych sportu nie musimy chyba nikogo przekonywać. Pragniemy zwrócić uwagę na fakt, iż wraz z przejściem na emeryturę zyskujemy więcej czasu na regularne ćwiczenia. Jakie jednak zajęcia sportowe będą odpowiednie dla seniorów? Podpowiadamy.

Sport na emeryturze to same zalety – warto spróbować!

Jak już wspomnieliśmy, regularnie dostarczana naszemu organizmowi dawka ruchu, zwłaszcza na świeżym powietrzu polepszy jakość naszego życia – m.in. samopoczucie, formę fizyczną, nastrój, a także zdrowie. Aktywność pomaga w zapobieganiu wielu schorzeniom i chorobom cywilizacyjnym. Poza tym systematycznie uprawiając sport, nie tylko czujemy się młodziej, ale również tak wyglądamy. Wiele z propozycji aktywności fizycznej sprzyja nawiązywaniu nowych znajomości i utrzymywaniu kontaktów towarzyskich. Wspólne zajęcia sportowe to mnóstwo radości, zabawy i okazji do spotkań.

Jeśli zdecydujemy się na regularne ćwiczenia, już wkrótce zauważymy konkretne efekty podjętego wysiłku. Przyjemniejsze i dłuższe spacery, wchodzenie po schodach bez uciążliwej zadyszki, zdrowszy, spokojniejszy sen, czy też większa odporność organizmu na infekcje to tylko niewielki ułamek korzyści, jakich możemy się spodziewać. Zatem wraz z przejściem na emeryturę poświęćmy nieco więcej czasu na codzienną aktywność fizyczną. Pamiętajmy jednak o spełnieniu jednego, zasadniczego warunku. Otóż rodzaj aktywności powinien być dostosowany do naszych możliwości, stanu zdrowia (warto zasięgnąć opinii lekarza), kondycji oraz indywidualnych preferencji. Przecież uprawianie sportu ma być dla nas przyjemnością, a nie przykrym, codziennym obowiązkiem. Spośród czego mogą wybrać seniorzy?

Najlepsze formy aktywności dla seniorów

Aktywność fizyczna na emeryturze może przybrać dowolną formę. Zajęcia indywidualne, ćwiczenia w grupie, a nawet gry towarzyskie o charakterze sportowym – wszystko to mamy do dyspozycji. Wystarczy się rozejrzeć i wybrać rozwiązanie zgodne z naszymi potrzebami, możliwościami i zainteresowaniami.

Gra w bule

Ta pochodząca z Francji gra towarzyska to znakomity sposób na sportową rywalizację z gronie znajomych i przyjaciół. W tym wypadku ćwiczymy przede wszystkim koordynację ruchową i koncentrację. Istotną zaletą gry jest to, że spędzamy dzięki niej czas na świeżym powietrzu, np. w parku.

Jazda na rowerze

Jeśli tylko nie ma ku temu przeciwwskazań zdrowotnych, wybierzmy formę aktywności, jaką jest jazda na rowerze. Jeżdżąc rekreacyjnie nie obciążymy stawów, za to znakomicie zadbamy o pracę serca i całego układu krwionośnego, a także wzmocnimy poszczególne partie mięśni. Poza tym jazda na rowerze to znakomity sposób na poznawanie nowych miejsc i wspólne wycieczki w gronie znajomych. Jazda na rowerze daje też poczucie swobody i przyjemność z obcowania z naturą.

Gimnastyka

Gimnastyka przeznaczona dla seniorów, a nawet zajęcia fitness dedykowane osobom starszym to bardzo popularna i lubiana forma aktywności fizycznej na emeryturze. To właśnie teraz mamy czas, aby poświęcić chwilę na regularne ćwiczenia w domowym zaciszu lub też w pobliskim klubie sportowym. Coraz więcej tego typu miejsc proponuje zajęcia dla seniorów, a poszczególne ćwiczenia są doskonale dopasowane do potrzeb i możliwości osób starszych. Regularny aerobik korzystnie wpływa na naszą motorykę, pozwala redukować ból pleców, poprawia elastyczność mięśni i stawów.

Nordic walking

Nordic walking to nic innego jak intensywny spacer z kijami. W tym przypadku angażujemy do pracy prawie 90% naszych mięśni, jednocześnie nie obciążając stawów. To idealna forma aktywności praktycznie dla wszystkich seniorów, pozwalająca znakomicie dotlenić organizm oraz poprawić pracę układu krążenia.

Pływanie

Regularne pływanie (wystarczy 1 lub 2 razy w tygodniu) znakomicie wpływa na naszą sprawność fizyczną, reguluje i obniża rytm serca oraz poprawia ukrwienie organizmu. Poza tym 30 minut pływania pozwala spalić nawet 350 kalorii!